برداشت از لژیون روز دوشنبه 97/08/21

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
یکشنبه 11 آذر 1397-12:00 ب.ظ


همسفر رعنا : بارالها كمك كن تا بتوانیم بر نیروهای منفی و بازدارنده غلبه كنیم و در مسیر الهی ات حركت كنیم.

گاهی مسائل و مشكلات ذهن ما را درگیر و آشفته می كند و ما را از حركت و تلاش باز می دارد؛ در این صورت می توانیم كمی تفكر  كنیم تا ببینیم چه بار آموزشی برایمان دارد. چه خیر و بركتی در آن نهفته است.

اگر بخواهم ارتقا پیدا كنم؛ تشخیص دادن خواسته ها و پیدا كردن راه حل مسائل كه از كدام مراحل نفس است؛ بسیار اهمیت دارد.

در هر جایگاهی كه هستیم نبایدچار عجب و خودپسندی شویم.این لطف و رحمت خداوند است كه مارا در این شرایط قرار داده است.

 

یا علیم

 

همسفر فاطمه عبدالحسینی: آدم‌ها دودسته هستند؛ آدم‌هایی که مگسی هستند و آدم‌هایی که پروانه‌ای هستند. مگس می‌گردد و آشغال‌ها و چیزهای بد را پیدا می‌کند و رویش می‌نشیند و تغذیه می‌کند و پروانه می‌گردد و گل را پیدا می‌کند. به هستی هر چه بدهیم همان را دریافت می‌کنیم. اگر من مانند مگس فقط به دنبال آشغال‌هایی باشم که در اطرافم است و روی نکات منفی زندگی‌ام زوم کنم و درونم را پر از کثیفی و تاریکی کنم؛ مسلماً انرژی‌های منفی در درون من هرروز بیشتر می‌شود و نیروهای منفی درونم قوی‌تر می‌شوند و من به سمت تاریکی سقوط می‌کنم؛ اما اگر پروانه باشم باوجود همه مشکلات به دنبال زیبایی‌ها و نکات مثبت زندگی‌ام می‌گردم و به آنها بها می‌دهم و آنها را بزرگ می‌کنم. انرژی مثبتی که در درونم شکل می‌گیرد، انرژی مثبت کائنات را هم دریافت می‌کند و من هرروز بیشتر از قبل به سمت ارزش‌ها حرکت می‌کنم.

در هر مسئله‌ای که برایمان پیش می‌آید به دنبال خیر آن باشیم و با خود بگوییم که این مسئله برای من چه خیر و آموزشی داشته است. اگر می‌خواهیم روزی‌مان بیشتر باشد باید بیشتر بفهمیم وقتی بیشتر فهمیدید بیشتر می‌بخشید و این چرخه همین‌جور ادامه دارد.

هر کار خیر و هر خدمتی آفتی دارد یکی از آن آفت‌ها ریا است و دیگری عجب و خودپسندی است. سال گذشته که در لژیون مالی شرکت کردم احساس می‌کردم نسبت به توانم کار بزرگی کردم و برای مدت کوتاهی دچار خودپسندی شدم؛ ولی زمانی که در همان روز لژیون مالی در لژیون نشستم یکی از خواهران گفت که قرض کرده و در لژیون مالی شرکت کرده؛ آن زمان بود که کار خود را در مقابل خدمت خواهرم خیلی کوچک دانستم. از خدا می‌خواهم که ظرف وجودم را بزرگ کند تا بتوانم بخشش‌هایم بدون آفت باشد.

اما در مورد ریا، اگر من از کارم لذت ببرم دیگر نیاز ندارم که مدام از کارم جلوی دیگران تعریف کنم و از تأیید آنها انرژی بگیرم. البته در این زمینه هم دچار اشتباه شدم و فکر می‌کردم هر تعریفی ریا محسوب می‌شود؛ ولی متوجه شدم که اگر از خدمتم و کاری که انجام دادم لذت برده باشم و تعریفم فقط جنبه آموزش داشته باشد و دیگران را ترغیب و تشویق به کار خیر کند؛ پس این ریا نیست و خدمت محسوب می‌شود.

وقتی حالمان بد است که خواسته‌مان، خواسته خودمان نباشد یا خواسته‌مان، خواسته اشتباهی باشد نفسی که آموزش نگرفته باشد شمارا به‌اشتباه هدایت می‌کند. خواسته اصلی باید این باشد که حال خودمان را خوب کنیم.

نفسمان را درگیر خداوند کنیم که زودتر مسیر ارتقاء و آموزش برایمان باز شود.

 

همسفر حوریه: بعضی از آدم‌ها مدام می‌گردند و یک مشکل و بدبختی و یک‌چیز آزاردهنده را پیدا کنند و از آن نشخوار و تغذیه کنند و به آن می‌چسبند؛ ولی بعضی‌ها فقط می‌گردند و چیزهای خوب را پیدا می‌کنند. دنیا همان دنیا است، دنیا هم آشغال دارد و هم گل دارد، هم زخم دارد و هم مرهم دارد؛ یعنی همه‌چیز را باهم دارد؛ ولی این خود ما هستیم که انتخاب می‌کنیم پروانه باشیم یا مگس. اگر روی مشکلات و سختی‌ها خیلی زوم می‌کنم همان لحظه خودم را ببینم که مگس هستم و به یک‌چیز سخت و بد گیر داده‌ام و مدام با آن ارتباط برقرار می‌کنم و می‌خواهم آن را تفسیر کنم یا توضیح بدهم یا تکذیب کنم و به‌هرحال به آن مسئله چسبیده‌ام؛ ولی اگر در هر چیزی به دنبال خوبی آن هستم و می‌گویم: خیرش برای من چیست؟ قشنگی این مسئله در چیست؛ یعنی دارم پروانه می‌شوم.

هر عبادتی یک آفتی دارد، هر کار خیری و هر خدمتی یک آفتی دارد که آن کار خیر و آن عبادت اگر مارا دچار عجب و خودپسندی بکند آفت است.

از کاری می‌شود لذت برد که آن کار را تقدیم به خداوند کرد و این باعث می‌شود که حواسمان پرت خدا می‌شود می‌گوییم: من مأمور خداوند هستم که این کار را انجام دهم وگرنه می‌شد که یک نفر دیگر را مأمور کند و این خواست اوست و آن زمان آنقدر از این رابطه حس خوبی می‌گیریم که آن حس خوب کمکمان می‌کند که کارهای بیشتری انجام دهیم.

نفس اصلی‌ترین بخش انسانی است؛ یعنی هر موجود زنده‌ای، اصلی‌ترین مسئله‌اش، مسئله نفس است. وقتی حالمان بد است که خواسته‌مان، خواستهٔ خودمان نباشد یا خواسته‌هایمان خواسته اشتباهی باشد یا نفسمان در مرحله‌ای باشد که خواسته‌های غلطی دارد.

امکان ندارد که کسی به خداوند و قدرت مطلق ایمان داشته باشد و خودکشی کند، اگر بگوید ایمان دارد و خودکشی کند دروغ است؛ چون متضاد است، شاید باور سطحی باشد؛ ولی باور درونی آن نیست.

ما اول باید مسئولیت کارها را خود بپذیریم بعد به خدا واگذار کنیم و از خدا کمک بخواهیم و این‌طور نباشد که دست روی دست بگذاریم و بگوییم من از خدا می‌خواهم که این کار را انجام دهد. اول باید در صراط مستقیم قرار بگیریم و بعد از خدا کمک بخواهیم.

برای همه کارها باید تابع نظم و انضباط باشیم. ما اگر در زندگی نظم و انضباط را رعایت نکنیم دچار بحران می‌شویم و برایمان مسئله به وجود می‌آید.

انسان‌ها دو حالت دارند؛ یک حالت می‌توانند سرکه باشند و در یک حالت شربت؛ یعنی وقتی حالم خوب است اخلاقم، رفتارم، فکرم خوب‌تر است و وقتی حالم بد است افکارم، فکرم و رفتارم با دیگران بد است.

 

همسفر زهرا: هر جا دیدید سطح بخشش بالا است بدانید سطح دانایی بالا است ‌، هر کس دانایی‌اش بالا باشد روزی‌اش هم بیشتر می‌شود، اگر می‌خواهید روزی‌تان بیشتر شود باید بیشتر بدانید.

هر عبادت و کار خیری آفتی دارد، اگر هر کار خیری شمارا دچار عجب کرد بدانید آن آفت به شما چسبیده است و دیگر از کار خوب لذت نمی‌برید، همیشه بگویید خداوند توفیق داده است. دومین آفت ریا است، اگر شما از عبادتی لذت ببرید دیگر نیازی ندارید که به دیگران بگویید. بعضی وقت‌ها کار خوبی انجام می‌دهید و طلبکار خداوند می‌شوید و از کارتان لذت نمی‌برید. اگر از کاری لذت می‌برید تقدیم خداوند کنید و بگویید من مأمور خداوند هستم که این کار را انجام بدهم.

وقتی حالمان بد است که خواسته‌هایمان، خواسته خودمان نباشد و یا خواسته اشتباهی باشد، نباید رهایی مسافرتان خواسته شما باشد؛ چون خواسته دیگری را به خواسته خود تبدیل کرده‌اید حالتان بد است. هر وقت حالتان بد شد ببینید چه خواسته‌ای دارید که محقق نشده و حالتان بد است، باید تشخیص بدهید که الآن خواسته نفس تو چیست و خواسته نفست می‌خواهد تو را بالا ببرد یا پایین بیاورد؛ چون نفس شما همزمان سه خواسته دارد اماره، لوامه و مطمئنه و به حرف کدام‌یکی گوش کنید امتیازت کم می‌شود. باید ببینید که به دنبال چه هستید، گاهی شما با عملکردتان مسئله را خراب‌تر می‌کنید، نه به خودتان کمک می‌کنید و نه به دیگران. باید ببینید خواسته نفستان قدرت‌طلبی بوده یا خودنمایی یا منیت بوده است و گاهی خواسته نفستان اصلاً درست شدن مسئله نبوده است. اینکه آموزش این مسئله برای من چیست هر کس باید بگردد و آموزش خودش را پیدا کند، اینکه چرا این مسئله برای من اتفاق افتاده است و این باعث می‌شود به جواب خوبی برسید و شاید بتوانید نفس خود را ارتقا بدهید.

 

همسفر خدیجه موگویی: خداوندا هر گره‌ای که فکرمان را مشغول کرده بگشا تا بتوانم در مسیر دانایی قدم بردارم.

اگر در آموزش‌ها توشه خود را برداریم و نکته خود را دریافت کنیم، در هر آموزشی نوری هست و اگر دست‌پر باشیم چراغ راهی است برای طی کردن مسافت سفرمان چه در سفر بیرون باشیم و چه درون، راهگشای ماست، اگر عملکردمان ضعیف باشد از ایستگاه‌های بعد جا می‌مانیم اگر دیر حرکت کنیم اتوبوس را نخواهیم دید.

آدم‌ها دودسته‌اند پروانه‌ای و مگسی آنها که به دنبال چیزهای خوب می‌روند و هدف‌های خوب را دنبال می‌کنند بسان پروانه روی گل‌ها می‌نشیند و زیبایی‌اش دوچندان می‌شود. آنها که مگسی هستند و به دنبال همه‌چیز می‌روند و هدف‌های بد رامی بیند و دنبال چیزهای آزاردهنده می‌گردند بسان مگس‌اند و خود نمی‌دانند به دنبال چه هستند. دنیا هم خوب دارد وهم بد، هم زشت وهم زیبا، هم زخم دارد

وهم مرهم و ما هستیم که انتخاب می‌کنیم. در آن لحظه خود را ارزیابی کنید که مگسید یا پروانه، اگر دنبال خیر و خوبی‌ها هستید در حال پروانه شدن هستید ماهیت خود را پیدا کنید.

هر جا بخششتان بالا رفت بدانید سطح آگاهی‌تان بالا رفته و عملکرد خوبی دارید و پروانه هستید. دانایی از ما آدم بهتری می‌سازد.

هر عبادت آفتی دارد و گاه شمارا دچار خودپسندی می‌کند اگر از عبادتتان لذت نمی‌برید؛ یعنی آفت گرفته؛ یعنی از بخششت مغرور شده‌ای اگر به خودت نگاه کنی می‌بینی لطف و رحمت خدا بوده و اذن داده ببخشی.

آفت دیگر عبادت یا بخشش ریاست، اگر برای ریا می‌بخشی سخت در اشتباهی و خیری از کارت نمی‌بینی و اگر دیگران تأییدت نکنند حالت بد می‌شود اگر باطناً از بخششتان و کارتان لذت ببرید دیگر دنبال دیده شدن نیستید طرف حسابتان خدا باشد نتیجه مطلوب می‌گیرید، به رحمت او ایمان داشته باشید و به قدرتان راضی باشید حواستان را پرت خدا کنید

همسفرانی که از آمدنشان لذت نمی‌برند دلسرد می‌شوند و از مسیر خارج می‌شوند.

نفس پیامبران را زیر سؤال نبریم آنها به خاطر مأموریتشان مسیرهایی را طی کرده‌اند تابه ارتقا رسیدند. بخشش یک توفیق است خود را آماده توفیقات بالاتر کنید. به امید توفیقات روزافزون همه همسفران و بخشش‌های قلبی

 

همسفر خدیجه باقری: آدم‌ها دودسته هستند؛ پروانه‌ای یا مگسی. ما می‌دانیم که مگس همیشه روی چیزهای بد می‌نشیند و از آنها تغذیه می‌کند؛ درصورتی‌که پروانه از گل تغذیه می‌کند. ما انسان‌ها هم به همین صورت زندگی می‌کنیم گاهی فقط به مشکلات فکر می‌کنیم و از داشته‌های دیگرمان هیچ لذت نمی‌بریم؛ درصورتی‌که می‌توانیم مانند پروانه باشیم و خوبی‌های زندگی‌مان را ببینیم و از داشته‌هایمان بهترین استفاده را کنیم. امیدوارم با کمک آموزش‌های کنگره همیشه مانند پروانه زندگی کنیم.

 

همسفر ربابه: آدم‌ها دودسته‌اند؛ پروانه‌ای و مگسی، بعضی آدم‌ها دنبال مشکل و بدبختی هستند و مثل مگس می‌گردند و آشغال و چیزهای بد را پیدا می‌کنند و از آن نشخوار و تغذیه می‌کنند و به آن می‌چسبند؛ ولی پروانه می‌گردد گل و چیزهای خوب را پیدا می‌کند. دنیا همان دنیا است، دنیا هم گل دارد هم آشغال، هم زخم و هم مرهم؛ یعنی همه‌چیز را باهم دارد؛ ولی خودمان هستیم که انتخاب می‌کنیم پروانه باشیم یا مگس.

هر عبادتی یک آفت دارد، هر کار خیر و هر خدمتی یک آفتی دارد که آن کار خیر و آن عبادت اگر شمارا دچار عجب و خودپسندی بکند آفت است.

نفس، اصلی‌ترین بخش انسان است، اگر حال من بد است برای این است که هنوز خیلی آموزش نگرفته‌ام و خیلی قانون‌ها را رعایت نکردم؛ ولی اگر حالم خوب باشد رفتار و کردارم تغییر کرده و باید آنقدر تغییر بدهم که به نفس مطمئنه تبدیل شود و بعد ترخیص صورت بگیرد.

اگر می‌خواهیم آرامش داشته باشیم باید ایمان داشته باشیم، توکل به خدا داشته باشیم. خداوندا نفس ما را الهی کن، آمین.

 

همسفر الهام قدیری: خداوندا بر محمد و آلش درود فرست و گره هر کاری که فکرش من را مشغول کرده بگشای و من را به کاری که مورد سؤال قرار می‌دهی مشغول کن و از غیر خود بی‌نیاز ساز و روزی‌ات را بر من بگستران. «الهی آمین»

هر عبادتی، هر کار خیر و هر خدمتی یک آفتی دارد؛ که فرد را دچار عجب و خودپسندی و ریا کند. در هر حرکت خیری وقتی این را مدنظر داشته باشیم که من مأمور خداوند هستم که این کار را انجام دهم وگرنه می‌شد که یک نفر دیگر را مأمور کند و این خواست اوست، آن زمان از این رابطه حس خوبی می‌گیریم که آن حس خوب کمک می‌کند که کارهای بیشتری انجام دهیم

وقتی حالمان بد است که خواسته‌مان، خواستهٔ خودمان نباشد یا خواسته‌هایمان خواسته اشتباهی باشد یا نفسمان در مرحله‌ای باشد که خواسته‌های غلطی دارد. باید تشخیص دهید که الآن خواسته نفسمان چیست؛ چون نفس هم‌زمان سه خواسته دارد؛ یکی نفس اماره و یکی نفس لوامه و یکی هم‌نفس مطمئنه است. به حرف هرکدام گوش کنیم یک امتیاز می‌گیریم. حرکت در مسیر راه‌حل‌های نفس مطمئنه ما را به ارتقا می‌رساند و پیش رفتن در جهت راه‌حل‌های نفس اماره ما را دچار مشکلات بیشتری می‌کند و مسئله برایمان تکرار می‌شود؛ چراکه نفس اماره راه‌حل‌های کوتاه‌مدت ارائه می‌کند که شاید زود به نتیجه برسد؛ ولی انرژی و اثربخشی پایینی دارد. خواسته اصلی باید این باشد که حال خودمان را خوب بکنیم.

حال خوب و گذر از بحران باید از درون باشد. اگر از درون خوب باشی در بدترین جا هم باز حالت خوب است، در بدترین شرایط هم باشی باز حالت خوب است.

 

همسفر مرضیه: در هر چیزی به دنبال خوبی آن باشید و ببینید خیر آن مسئله و قشنگی آن در چیست؟

هر جا که سطح بخشش خیلی بالا است، بدانید که سطح آگاهی بالا است.

هر وقت که کاری انجام می‌دهم باید بگویم که من نیستم که این کار را انجام می‌دهم و رحمت و لطف خداوند است. اگر انسان از کاری که انجام می‌دهد لذت ببرد اصلاً نیازی نمی‌بیند که پیش کسی بازگو کند؛ از کاری می‌شود لذت برد که آن کار را تقدیم به خداوند کرد.

نفس شما هم‌زمان سه خواسته دارد؛ یکی نفس اماره، یکی نفس لوامه و یکی هم‌نفس مطمئنه است؛ هر اتفاقی که برایتان می‌افتد مشکل را بنویسید و بگویید الآن مسئله من این است و این مسئله حال من را خراب کرده است و راه‌حل‌هایی که به نظرتان می‌آید را بنویسید و معمولاً چندراه حل به ذهنتان می‌آید. باید ببینید که راه‌حل‌ها از کدام نفستان است. اگر می‌خواهید ارتقاء پیدا کنید و این مسئله برایتان تمام شود باید به نفس مطمئنه‌تان گوش کنید و اگر به نفس اماره گوش دهید، مسئله برایتان تکرار می‌شود. اماره راه‌حل‌هایش کوتاه‌مدت است و زود نتیجه می‌گیرید و به انرژی سطح بالا؛ ولی ناپایدار می‌رسید.

نفستان را درگیر مسافرتان نکنید، نفستان را درگیر بچه‌تان نکنید، نفستان را درگیر خداوند کنید. درگیر خداوند کنید که زودتر مسیر ارتقاء و آموزش برایتان باز شود. بگویید خیری که خداوند در این مسئله قرار داده چیست؟ چه عملکردی داشته باشم که پشت سرش رضای خداوند باشد نه رضای خودم؟ گاهی به شما الهام می‌شود؛ ولی حواستان نیست. خواسته اصلی‌تان باید این باشد که حال خودتان را خوب کنید.

وقتی حالمان بد است که خواسته‌مان، خواستهٔ خودمان نباشد یا خواسته‌هایمان خواسته اشتباهی باشد یا نفسمان در مرحله‌ای باشد که خواسته‌های غلطی دارد.


همسفر رعنا : بارالها كمك كن تا بتوانیم بر نیروهای منفی و بازدارنده غلبه كنیم و در مسیر الهی ات حركت كنیم.

گاهی مسائل و مشكلات ذهن ما را درگیر و آشفته می كند و ما را از حركت و تلاش باز می دارد؛ در این صورت می توانیم كمی تفكر  كنیم تا ببینیم چه بار آموزشی برایمان دارد. چه خیر و بركتی در آن نهفته است.

اگر بخواهم ارتقا پیدا كنم؛ تشخیص دادن خواسته ها و پیدا كردن راه حل مسائل كه از كدام مراحل نفس است؛ بسیار اهمیت دارد.

در هر جایگاهی كه هستیم نبایدچار عجب و خودپسندی شویم. این لطف و رحمت خداوند است كه مارا در این شرایط قرار داده است.

 

گردآوری: همسفر مرضیه

 

نظرات() 


همسفرخدیجه . م
جمعه 16 آذر 1397 01:56 ب.ظ
خداقوت ب خواهران عزیز رعنا و مرضیه پیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox