برداشت از لژیون روز پنج شنبه 96/09/09

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
سه شنبه 21 آذر 1396-02:00 ب.ظ

همسفر فاطمه عبدالحسینی: زمانی که مسئولیت اشتباه‌های خود را قبول نمی‌کنیم شروع به معرکه‌گیری می‌کنیم. افراد معرکه‌گیر همیشه نقش قربانی را به خود می‌گیرند. این افراد بر احوالات خود مدیریت ندارند و حالشان به دیگران وابسته است و حال خود را به حال دیگران گره می‌زنند و این باعث می‌شود؛ که اگر مسافر حالش خوب نباشد، همسفر هم حس و حالش خراب شود و با معرکه‌گیری می‌خواهد خود را تخلیه کند و با این کار مسافرش هم به هم می‌ریزد.

افراد معرکه‌گیر؛ چون خود را کامل می‌دانند پس به دنبال تغییر هم نیستند. افراد معرکه‌گیر به‌جای اینکه خود را تربیت کنند به دنبال تربیت دیگران هستند.

معرکه‌های زندگی می‌توانند تبدیل به دانشگاه‌های زندگی بشوند، به شرطی که ما دانشجو باشیم. ما اگر دنبال مقصر بیرونی نباشیم و مسئولیت اشتباه‌های خود را بپذیریم و از معرکه‌گیری‌های گذشته درس بگیریم و بدانیم؛ که با معرکه‌گیری هیچ کاری از پیش نمی‌بریم. باید با کسب دانش و آگاهی و پرداختن به خود از این ضد ارزش دوری‌کنیم تا به آرامش برسیم.

یا حکیم

 

همسفر زهرا: دستور جلسه معرکه‌گیری خیلی مهم است؛ که واقعاً بدانیم معرکه‌گیری چیست و چه طور مانع حرکت ما می‌شود. بعضی وقت‌ها فکر می‌کنیم دیگران معرکه‌گیر هستند یا معرکه‌گیر کسی است که خیلی سروصدا دارد؛ اما بعضی وقت‌ها با سکوت‌هایمان معرکه می‌گیریم. آنجایی که نقش قربانی به خودتان می‌گیرید و می‌گویید من بدبختم، دقیقاً دارید با پوزیشن ضعیف معرکه‌گیری می‌کنید. بعضی وقت‌ها هم با سکوت و کم‌محلی کردن می‌خواهیم دیگران را تربیت کنیم. وقتی می‌خواهیم کسی را تربیت کنیم بازهم معرکه‌گیری می‌کنیم.

اگر تو بنده خوبی باشی خدا خودش بلد است چه طور خدایی کند. تا وقتی‌که خودمان را مقصر بدانیم ناخودآگاه شعبده‌بازی خدا اتفاق می‌افتد.

 

همسفر سکینه: تا موقعی که می‌خواهید دیگران را ادب و تربیت کنید، معرکه‌گیر هستید. وقتی از رفتارهای دیگران، کاری کردید که خودتان آموزشی بگیرید و نیت را روی آموزش خودتان قراردادید، بقیه هم مطلب خودشان را می‌گیرند.

اگر هدف از آموزش، یادگیری و تزکیه و پالایش باشد همه‌چیز حل می‌شود. همیشه در حال محاسبه خودتان باشید آن‌وقت شعبده‌بازی خداوند را می‌بینید.

انسان‌هایی که در اطراف ما هستند آینه ما هستند، گاهی از دیدن آنها زجر می‌کشیم، به این دلیل است که نمی‌خواهیم خودمان را ببینیم. باید ببینیم گیرمان کجاست و آن را حل کنیم و خداوند هم آن موقع کمکمان می‌کند.

 

همسفر فاطمه عبدالحسینی: زمانی که مسئولیت اشتباه‌های خود را قبول نمی‌کنیم شروع به معرکه‌گیری می‌کنیم. افراد معرکه‌گیر همیشه نقش قربانی را به خود می‌گیرند. این افراد بر احوالات خود مدیریت ندارند و حالشان به دیگران وابسته است و حال خود را به حال دیگران گره می‌زنند و این باعث می‌شود؛ که اگر مسافر حالش خوب نباشد، همسفر هم حس و حالش خراب شود و با معرکه‌گیری می‌خواهد خود را تخلیه کند و با این کار مسافرش هم به هم می‌ریزد.

افراد معرکه‌گیر؛ چون خود را کامل می‌دانند پس به دنبال تغییر هم نیستند. افراد معرکه‌گیر به‌جای اینکه خود را تربیت کنند به دنبال تربیت دیگران هستند.

معرکه‌های زندگی می‌توانند تبدیل به دانشگاه‌های زندگی بشوند، به شرطی که ما دانشجو باشیم. ما اگر دنبال مقصر بیرونی نباشیم و مسئولیت اشتباه‌های خود را بپذیریم و از معرکه‌گیری‌های گذشته درس بگیریم و بدانیم؛ که با معرکه‌گیری هیچ کاری از پیش نمی‌بریم. باید با کسب دانش و آگاهی و پرداختن به خود از این ضد ارزش دوری‌کنیم تا به آرامش برسیم.

 

همسفر ناهید: اولین واژه برای معرکه‌گیری اینکه چرا حالتان بداست؟ جواب شما، چون حال مسافرم بداست و یا فرزندتان بد است و شما خودتان را به معرکه‌گیری وصل می‌کنید و دلیل را از خودتان دورمی کنید؛ این نشان می‌دهد که شما به حال خودتان مدیریت ندارید.

شما می‌توانید روی هستی تأثیرگذار باشید. اگر درجایی بودی که غیبت می‌کنند و شما معرکه‌گیر می‌شوید و وارد غیبت می‌شوید، مشکل‌دارید؛ که در این حلقه قرارمی گیرید. کسی که دنبال یادگیری باشد، می‌گوید من چرا در این حلقه قرار گرفتم.

جاهایی که دارید نقش قربانی به خودتان می‌گیرید دقیقاً دارید معرکه‌گیری می‌کنید. خودتان را در آن جلسه ببینید. شاید با نوشتن، خواندن و حرکت، شما به‌ظاهر یادگیر هستید.

اگر فکر می‌کنید که شما مظلوم، قربانی و خوب هستید باعث می‌شود خودتان و منی که دارید را نبینید.

وقتی می‌خواهید دیگران را تربیت کنید شما معرکه‌گیر هستید. از خداوند بخواهید یادگیر باشید نه معرکه‌گیر. پشت‌کار شما هنوز تربیت انسان‌هاست. اگر هدف شما از آموزش‌ها و CD ها یادگرفتن و تزکیه و پالایش خودتان باشد راه مسافرتان بازمی شود. سعی کنید جای دیگران نباشید تا وقتی دنبال مقصر باشید موفق نخواهند شد. گیر خودتان را پیدا کنید.

از خداوند بخواهید شیفته آموختن و آموزش باشید.

 

همسفر مریم کرمی: ما گاهی با سکوت‌هایمان معرکه‌گیری می‌کنیم و می‌خواهیم دیگران را در سیطره خود قرار بدهیم. اصلی‌ترین نشانه معرکه‌گیری این است که حال خود را به حال دیگران گره می‌زنیم و نمی‌توانیم حال خود را مدیریت کنیم و دلیل حال خرابی خودمان را در دیگران جستجو می‌کنیم.

فرد یادگیر خودش را می‌بیند و تقصیر را گردن دیگران نمی‌اندازد و علت مسائل را در خودش جستجو می‌کند. ما گاهی با تظاهر کردن معرکه‌گیری می‌کنیم.

تا وقتی‌که با رفتارمان می‌خواهیم دیگران را ادب کنیم معرکه‌گیر هستیم. گاهی با کم‌توجهی می‌خواهیم دیگران را ادب کنیم و بگوییم که من خوبم و تو بد هستی.

ما باید نقش خود را خوب بازی کنیم؛ وقتی هدف ما از آموزش گرفتن خودمان باشد، یادگیر هستیم؛ ولی اگر هدف ما دیگران باشند نه خودمان آموزش می‌گیریم و نه دیگران متوجه مطلب ما می‌شوند؛ بنابراین تا وقتی‌که دیگران را مقصر بدانیم دچار دور باطل می‌شویم.

 

همسفر عفت: ما گاهی با تظاهر به اینکه همه‌چیز خوب است معرکه‌گیری می‌کنیم و گاهی با سکوت‌های خود، زیرکانه معرکه‌گیری می‌کنیم و دیگران را مجبور می‌کنیم که زیر سلطه ما باشند.

دلیل اصلی معرکه‌گیری ما گاهی وابستگی است که به دیگران داریم و چون علت اصلی حال خرابی خودمان را نمی‌دانیم و آن را به دیگران نسبت می‌دهیم، این نشانه ضعف مدیریت است که کارهای خود را به گردن دیگران می‌اندازیم.

وقتی در جمعی قرار می‌گیریم که غیبت می‌کنند، فرد معرکه‌گیر شروع به غیبت می‌کند و علتش را این‌گونه بیان می‌کند که دیگران با سؤال‌های خود باعث شدند که من غیبت‌کنم؛ اما فردی که به دنبال یادگیری باشد می‌گوید چه چیزی یا چه خواسته‌ای در درون من وجود داشت که من در حلقه این افراد قرار گرفتم.

ویژگی افراد معرکه‌گیر خودشیفتگی، منیت، به دنبال افراد هم‌جنس خود می‌گردند. از موفقیت‌های دیگران خوشحال نمی‌شوند، وابستگی دارند، مسئولیت‌پذیر نیستند، اهل تغییر نیستند، احساس تکامل می‌کنند و فکر می‌کنند نیازی به تغییر ندارند. نتیجه محور هستند نه تلاش محور. خود را قربانی می‌دانند.

انسان‌ها مثل آینه برای ما هستند؛ که خودمان را به ما نشان می‌دهند و گاهی از دیدن آینه‌ها رنج می‌بریم ونمی خواهیم دیگران را ببینیم و دوست نداریم که ببینیم؛ چون نمی‌خواهیم خودمان را ببینیم.

از خداوند بخواهیم که قدرت پذیرش و قدرت یادگیری و قدرت تغییر را بدهد.

 

همسفر مریم وحیدی: یکی از معرکه‌گیری‌ها که همسفرها دارند اینکه وقتی می‌پرسیم حالتان چطور است، می‌گویند: خوب نیست، به خاطر اینکه حال مسافرم یا دیگران خوب نیست، من هم خوب نیستم و این هم معرکه‌گیری است ونمی توانند حال خودشان را مدیریت کنند، حال خودشان را به حال دیگران گره زدند.

گاهی ما با سکوت کردن می‌خواهیم دیگران را ادب کنیم که این هم معرکه گرفتن است. باید بدانید که اول خودتان را تربیت کنید و بدانید که با هر مسئله چگونه رفتار کنید.

از خداوند کمک بخواهید که کمتر معرکه بگیرید و دنبال یادگیری باشید و با آموزش‌های کنگره تزکیه و پالایش و تبدیل شوید. هرروز خودتان را محاسبه کنید.

 

همسفر الهام قدیری: خدایا کمکم کن کمتر معرکه بگیرم و دنبال یادگیری باشم و با رفتارهایم نخواهم کسی را ادب کنم

بعضی وقت‌ها ما فکر می‌کنیم فقط دیگران معرکه می‌گیرند یا معرکه‌گیر کسی است که خیلی سروصدا دارد و رفتارهایش خیلی بازخوردهای قوی دارد؛ ولی حقیقتاً بعضی وقت‌ها ما با سکوت‌هایمان هم معرکه می‌گیریم و با زیرکی تمام معرکه‌گیری می‌کنیم و آدم‌های دیگر را مجبور می‌کنیم که تحت سیطره ما باشند.

اصلی‌ترین بارزه‌ای که ما در معرکه‌گیری داریم این است که وقتی‌که از ما سؤال می‌شود که چرا حالتان بد است؟ می‌گوییم که چون حال مسافرم بد است. دلیلی که می‌آوریم و جواب می‌دهیم، دلیلی نیست که به خود ما ارتباط داشته باشد و می‌گوییم شرایط این‌طوری بود، این اتفاقات برای من افتاد، این نشان می‌دهد که ما آدمی هستیم که روی حالِ خودمان مدیریت نداریم و برای اینکه ضعف مدیریت خودمان را نشان ندهیم، توپمان را به زمین دیگران می‌اندازیم.

در آنجایی که به خودتان نقش قربانی می‌گیرید یا با تظاهر به اینکه همه‌چیز خوب است هم در حال معرکه‌گیری هستید

 یادگیر می‌گوید: چه خواسته‌ای در من بود، کدام مسئله در من وجود داشت که من را در آن حلقه قرار داد، کدام ساختار در من است که من را در این وادی قرار داد و خودش را می‌بیند و می‌داند خودش مشکل دارد و دیگران مشکل ندارند.

افراد معرکه‌گیر نتیجه محور هستند نه تلاش محور؛ یعنی اگر در مدت کوتاه یک عملی را انجام بدهند و نتیجه نبینند، دوباره معرکه‌گیری‌هایشان را شروع می‌کنند و می‌گویند ما این کار را کردیم و نشد، پس ایراد از ما نیست، وابستگی دارند، خودشان را قربانی می‌دانند و اهل غیبت و تجسس هستند.

تا زمانی که بخواهید کسی را تربیت کنید در حال معرکه‌گیری هستید. تا وقتی‌که نیت پشت‌کارهایتان بازهم تربیت آدم‌هاست و پشت‌کارهایتان تربیت خودتان نیست در حال معرکه‌گیری هستید. وقتی نیتتان خودتان می‌شود، اصلاً بقیه مسائل حل می‌شوند و او هم مطلبش را می‌گیرد و راهش را می‌رود؛ ولی وقتی نیتتان خودتان نمی‌شود، نه شما مطلبتان را می‌گیرید و نه او مطلبش را می‌گیرد و همین‌جور درجا می‌زنید؛ ولی وقتی شما هدفتان از سی دی گوش کردن و کنگره آمدن، گرفتن آموزش‌ها و یادگرفتن و تزکیه و پالایش و تبدیل‌شدن باشد، می‌بینید که بقیه چیزها اتفاق می‌افتد.

بعضی وقت‌ها ما بندگی کردنمان را بلد نیستیم، اگر ما بنده خوبی باشیم خدا خودش بلد است که چگونه خدایی کند.

 تا وقتی‌که دنبال مقصر بیرونی هستید به هیچ جا نمی‌رسید. این مقصر تمام می‌شود، جامعه مقصر می‌شود، این می‌شود، آن می‌شود. همین‌طوری می‌چرخیم؛ ولی تا می‌خواهیم به خودمان برسیم ناخودآگاه شعبده‌بازی خداوند را می‌بینیمآدم‌ها آینه ما هستند و بعضی وقت‌ها ما با دیدن آینه‌ها زجر می‌کشیم؛ یعنی نمی‌خواهیم خودمان را ببینیم.

انشالله خداوند کمک کند که بتوانیم معرکه‌ها را به یادگیری تبدیل کنیم. معرکه‌های زندگی‌مان می‌توانند تبدیل به دانشگاه‌های زندگی‌مان بشوند به شرطی که ما دانشجو باشیم نه قربانی.


تهیه و تایپ : همسفر رعنا

نظرات() 


ناهید
شنبه 25 آذر 1396 06:14 ق.ظ
خواهران عزیزم بسیار عالی بودخداقوت وتشکرازراهنمای گ رانقدرم خانم صبا بابت آموزش های خوب شان .رعنای عزیزم خداقوت
فریده
چهارشنبه 22 آذر 1396 11:48 ب.ظ
خدا را شکر که به من اجازه داد تا یک بار دیگر در لژیون حضور پیدا کنم و با آموزش های خانم صبا و مشارکت های شما عزیزان پرده از پلیدی های پنهان خود بردارم.
خداوند همه ی ما را بر خودمان بصیر گرداند!
همسفر حوریه
سه شنبه 21 آذر 1396 10:37 ب.ظ
خداقوت وسپاس فراوان خدمت راهنمای عزیزم وخواهرهای خوبم.آموزشی بسیار ناب گرفتم.
خانم رعنای عزیزم قدر دان زحماتتان هستم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox