مشارکت لژیون(وادی پنجم و تاثیر آن روی من)

نوشته شده توسط :همسفر فاطمه بیرانوند
سه شنبه 3 بهمن 1396-04:21 ب.ظ

سلام دوستان خدیجه باقری هستم یک همسفر
وادی پنجم وادی حرکت و از قوه به فعل درآوردن است این وادی به من آموخت که من خیلی از آموزش های که گرفتم را عملی و کار بردی نکردم ،  چرا که اگر آنها را در خودم پیاده می‌کردم  دیگر حس ناامیدی در من بوجود نمیامد امیدوارم با حرکت درست و توکل کردن به خداوند از این وادی  عبو ر کنم.

سلام همسفر محترم
مشارکت در باره ی وادی پنجم و تاثیر آن روی من
سه نکته از سخنان آقای مهندس بنیان کنگره را در روز چهارشنبه،  مربوط به این دستور جلسه که بیشتر نظر شما را جلب کرده بیان کنید.
یکی از پله های وادی را به انتخاب خود ، و از تجربه ی خود بیان کنید. از خدمت و همکاری شما سپاسگزارم. 
سلام دوستان عفت هستم همسفر
وجود مشکلات در زندگی ما نشان می‌دهد که تفکر نداشتیم. فکر باید وارد مرحله عمل شود اگر به فکرمان عمل نکنیم به هیچ دردی نمی خورد. هیچ چیزی جز تزکیه و پالایش انسان را به مرحله بالاتر نمی‌رساند.
خداوند می‌بخشد این بخشش به معنایی برگشتن است نه یک مرتبه بخشیدن. دقیقا راهی را که رفته ای باید برگردی. درراه برگشت باید تمام راهی را که رفته ای برگردی.برگشت از ضد ارزشها ، که سعی کردم مسایل ضدارزشی را مثل غیبت کردن و قضاوت کردن وکینه و حسرت را کمتر انجام دهم.
سلام دوستان زهرا هستم یک همسفر 
این وادی در واقع این را مطرح می‌کند که هر آموزشی که از وادی اول تا چهارم آموخته ایم را باید اجرایی کنیم و برای این کار نیاز به یک بستر داریم و آن خارج شدن از ترس ،ناامیدی ،عدم اعتماد به نفس و سایر نکات منفی می‌باشد .و برای اینکه بتوانیم قدرت اجرایی داشته باشیم باید از هفت پله عبور کنیم که اولین آن بازگشت از ضد ارزشها است ، و مسیری که  برای ورود به تاریکی ها را طی کرده ایم باید از همان راه برگردیم و همانطور که خداوند ما را مورد بخشش خود قرار می‌دهد ، ما هم باید خودمان را ببخشیم و به خودمان فرصت بدهیم چون مسیر بازگشت هم سخت است و نیاز به صبر و زمان دارد .
من خودم چند وقتی بود که دغدغه این را داشتم که چرا نمی‌توانم به آموزشهایی که فرا گرفته ام عمل کنم با توجه به مطالعه این وادی متوجه شدم که بابد به خودم فرصت بدهم من مدت زیادی در تاریکی بودم در مدت کوتاه نمی‌توانم از تاریکی و ضد ارزشها خارج شوم که اگر هم موفق به اینکار شوم پایدار نخواهد بود و به نقطه اول باز خواهم گشت پس نیاز به گذشت زمان و صبر دارم ،الان مرحله کاشت است در زمان خودش برداشت خواهم کرد و به قدرت اجرایی هم خواهم رسید .
انشاالله که خداوند یاری مان کند و این توانایی را به ما بدهد که بتوانیم به قدرت انجام عمل سالم برسیم، از صحبتهای آقای مهندس در روز چهارشنبه  نکته ای که قابل توجه بود ، پس انداز کردن بود که با هر سطح در امدی که داریم باید سعی کنیم که این کار را انجام دهیم و پایه های مالی خود را مستحکم کنیم که  برای این کار هم نیاز به زمان داریم چرا که آقای مهندس فرمودند : که من بعد از هفت سال بعد از رهایی چک‌های خود را پاس کردم و کم کم زمین و باغ خریداری کردم که به مرور زمان با پس انداز به این توانایی رسیدم.
انشاالله که ما هم بتوانیم با الگو گرفتن از آقای مهندس و با توجه به زمان و صبر  به این توانایی برسیم.
سلام دوستانحوریه هستم همسفر محمد
موضوع: مشارکت درباره ی وادی پنجم وتاثیر آن روی من.
                 
آقای مهندس عزیز صحبتهای بسیار خوبی در باره وادی پنجم فرمودند: که کلید های خوبی برای گره هایم داد. اینکه فرمودند؛ ماافکارواندیشه خود را باید به مرحله عمل در آوریم، واگر به این افکار خود عمل نکنیم وارد سازندگی نخواهیم شد.
بعضی وقتها ما فکر می‌کنیم با توبه کردن دیگر مشکل حل شده، در حالی که توبه تازه اول راه است و ما راهی را که به اشتباه رفته ایم باید برگردیم و جبران کنیم.
نکته جالب دیگر اینکه همین قدر که معنویات مهم است ، مادیات هم مهم وسرنوشت ساز است،کسی که معاش ندارد ، معاد ندارد. 
 و تجربه خودم در مورد یکی از پله های وادی پنجم در قسمت رضا وتسلیم است.
از وقتی که آموزش دیدم و فهمیدم که باید راضی به رضای خدا باشم ، بسیار آرام شده ام و از غر زدن هایم کم شده است. 
من یک وقتهایی بر روی بعضی مسائل بسیار پافشاری می‌کردم ، مثل سفر کردن مسافرم ، و یا از بین بردن بعضی مشکلات ، ولی آن اتفاقی که من می‌خواستم نمی افتاد ،آن موقع بود که خودم را سرزنش می‌کردم و مضطرب و ناامید می‌شدم و دچار رکود می‌شدم. چون فکر می‌کردم همه کاره من هستم ،  و به نوعی خداوند را فراموش کرده بودم. ولی الان از خداوند بسیار کمک می‌خواهم ، که من را راضی به رضای خود کند، و تسلیم در برابر امر الهی شده ام و فهمیدم که خواسته من  یک طرف قضیه است ولی فرمان و خواست الهی هم طرف دیگر قضیه و بسیار مهم ، واین تسلیم شدن و راضی بودن به رضای الهی در حال خوبِ من تاثیر بسیار زیادی داشته است. و به من کمک کرده که تلاشم را کنم بدون توجه به نتیجه کار.
خدایا چنان کن سرانجام کار ،  تو خشنود باشی و ما رستگار .
سلام دوستان سکینه هستم همسفر
چهار وادی اول روی تفکر انسان کار می‌کند.و از وادی پنجم به بعد باید ساختارهایی که در ذهن ساخته شده ، برای زندگی بهتر، عملیاتی و اجرایی شود.
اگر پله هایی که در این وا دی است را انجام ندهیم ،از ترس،نا امیدی،نگرانی و استرس...رهایی پیدا نمی‌کنیم و به آرامش نمی رسیم.
هر چه تا به حال دانستیم و اطلاعاتی که جمع کردیم به تنهایی کافی نیست و باید در این مرحله کاربردی کنیم.
به عقیده ی من ،مهم ترین پله،برگشت از ضد ارزشهاست.و دلیل بی قراری هاو نگرانی های ما ،بودن در ضد ارزشها و تاریکی هاست.نا آرامی و بی قراری ما نشانه ای است که بدانیم وجودمان پر از ضد ارزش است.با آموز ش هایی که می‌گیریم، ابتدا باید تاریکی خودمان را ببینیم و سعی کنیم در مسیر ارزشها و صراط مستقیم قرار بگیریم.
مسئله ی مهم دیگر قناعت و پس انداز بود .که در مرحله ی پس انداز خیلی موفق نبودم .ولی مدتی است ،با این که در آمدمان کمتر از قبل است زندگی را می‌گذرانیم .در حالی که قبلا در آمد بیشتری داشتیم باز از اطرافیان قرض می گرفتیم.آقای مهندس به اسراف در تربیت فرزندان اشاره داشتند.که قناعت را به فرزندانمان نمی آموزیم و همه چیز را در اختیار آنها قرار می‌دهیم .حتی در محبت کردن هم اسراف می‌کنیم و کودکانی پر توقع را پرورش می‌دهیم.
مسئله ی دیگری که آقای مهندس در سی دی وادی پنجم بیان کردند و برایم جالب بود این بود که فرمودند :هر کاری را که خودم آموختم ،اجرا کردم و عمل نمودم آن وقت به شما یاد دادم و از شما خواستم که انجام دهید.آن شاالله بتوانیم به فکر آموزش گرفتن خودمان باشیم و دیگران را تربیت کنیم.وقتی که رفتار ما تغییر کند ،دیگران نیز تغییر می کنند.آمین
سلام دوستان  پوران هستم همسفر عباس
وادی پنجم درجهان ما تفکر قدرت مطلق حل نیست بلکه توام با رفتن و رسیدن آن را کامل می‌نماید 
ما چهار وادی را پیش سر گذاشتیم و با وادی اول که تفکر است آغاز شد که باید برای هرکاری باید اول تفکر کنیم پس ما باید اول تفکر کرده درست را یاد بگیریم و ما بیهوده به این جهان نیامده ایم که قطعا دراین هستی ماموریتی داریم که باید با تفکر درست ماموریت خود راپیدا کنیم  به خویشتن خویش احترام قابل  باشیم و خودمان را قبول داشته باشیم  مسئولیت کار خود را قبول کنیم  و به دنبال راه حل درست باشیم و دنبال مقصر نباشیم و اما وادی پنجم که هرچیزی که تا امروز یاد گرفتیم را از قوه به فعل در بیاوریم یعنی هرچیزی که یاد گرفتیم را کار بردی و عملی کنیم در وادی پنجم هفت پله را به ما معرفی کرده ، که هرکدامش را اگر درست یاد بگیریم و کاربردی کنیم در زندگی و در مسیر راه موفق می‌شویم و باعث صعود  ما می‌شود اولین پله دوری ضد ارزشی است که باید از  ضد ارزشی دوری کنیم تا درکار هایمان موفق باشیم و پله های بعدی که خودداری قناعت، صبر ،تجسس، قضاوت، غیبت پس انداز، توکل ،رضا،و تسلیم است که هرکدام در زندگی آنها رعایت کنیم .پله ای که برای من خیلی مهم است تجسس کردن است ، و پس انداز و توکل هم خیلی مهم است. در مورد تجسس کردن می خواهم یک تجربه شخصی را بگوییم . خواهرم اسباب کشی داشت ،  وقتی خواهرم رفت به کارهایش برسد، قرارداد جدید را روی میز گذاشت و رفت . در قرار داد جدید از پول رهن کم کرده بودند و به کرایه اضافه کردند.خواهرم فکرکرده بودکه من قرارداد را نگاه کردم و می‌دانم که چقدر قرارداد نوشته اند، بعداز چند روز خواهرم از من خواست که موضوع قرارداد را به پدر و مادرم بازگو نکنم .وقتی به او گفتم که من اصلا پاکت راباز نکردم نمی‌دانم که چقدر است،  بسیار تعجب کرد که من دست نزدم و از من تشکر کرد و به اوگفتم که چرا من باید پاکت را باز کنم . به من ربطی ندارد .خوشبختانه اصلا اهل فضولی و تجسس در کار دیگران حتی نزدیکانم نیستم .گاهی اوقات ما می‌خواهیم فضولی کنیم .به آن لباس موجه می‌پوشانیم و می‌گوییم ،  من فقط کنجکاو هستم و می‌خواهم در کار دیگران سَرک بکشیم .خوشبختانه آدم کنجکاو هم نیستم .
اقای مهندس درمورد این پله ها صحبت کردند ولی در مورد پس انداز بیشتر صحبت کردند که ما باید پس انداز کردن را یاد بگیریم و درمورد آن توصیه هم کردند .من هم سعی می‌کنم به آن فکر کنم وداین کار را شروع کنم حتی از مبلغ کم شروع کنم .توکل را هم خیلی دوست دارم و اما پله تسلیم خیلی سخت است .
سلام دوستان الهام هستم همسفر جواد
اینکه انسان مثل آهو است ،و مدام دنبال گریزگاه است که مسئولیت پذیر نباشد و در مشکلات دیگران را مقصر می‌داند.برای رسیدن به مرحله زندگی باید عمل کنیم. اگر در شغلی هستید برای به نتیجه رسیدن باید صبور بود و در سختی ها  و مشکلاتش مقاوم بود تا موفق شد.
پله های قناعت و پس انداز موردهایی هستند که همیشه به آنها اعتقاد داشتم و انجام داده ام . 
همیشه سعی ام بر آن بوده که به داشته هایم قانع باشم و با چشم و هم چشمی آرامشم را بر هم نزنم و برای خود دغدغه ایجاد نکنم که خدا رو شکر موفق بوده ام و در مقابل به تعادل هزینه کردیم و با نوشتن هزینه ها موارد غیرضروری را حذف کردیم و به پس اندازمان افزودیم تا جایی که در شرایط رکود کاری که برای همسرم پیش آمده قسط و قرض و دغدغه مالی نداریم . به نظرم قناعت و پس انداز از ستون های اصلی یک زندگی هستند و با رعایت نکردن این دو اصل مشکلات عدیده ای گریبانگیر انسان خواهد شد .
سلام دوستان ناهید هستم همسفر 
اگربخواهیم وارد مرحله سازندگی شویم باید وارد عمل شویم و اولین قدم برگشت از ضدارزش هاست .و خودداری یعنی در مورد کارهایی که نمی‌دانیم خوب است یا بد ،خودداری کنیم چون نسبت به آن آگاهی نداریم. کسانی که زندگیشان روی پول دیگران برقرار باشد همیشه با شکست مواجه می‌شوند هرکسی تاجر و بازرگان شده سختی زیادی کشیده باید آنقدر مقاوم باشید تا برنده شویم و اما تجربه من ، وقتی با مشکلات مادی روبرو  شدم چیزی که کمکم کرد پس اندازم بود. با کمترین پس اندازی که داشتم قناعت می‌کردم  و سعی می‌کردم درست از پس اندازم کمک بگیرم. در مورد تجسس هم بگویم باید گوش را ادب کنیم، یعنی اینکه هر حرفی را نشنویم و چشم را ادب کنیم هرجایی را نبیند،  زبان را ادب کنیم هر صحبت و سخنی را به زبان نیاورد . چون تجسس باعث غیبت ،  قضاوت می شود و ما را به  سمت ضدارزش ها سوق می‌دهد و در آخر از رحمت خداوند نیز غافل نباشیم.
سلام دوستان مرضیه هستم همسفر
در وادی پنجم منظور از وارد عمل شدن همان تهذیب اخلاق یا ساخته شدن خود انسان است. یکی از مطالبی که در این وادی بیان شده در مورد پندار نیک٬ گفتار نیک و کردار نیک می باشد؛ اگر اندیشه انسانی مثبت و نیک باشد روی گفتار و در نتیجه رفتار او اثر می گذارد؛ ناامیدی٬ فکر منفی٬ ترس ... انسان را ضعیف می کنند و آرامش را سلب می کنند. ما باید زاویه دیدمان را عوض کنیم؛ با کسب معرفت و آگاهی٬ تا همه چیز تغییر کند. ۷ مرحله در این وادی برای رسیدن به آرامش ذکر شده که اولین مرحله آن برگشت از ضدارزش هاست و بدین معنا نیست که من یک عمر کار خطا کنم و یک روز به آخر عمر مانده توبه کنم و بعد هم همه چیز بخشیده می شود بلکه به این معنی است که باید از راه ضدارزش در جهت ارزش ها برگردم و جبران کنم.  آقای مهندس در این دستور جلسه بسیار بر روی پس انداز کردن تاکید داشتند و فرمودند : که حتما در این مورد باید برنامه ریزی داشته باشیم تا به مشکل برنخوریم.
سلام دوستان مریم هستم همسفر مهدی 
در صحبتهای آقای مهندس  پرداختن به مسئله مادیات برای من بسیار جالب بود . زیرا همیشه در مراحل تزکیه مادیات را کم اهمیت جلوه می دهند .ولی آقای مهندس فرمودند که همان قدر که معنویات مهم است مادیات هم مهم است . کسی که به پول اهمیت ندهد در قعر چاه است . کسی که معاش ندارد ، معاد ندارد. 
و اهمیت مسئله پس انداز و قناعت را مطرح کردند .
در پله های وادی پنجم  پله مربوط به تجسس و قضاوت برای من بسیار کاربردی شده است . در این زمینه سعی کرده ام بسیار خود را اصلاح کنم و تجسس و کنجکاوی های بی مورد را تا حد زیادی کاهش داده ام .قناعت را از کودکی آموخته ام . ولی همیشه فکر می کردم قناعت فقط مربوط به مادیات است . ولی آقای مهندس فرمودند: در همه سطوح باید قناعت کرد . یعنی از کمترین امکانات بهترین بهره برداری را نمود . مثلا در تربیت فرزندان ، قرار دادن بیش از حد امکانات ،کار غلطی است ، ونتیجه  عکس می دهد .
سلام دوستان خدیجه باقری هستم یک همسفر
وادی پنجم وادی حرکت و از قوه به فعل درآوردن است این وادی به من آموخت که من خیلی از آموزش های که گرفتم را عملی و کار بردی نکردم ،  چرا که اگر آنها را در خودم پیاده می‌کردم  دیگر حس ناامیدی در من بوجود نمیامد امیدوارم با حرکت درست و توکل کردن به خداوند از این وادی  عبو ر کنم.
سلام دوستان فاطمه هستم همسفر امیر
در این وادی یاد می‌گیریم افکار را باید به عمل تبدیل کنیم. آقای مهندس فرمودند: اگر می خواهیم وارد مرحله سازندگی بشویم باید عمل کنیم و اولین قدم این است؛ که برگشت کنیم؛ یعنی راهی را که به سمت تاریکی رفتیم و وجودمان مملو از ضد ارزش شده است را به عقب برگردیم و این کار یک مرتبه امکان پذیر نیست و باید ذره ذره و با تزکیه و پالایش این اتفاق بیفتد.
مسئله دیگری که آقای مهندس به آن اشاره کردن، خودداری بود. من بارها در زندگی بر سر دو راهی قرار گرفتم و نمی‌دانستم که کدام راه درست است و احساس می‌کردم که بالاخره باید یکی را انتخاب کنم؛ ولی راه سومی هم بود، به نام خودداری؛ که اگر نمی دانم این راه خوب است یا بد، واردش نشوم و ابتدا اطلاعاتم را بالا ببرم تا بتوانم با تفکر درست یک راه را انتخاب کنم.
موضوع دیگری که آقای مهندس به آن اشاره کرد این بود که همین قدر که معنویات مهم است مادیات هم مهم است ما در کنگره یاد می‌گیریم که به تعادل برسیم پس به مسئله مادیات و معنویات هم باید به گونه ای رفتار کنیم؛ که باعث عدم تعادل ما نشود؛ یعنی به یک بعد نپردازیم و از بعد دیگر غافل شویم و باید هر دو را با هم پیش ببریم.
سلام دوستان اکرم هستم همسفر محسن
در وادی های قبل آموختیم که با تفکر ساختار ها آغاز می‌گردد ، ما بدون دلیل پا به این دنیا نگذاشته و به هیچ نیستیم، هیچ کس به اندازه خودمان به فکر خودمان نیست  و باید مسولیت کار خود را قبول کنیم، این وادی ها فکر کردن را به ما یاد می‌دهد و آموختیم که همه مشکلات در اثر نبودن تفکر بوده است. 
از حالا به بعد باید بتوانیم هر چه را آموختیم از قوه به فعل در بیاوریم و آنها را در زندگی کاربردی کنیم. 
قبل از ورود به کنگره فکر می‌کردم قادر به حل مسائل هستم و حتی خیلی از دانسته هایم  اشتباه بود .
توکل، رضا، تسلیم 
حدود 3 سال پیش برای مسافرم مشکل بزرگی پیش آمد و بسیار ناراحت شدم و گریه و زاری می کردم و خیلی خیلی تلاش کردم ولی هیچ جوری نمی‌توانستم کمک کنم بعد از یک هفته که همه را مقصر می‌دانستم گفتم خوب، خواست خدا بوده پس باید راضی باشم به رضای خدا باید تسلیم باشم ولی بعدها متوجه شدم که این رضا و تسلیم در برابر خدا نبوده از سر ناچاری و جهل و ناآگاهی خودم بوده. باید آموزش بگیرم، از ضد ارزش ها دوری کنم، تزکیه و پالایش کنم و در زندگی کاربردی کنم که انشاالله خداوند توفیق بدهد تا بتوانیم به رضا و تسلیم در برابر فرامین الهی که بسیار بسیار سخت است رسید. 
انسان مثل آهو است و می خواهد از مسئولیت ها فرار کند و می خواهد مقصر را پیدا کند حتی خداوند را مقصر می داند جز خودش را. 
اگر می خواهی وارد مرحله سازندگی بشوی هیچ چیز انسان را به مرحله بالا تر نمی‌رساند جز تزکیه و پالایش. اول باید برگشت از ضد ارزش ها دقیقا همان توبه است و بعضی ها فکر می‌کردند اگر هر کاری خواستیم بکنیم بعد توبه کنیم؟! نه؛این حساب با میزان جور در نمی‌آید اگر مثقالی شر جزا را می‌بینیم و یا مثقالی خیر پاداش را می گیری توبه به معنی بازگشت است یعنی تمام راهی که رفتی برگردی مسیر را ذره ذره بروی تا به رهایی برسی. 
خودداری، کاری را که نمی دانیم خوب یا بد است انجام ندهیم مثل وقتی وارد کوهستان می‌شوید نمی‌دانید بهمن می آید یا نه، نباید برویم. 
خداوندا کمک کن زمان بدهیم، صبور باشیم تا به رهایی برسیم.
سلام دوستان فاطمه هستم همسفر سعید      
وادی پنجم یکی ازبهترین وادیهاست در چهار وادی قبل یاد گرفتیم که تفکر داشته باشیم و نمی‌دانستم که بیشر مشکلات ما بخاطر نداشتن تفکر بود .با رسیدن به وادی ۵ در واقع آموزشهایی که درآن چهار وادی گرفتیم به مرحله عمل می‌رسانیم و من فهمیدم که تفکر تنها کافی نیست در  این وادی  آقای مهندس این پدر بزرگوار خیلی زیبا و حساب شده چگونه زیستن و درست زیستن  را به ما یاد داده وهر یک از آنها درسهای زیادی برایم داشت و نکات زیبایی که به آن اشاره شده و اینکه انسان چیزی نیست جز سعی و تلاش خودش و برای برگشت از ضد ارزشها علاوه بر توبه باید راهی را که رفتیم بازگشت کنیم دقیقا مثال چک که برایم جالب بود یا رفتن به داخل چاه که یک مرتبه نمی‌شود،  ذره ذره باید تلاش کنیم تا بتوانیم به نتیجه برسیم. و کاری را که می‌خواهیم انجام بدهیم نمی‌دانیم که خوبه یا بد و یا در سخن گفتن مان حرفی را که نمیدانیم درسته یا غلط، عنوان نمی‌کنیم. و مسئله پس انداز که خیلی مسئله کلیدی و مهمی است .و من از وقتی که آمدم کنگره این امر مهم رو اگر چه شاید خیلی ناچیز باشد ولی سعی کردم که پس انداز داشته باشیم و همین که کم هم بود بعد  از چند سال تبدیل به مقدار قابل ملاحظه ای شد و در خریدن خانه و خیلی از چیزهای دیگر به ما کمک کرد و توانستیم با همان مقدار اندک به دیگران هم کمک کنیم .و از اینکه می‌دیدیم از کم شروع شده و توانستیم مشکل دیگران را هم ‌حل کنیم خیلی خوشحال می‌شدم. و امیدوارم که بنا بفرموده آقای مهندس؛ همه ما انسانها پول را برای فخر فروشی نخواهیم ، و در صراط مستقیم باشیم ‌.
سلام دوستان  مریم هستم یک همسفر
برای اینکه انسان به مرحله سازندگی و مرحله بالاتر برسد با تزکیه و پالایش که برگشت از ضد ارزشها است که همان توبه محسوب می‌شود ولی نه اینکه خداوند یک دفعه می‌بخشد بلکه باید راهی را که رفته ایم برگشت کنیم.  از کارهایی که خوب و بد آن را نمی‌دانیم ، خودداری کنیم.در کار هیچ کس تجسس نکنیم به اسم کنجکاوی  که باعث می‌شود غیبت و قضاوت کنیم و در قرآن هم آمده که در کاری که به شما مربوط نیست دخالت نکنید . من با یاد گرفتن پله ی پس انداز ، توانستم بسیاری از مسائل زندگیم را حل کنم چون قبلا اصلا به پس انداز کردن اهمیت نمی‌دادم ، و نمی‌دانستم که در زندگی مهم است و معنی واقعی قناعت کردن را نمی‌دانستم و آگاهی نداشتم ،  پول که مادیات است، مانند معنویات مهم است. باید در انجام کارها با حوصله و صبور باشیم و تلاش کنیم و از درآمد مان به اندازه توانایی بخشش کنیم ،  که وعده خداوند دروغ نیست .
نظرات() 


پوران
شنبه 7 بهمن 1396 12:59 ق.ظ
خداقوت به همه خواهران خوبم بسیار عالی بود امیدوارم بتوانیم پله های وادی پنجم راارام .ارام یاد بگی یم ودرزندگی وادامه مسیرراه کاربردی کنیم .
خداقوت به الهام عزیز وخانم فاطمه .
رعنا
پنجشنبه 5 بهمن 1396 04:45 ب.ظ
بی نهایت سپاس خواهران عزیزم.برداشتهای پر محتوا وزیبایتان، برای من بسیار آموزنده بود.
خانم فاطمه عزیز خداقوت.دستتان پر توان.
همسفر حوریه
چهارشنبه 4 بهمن 1396 07:51 ب.ظ
خدا قوت وتبریک بابت برداشتهای عالیتان خواهر های خوبم.
الهام عزیزم پاداشت آرامش قلبی ورضایت الهی.
همسفر اکرم
چهارشنبه 4 بهمن 1396 04:07 ب.ظ
خدا قوت به همه خواهران عزیزم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox