گزارش عملکرد لژِیون شنبه 98/05/12 ؛ نکات سی دی های خواست درون ، انواع تعادل، جایگاه ، خانواده ، تکنولوژی

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
چهارشنبه 30 مرداد 1398-08:00 ق.ظ

باید فرزند زمان خود باشیم؛ یعنی ما باید به‌عنوان پدر و مادر، از علوم و تکنولوژی روز آگاه باشیم و اگر عقب بمانیم باعث می‌شود فرزندان به ما اعتماد نکنند و اگر بخواهیم از آنها یاد بگیریم فکر می‌کنند که در تمام مسائل دانا هستند و در مسائل دیگر هم حرف‌شنوی نخواهند داشت.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

سلام دوستان الهام هستم همسفر

خدا را شکر می‌کنم که بازهم توفیق داد که در کنگره و دورهم باشیم. واقعاً این تعطیلات قدر و ارزش کنگره و بودن در کنگره را برای آدم مشخص می‌کند. خیلی دلم برای تک‌تک شما تنگ‌شده بود و بازهم خدا را شکر می‌کنم که دوباره در جمع کنگره و در کنار هم هستیم.

فریده عزیزم رهایی ات را تبریک می‌گویم، خیلی برایت خوشحال هستم و ان‌شاءالله همیشه لحظاتت قرین شادی،  سلامتی و پیشرفت باشد.


 دستور جلسه: دستاورد تعطیلات، نکات سی‌دی‌های خواست درون، انواع تعادل، جایگاه، تکنولوژی و خانواده

همسفر الهام : در سی دی خواست درون عنوان شد، زمانی که درون انسان آشفته باشد؛ حتی انجام ساده‌ترین کارها برایش دشوار می‌شود و یکی از دلایلی که بعضی انسان‌ها از انجام یکسری کارها خودداری می‌کنند؛ مثل روزه گرفتن، این است که نمی‌خواهند با درون خودشان مواجه شوند و ناتوانی‌های خود را ببیند.

نکته بعد اینکه خواسته درون منحصربه‌فرد است؛ یعنی فقط مختص من طراحی‌شده و فقط من آمده‌ام که آن را انجام دهم و هیچ‌کس دیگری جز من نمی‌تواند آن کار را انجام دهد و این نیست که حتماً یک کار و چیز بزرگ و شگفت‌انگیز باشد بلکه ممکن است یک کار بسیار ساده باشد.

خواسته درون با مشیت خدا هم‌جهت است و به هر مقداری که انسان‌ها از خواسته درون خود فاصله بگیرند، دچار ناراحتی و کسالت می‌شوند؛ چون با صرف انرژی و زمان، دستاوردی که کسب می‌کنند ناچیز و حتی هیچ خواهد بود.

سی دی بعدی، سی دی انواع تعادل است. در این سی دی مطرح شد که سه نوع تعادل وجود دارد: تعادل پایدار، ناپایدار و بی‌تفاوت

در تعادل پایدار اگر ضربه یا شوکی به فرد وارد شود بعد از مدتی مجدد به حالت اول خود برمی‌گردد.

در تعادل ناپایدار اگر ضربه یا شوک به فرد وارد شود از جایگاه خود خارج‌شده و دچار سقوط می‌شود و دیگر به حالت اول خود برنمی‌گردد.

 در تعادل بی‌تفاوت در اثر وارد شدن ضربه و شوک هیچ عکس‌العمل و تغییری ایجاد نمی‌شود و درواقع حالت خنثی است و فرد در جایگاه و شرایط اولیه خود باقی می‌ماند.

موضوع دیگری که مطرح شد این بود که اگر انسانی از خواسته درون خود فاصله بگیرد، اگر تمام امکانات را هم در اختیارش قرار دهند حرکتی نمی‌کند؛ چون هیچ دستاوردی ندارد و به نتیجه دلخواه نمی‌رسد و انرژی هم دریافت نخواهد کرد و درنهایت دچار سرگشتگی و گمراهی می‌شود.

در رابطه با سی دی جایگاه، نکاتی که عنوان شد؛ برای رسیدن به هر جایگاهی باید ظرفیت آن را داشته باشیم؛ در غیر این صورت به دلیل ناهماهنگی با آن جایگاه، ایجاد تخریب می‌کنیم. تراکم انرژی‌ای که در جایگاه‌ها ایجاد می‌شود به دو صورت درونی و بیرونی است.

در حالت درونی، شخص دچار سرخوشی و خودشیفتگی می‌شود و فکر می‌کند که خیلی خاص بوده که برای آن جایگاه انتخاب‌شده و در این حالت چون حس از حالت عادی خودش خارج‌شده، عقل درست‌کار نمی‌کند و فرد قادر به آنالیز وقایع بیرونی نیست و نمی‌تواند در لحظات بحران تصمیمات به‌موقع و درست بگیرد درنتیجه فاجعه به وجود می‌آید.

در حالت بیرونی که کاملاً آشکار است این تراکم انرژی باعث می‌شود که فرد رفتار تندی از خودش نشان بدهد؛ به‌طوری‌که خشم و عصبانیت زیاد و غیرمعقول دارد و با همه به‌صورت دستوری رفتار می‌کند و این تند برخورد کردن باعث رنجش انسان‌ها و ایجاد دافعه می‌شود و باعث می‌شود افراد دچار کینه شده و علیه فرد و سیستم وارد عمل شوند که این هم به‌نوعی دیگر در سیستم تخریب ایجاد می‌کند.

در سی دی تکنولوژی بیان شد که در بحث تکنولوژی باید به دو موضوع توجه شود؛ اول اینکه از تکنولوژی استفاده کنیم و به‌روز باشیم و دوم اینکه به‌اندازه استفاده کنیم.

یکی از تخریب‌هایی که تکنولوژی در خانواده‌ها داشته این است که فاصله بین والدین و فرزندان را زیاد کرده و چون فرزندان خود را در این حیطه توانا و والدین را ناتوان می‌بینند، باعث شده از والدین، حرف‌شنوی نداشته باشند. برای حل این مشکل به فرموده امام علی باید فرزند زمان خود باشیم؛ یعنی به‌روز باشیم و با تکنولوژی روز پیش برویم تا بر فرزندان و اطرافیان تأثیر مثبت داشته باشیم؛ چون این توانایی باعث اعتماد افراد به ما و افزایش روابط و محبت می‌شود.

نکات سی دی خانواده این بود که مهم‌ترین ریشه در جوامع، خانواده است و هرکسی از بستر خانواده وارد جامعه می‌شود و اگر این ریشه‌ها قوی نباشد فرد دچار تخریب خواهد شد. در اعتیاد بالاترین تخریب و بار روی خانواده است.

ممکن است فردی، خانواده نداشته باشد؛ اما خویشانی داشته باشد که با آنها پیوند محبت داشته باشد و درواقع این پیوند محبت به‌عنوان مواد اولیه، خوراک و انرژی لازم را به فرد می‌دهد. اگر انسان نتواند با خانواده، خویشان و کسانی که هم‌جنس خودش هستند، پیوند محبت برقرار کند، درواقع آن خوراک و مواد اولیه مرغوب را دریافت نخواهد کرد و به‌اجبار، به دنبال تأمین آن از کانال‌های دیگر می‌رود که قطعاً دچار تخریب و آسیب‌های زیادی خواهد شد که گاهاً جبران‌ناپذیر خواهد بود.

نکته دیگر اینکه در فرآیند بازسازی خودمان و پالایشی که انجام می‌دهیم، یک بخش شناختن خودمان و بخش دیگر ترمیم روابطی است که آسیب‌دیده است که می‌بایست احیا شوند.

همسفر مرضیه: در رابطه با تعطیلات به این فکر می‌کردم که چه‌کار کنم، استراحت کنم یا به کارهایم برسم که تصمیم گرفتم مثل روال قبل، صبح‌ها زودتر بیدار شوم و به کارهای کنگره‌ام که عقب‌افتاده برسم که انجام دادم. به سایت کنگره سر زدم و مطالب را مطالعه کردم، مقالات و تحقیق‌هایی که باید انجام می‌دادیم را انجام دادم و سعی کردم آموزش‌ها را اجرایی کنم و در مواردی که با مسافرم پیش آمد به لطف خدا از عملکردم راضی بودم و سعی کردم بیشتر سکوت کنم و امیدوارم بهتر از اینها پیش بروم.

در سی دی خواسته درون عنوان شد، وقتی کسی خواسته‌ای دارد تا زمانی که بخواهد خواسته‌اش را آغاز کند یک طول زمانی وجود دارد؛ یعنی اگر من بخواهم از یک نقطه‌ای به نقطه دیگر برسم، اول باید آن خواسته در من وجود داشته باشد و در مرحله بعد که حرکت است یک زمانی نیاز است؛ مثلاً من می‌دانم خشم، غیبت، عصبانیت بد است و درون من را به هم می‌ریزد و می‌خواهم و به دنبال خوب شدن هستم؛ اما از آن خواسته تا عملیاتی کردن آن، زمانی هست که باید طی شود.

نکته دیگر اینکه، خواسته درونی نشان می‌دهد که چه‌کارهایی برای انسان خوب است . ممکن است کاری معقول باشد؛ اما در مسیر خواسته من، برای من نامعقول باشد؛ مثلاً برای من همسفر که در این جایگاه حساس هستم، کنگره در اولویت است و رفتن به کلاس‌های دیگر در این زمان خواسته نامعقول به‌حساب می‌آید؛ مثلاً من به این فکر کردم که صبح‌ها می‌توانم بروم و ورزش کنم؛ اما چون فقط صبح‌ها فرصت دارم که کارهای کنگره‌ام را انجام دهم، قطعاً انجام ورزش مرا از اولویت که انجام تکالیف کنگره است دور می‌کند و یا زمان‌هایی که در منزل مادرم هستم و مهمانی می‌روند من نمی‌روم و ترجیح می‌دهم کارهای مربوط به کنگره‌ام را انجام دهم.

در سی دی انواع تعادل، آقای امین فرمودند: قوانینی در هستی وجود دارد که برای تمام موجودات یکسان عمل می‌کند؛ مثل نیروی جاذبه که به همه وارد می‌شود ؛ مثلاً ممکن نیست که سرما به یکی اثر کند و به دیگری اثر نکند و تفاوت‌ها در اینجا ظاهر می‌شود که یک فرد در درون خود، چه تغییراتی را ایجاد کرده است؛ یعنی ممکن است نقطه تحمل خود را افزایش داده یا یک نیروی مکمل ایجاد کرده باشد؛ مثلاً ممکن است همه انسان‌ها از حرف تند ناراحت شوند و در صورتی فرد می‌تواند ناراحت نشود که نقطه تحمل خود را بالابرده باشد و همین امر باعث تفاوت در افراد می‌شود.

در سی دی خانواده مطرح شد که نسبت به اندیشه و تفکر افراد تدافعی برخورد نکنید؛ چون بالاترین چیزی که خداوند به انسان داده است قدرت اختیار است و اگر رفتار من طوری باشد که اختیار فرد را نادیده بگیرم، ناخودآگاه در فرد دافعه ایجاد می‌شود؛ مثلاً ممکن است مسافرم حرفی بزند که مخالف باشم؛ ولی باید طوری رفتار کنم که باعث شود از حرفش برگردد؛ اما اگر من در مخالفت با حرف او پافشاری کنم علاوه بر ایجاد دافعه باعث می‌شود که در موضع خودش بماند.

نکته دیگری که عنوان شد این بود که غم و اندوه انسان را به بالاترین یا پایین‌ترین نقاط سوق دهد؛ یعنی این اندوه باعث می‌شود که فرد روی خودش کار کند و نقطه تحمل و ظرفیت خود را افزایش دهد.

بحثی بین من و مسافرم پیش آمد که خیلی ناراحت بودم و به این فکر کردم که چرا این‌طور شد و چرا باید این حرف‌ها را می‌شنیدم که به این نتیجه رسیدم، وقتی از طرف مسافرم محبتی می‌بینم بیشتر سمت او جلب می‌شوم که ممکن است برای فرزندم و نیازهایش توجه کمتری صرف کنم و فهمیدم که این شرایط برای این بوده که من متوجه شوم این زمان وظیفه من این است که تمرکزم روی فرزندم و نیازهایش بیشتر باشد.

در سی دی جایگاه گفته شد که وقتی می‌خواهیم مسئولیتی را قبول کنیم باید از خودمان بپرسیم که علت قبول این مسئولیت چیست؟ آیا برای دریافت احترام است یا چیزهای دیگر و اگر توانستیم به این سؤال خود جواب بدهیم، آن موقع است که می‌توانیم آن را قبول کنیم. مسئولیت به انسان، قدرت و اعتمادبه‌نفس می‌دهد و برای رشد و تکامل انسان است. اگر کسی علامه دهد هم باشد تا وقتی‌که مسئولیتی را قبول نکند، اصلاً در جایگاهش در هستی رشد نخواهد کرد و باید مسئولیت‌ها را قبول کند و آموخته‌هایش را به فعل تبدیل کند.

در سی دی تکنولوژی هم عنوان شد باید فرزند زمان خود باشیم؛ یعنی ما باید به‌عنوان پدر و مادر، از علوم و تکنولوژی روز آگاه باشیم و اگر عقب بمانیم باعث می‌شود فرزندان به ما اعتماد نکنند و اگر بخواهیم از آنها یاد بگیریم فکر می‌کنند که در تمام مسائل دانا هستند و در مسائل دیگر هم حرف‌شنوی نخواهند داشت.

همسفر الهام: تعطیلات خوبی داشتیم و توانستم به کارهای عقب‌افتاده‌ام برسم و تفریحاتی داشتیم که خوب بود و خوش گذشت، دستاورد خاصی نداشتم.

در رابطه با سی دی خانواده، انسان‌ها مثل درخت هستند و در محرومیت‌ها ممکن است یا مثل خار شوند که هیچ میوه و ثمری ندارد و حتی ممکن است آسیب‌زننده هم باشد و یا مثل درخت خرما شوند که درهرحال مفید است و حتی به‌عنوان غذا هم استفاده می‌شود.

ژنراتور هر جامعه‌ای، خانواده است و موضوعی که در رابطه با خانواده ورشکسته گفته شد خیلی برایم جالب بود و ورشکستگی فقط ازلحاظ مالی نیست بلکه خانواده‌ای که ازنظر احساسی ورشکسته باشد به این شکل است که اعضای آن ارتباط خوبی باهم ندارند و نمی‌توانند سر یک سفره بنشینند یا باهم به مسافرت بروند و حتی از کنار هم بودن، بیشتر رنج می‌برند تا لذت.

اولین چیزی که در خانواده ورشکسته وجود دارد این است که اختلاف‌فاز وجود دارد و کنگره با آموزش‌هایش، این اختلاف‌فازها را کاهش داده و فاصله‌ها را کم کرده و خانواده‌ها را به هم نزدیک کرده است.

اختلاف فاز چگونه به وجود می‌آید؟

وقتی یک نفر مصرف‌کننده می‌شود، درواقع یک حجاب و پوششی روی افکار و اندیشه‌اش می‌افتد و ارتباطش با محیط قطع می‌شود؛ یعنی فاصله مصرف‌کننده با اطرافیان کم می‌شود و ممکن است همسر و اطرافیان ساعت‌ها با او صحبت کنند؛ ولی او عکس‌العملی نشان نمی‌دهد که این حالت‌ها باعث می‌شود فرد مقابل حس کند شاید حرف‌هایش جالب نیست و به‌مرور که این اتفاق تکرار می‌شود ارتباطات هم کمتر می‌شود؛ یعنی همسفر به‌مرور حساسیت خود را کم می‌کنند و این کم شدن حساسیت باعث می‌شود تمام آن چیزهایی که از هستی دریافت می‌کرده از دست بدهد و دیگر آن سرزندگی و نشاط گذشته را نداشته باشد.

حالت دیگری که پیش می‌آید این است که جایگزینی اتفاق می‌افتد؛ یعنی یک نوجوان به‌جای اینکه وقتش را با پدرش بگذراند، دوستانش را جایگزین می‌کند.

اعضای خانواده شبه مصرف‌کننده هستند، مصرف‌کنندگان با داروی OT به حال اول خود برمی‌گردند؛ ولی خانواده یا همسفر، مشکل احساس و افکار و اندیشه دارد که با آموزش‌های جهان‌بینی به تعادل می‌رسند.

آموزش ما در این قسمت این است که بتوانیم مسئله را درست تشخیص دهیم و انجام کار درست هم، بخش تکمیل‌کننده کار است و اینکه بتوانیم در لحظه آرامش خود را حفظ کنیم و به دنبال اثبات آگاهی و دانش خود نباشیم.

در سی دی تکنولوژی عنوان شد که ما باید توان خود را بسنجیم و نباید کاری بیشتر از توان خود قبول کنیم و این امر نیازمند دانش زیادی است؛ چون اگر این موضوع را ندانیم، نمی‌توانیم وارد وادی نهم شویم. وقتی بتوانیم نقطه صفر خود را پیدا کنیم حرکت‌هایمان بی‌نتیجه نمی‌ماند و دچار ناامیدی نمی‌شویم.

نکته دیگر اینکه حضرت علی فرمودند که فرزند زمان خود باشید؛ وگرنه نزدیکان و فرزندانمان به ما اطمینان نمی‌کنند و این بی‌اعتمادی، سرآغاز گسسته شدن پیوندهای محبت خواهد شد.

در سی دی جایگاه عنوان شد که اساس هستی این است که ما آموزش می‌گیریم تا خدمت کنیم و این موضوع، جزئی از زندگی است.

زمانی که ما برای جایگاهی ارزش قائل نباشیم و در آن جایگاه تغییر خصوصیت مثبت در ما ایجاد نشود خیانت اتفاق افتاده است؛ مثلاً زمانی که مرزبان می‌شویم باید رفتارمان بر اساس آن جایگاه تغییر پیدا کند وگرنه خیانت به جایگاه است. هر جایگاه خدمتی که قبول می‌کنیم برای تکامل ماست.


نظرات() 


پنجشنبه 31 مرداد 1398 04:00 ب.ظ
خواهر های خوبم ممنون از برداشت های آموزنده و خوبتان.خدا قوت
الهام جان از زحمات شما ممنونم
پوران همسفر عباس
چهارشنبه 30 مرداد 1398 06:38 ب.ظ
خداقوت به همه ی عزیزان ممنون از مطالبی که ابیان شد .
خداقوت الهام عزیز
همسفر حوریه
چهارشنبه 30 مرداد 1398 05:09 ب.ظ
خدا قوت وممنون از خدمت خواهر های خوبم بابت برداشتها ومطالب آموزنده ای که ارائه داده اید،
ویک تشکر ویژه از خانم الهام عزیزم دارم بابت خدمت های بی دریغشان.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic