خلاصه ای از سی دی بقا

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
پنجشنبه 19 مهر 1397-10:00 ق.ظ

علم و دانش برای بقای انسان است و با علم و دانش، عمر طولانی‌تر و جوامع انسانی بهتری خواهیم داشت. 


به نام خدا

آقای مهندس در این سی دی به بقای انسان اشاره نمودند و عنوان کردند که وجود علم و دانش برای بقای انسان ضروری است و باعث طول عمر بشر شده است. درگذشته بسیاری از بیماری‌ها مانند وبا، جان انسان‌ها را تهدید می‌کرد و به دلیل نبود علم و دانش، واکسن بیماری‌ها نیز وجود نداشت. در برخی کشورها براثر استفاده از الکل و نبود علم و دانش عمر انسان‌ها کوتاه شده و به دوران کهن‌سالی نمی‌رسند.

علم؛ یعنی مجموعه دانستنی‌هایی که منسجم باشد برای رسیدن به هدف و موضوعی و معرفت؛ یعنی شناخت موجودات، آن‌طور که هستدو نوع معرفت داریم؛ معرفت ظاهری و معرفت باطنی

معرفت ظاهری؛ که همان کسب علم و دانش با حواس پنج‌گانه انسان است و با درس‌ومشق به این علم می‌رسیم.

معرفت باطنی؛ دریافت‌های قلبی یا صور پنهان انسان با دریافت مطالب توسط حواس پنهانی انسانی یا مرحله کشف و شهود.

طی تحقیقاتِ دانشمندان، هفتمین علت مرگ، نوشیدن الکل گزارش‌شده است و در تحقیق دیگری اشاره‌شده که هر مقدار الکل؛ حتی به مقدار کم مورداستفاده قرار گیرد، برای انسان مضر است و بیماری سرطان هم با مصرف الکل افزایش می‌یابد. مصرف مشروبات الکلی براثر نبودن علم و دانش است و از اعتیاد بالاتر است.

خداوند متعال در قرآن ۱۴۰۰ سال پیش به‌اختصار فرموده؛ که از تو می‌پرسند از خمر و قمار، بگو که منافعی برای انسان و همچنین ضررهایی دارد؛ اما ضررهایش بیشتر از منافعش است و از آن اجتناب کنید که عملی شیطانی است. اگر انسان به عقل خود رجوع کند می‌بیند که چیزی که ضررش بیشتر از منافعش است و به جسم او آسیب می‌زند، به‌طور یقین نباید استفاده کند و درواقع هروئین، تریاک، شیشه، مشروبات الکلی و ... همگی خمر هستند و می‌بینیم که نتایج تحقیقات امروزِ دانشمندان، در ۱۴۰۰ سال پیش در قرآن بیان‌شده است؛ بنابراین اگر ما به دستورات قرآنی عمل کنیم خیر دنیا و آخرت را می‌بینیم.

نکته بعدی که اشاره کردند اینکه اوردوز در گروه ما در طول این بیست سال خیلی کم بوده است؛ اما درجاهای دیگر روزی ۱۵ نفر در اثر اوردوز متادون می‌میرند. حالا باید بررسی کنیم که علل آور دوز متادون چیست؟

یکی از علل آور دوز متادون این است که اندازه را نمی‌دانند و cc۵۰ ، cc۴۰ ، cc۳۰ مصرف می‌کنند و متادونی که درست‌شده شیرین است. وقتی به طبیعت نگاه کنیم می‌بینیم هر چیزی که مضر است تلخ است؛ مانند شربت تریاک که تلخ است و به همین علت هیچ‌کس اُوردوز نمی‌کند و یا اگر کودکی به‌اشتباه آن را مصرف کند به سرعت آن را بیرون می‌ریزد و در مقابل هر چیزی که در طبیعت مفید است، شیرین است؛ ولی اشتباهی که کرده‌اند این است که متادون را شیرین کرده‌اند و این شیرین بودن باعث شده که فرد بیش‌ازاندازه مصرف کند و منجر به مرگش شود.  شربت متادون را شیرین کرده‌اند تا کسانی که استفاده می‌کنند اذیت نشوند و آقای مهندس، این فکر را سفیهانه برشمردند و اشاره کردند که این فکر بسیار سطحی است؛ چون اگر تلخ هم باشد، مصرف‌کنندگان آن را می‌خورند، مگر معتادان به الکل باوجود طعم بد آن، نمی‌خورند؟

 اینها در اثر کمبود علم و ساده نگاه کردن است که پیش می‌آید. برای فرد معتاد، مسئله نشئگی، تعادل و حال خرابی و خماری بدترین درد دنیاست و اگر بدمزه هم باشد می‌خورد. کسانی که اعتیاد را روی ورق و در تفکرات خود آنالیز می‌کنند، این تفکر را دارند که شربت متادون باید شیرین باشد تا معتادان بخورند؛ درصورتی‌که هرگز این‌طور نیست؛ بنابراین وقتی در قرآن آمده است که اینها مضر است و اجتناب کنید، حساب‌وکتابی دارد و علمی پشتش است؛ پس علم و دانش برای بقای انسان است و با علم و دانش، عمر طولانی‌تر و جوامع انسانی بهتری خواهیم داشت. علم از آسمان به زمین و از زمین به آسمان برمی‌گردد و این یک چرخه است.

مسئله طغیان در خانواده، روستا، شهر، کشور، محل کار و ... ممکن است به وجود بیاید و باید قبل از طغیان جلوی آن گرفته شود؛ مثلاً در خانواده ممکن است کسی چیزی بگوید و بگومگو و فاجعه شود، در ابتدا دو نفر درگیر می‌شوند و کم‌کم بقیه هم وارد قائله وحشتناکی می‌شوند.

در کنگره ۶۰، قبل از به وجود آمدن طغیان، جلوی طغیان را می‌گیریم و آن حرمت کنگره ۶۰ است. در حرمت می‌گویند: مواظب وسایل شخصی، کیف و موبایل خود باشید، در کنگره به هیچ شخصی نباید وام یا قرض بدهیم، نباید رفت‌وآمد خانوادگی داشته باشیم و اینها همه از طغیان جلوگیری می‌کند و در کنگره نگهبان نظم داریم یا مثلاً در پزشکی، پزشک حق ندارد رابطه بیرون و یا رابطه عاطفی با مریض برقرار کند.

 در زندگی هم همین‌طور است، رابطه ما با کسی شاید تبدیل به طغیان شود؛ تا کم است می‌توانیم جلویش را بگیریم، زیاد که شد نمی‌توانیم جلویش را بگیریم؛ مثلاً با یک بحث در رانندگی، ابتدا درگیری لفظی و سپس با قفل فرمان به‌طرف مقابل ضربه می‌زنیم و ضربه‌مغزی می‌شود و حکم قصاص. وقتی عصبانی می‌شویم کورتیزول بالا می‌رود و در ادامه دچار ضربات قلب بالا، لرزش بدن، فشار بالا، شرایط خاص و بحرانی شده و نمی‌توانیم درست تصمیم بگیریم؛ پس باید همان ابتدا جلویش را بگیریم و نباید بگذاریم که به مرحله آشوب و طغیان برسد و بدانیم که هر قائله و آشوبی از یک حرکت کوچک شروع می‌شود. هر فسادی از یک مسئله کوچک و پله‌پله شروع می‌شود.

شفقت و مهربانی همیشه عمل نیک نیست، در بعضی شرایط خوب و در بعضی شرایط بد است؛ مثلاً کسی که فساد می‌کند باید جلویش را گرفت یا میوه‌ای که خراب است باید از سبد میوه‌ها جدا کرد. هر کاری را باید بنیادی و از ریشه انجام داد، ما ریشه را درست می‌کنیم و صفات منفی ذره‌ذره درست می‌شوند.

تقدیر مثل تیری است که از چله کمان رهاشده و به هدف می‌رسد. گاهی زمان مسائل را حل می‌کند؛ مثلاً فرزند انسان ۹ ماه طول می‌کشد و زمان می‌برد تا به دنیا بیاید؛ ولی در شرایطی خاص باید از زمان پیشی بگیریم؛ مانند مسافرتی که با هواپیما انجام می‌دهیم و از زمان پیشی می‌گیریم؛ بنابراین نباید در زندگی از شرایطی که الآن داریم و سخت است، ناراحت باشیم و شکوه و گلایه کنیم و بدانیم در بسیاری از موارد با حرکت صحیح ما و همین‌طور در نظر گرفتن مسئله زمان، مسائل ما حل خواهد شد.

 

نویسنده: همسفر الهام

نظرات() 


همسفرربابه
دوشنبه 23 مهر 1397 07:48 ق.ظ
خانم الهام خدا قوت. بسیار عالی بود سپاسگزارم.
همسفر خدیجه .م
شنبه 21 مهر 1397 08:09 ب.ظ
خداقوت خانم الهام عزیز من همیشه از شما آموزش میگیرم که باشرایط سخت و فرزندکوچکتان مشتاق وتشنه ی آموزش هستی و همیشه مشتاق پاسخگویی در لڗیون هستی خداروشکر
همسفر اکرم
شنبه 21 مهر 1397 07:39 ب.ظ
خواهر عزیز و مهربانم خانم الهام ،بسیار عالی وگره هایی را برایم روشن کردید، از شما سپاسگزارم.ان شاءالله همیشه موفق باشید.
الهام جون خدا قوت.
ناهید
شنبه 21 مهر 1397 07:32 ق.ظ
الهام عزیزم عالی بودمطالبت خداقوت
همسفر زهرا
جمعه 20 مهر 1397 05:46 ب.ظ
خانم الهام عزیز ممنون از برداشت ارزشمندتان موفق و پیروز باشید
رعنا
جمعه 20 مهر 1397 11:47 ق.ظ
الهام عزیز؛ نكات مهم و آموزنده ای را بیان نمودی. متشكرم.
همسفر حوریه
جمعه 20 مهر 1397 07:00 ق.ظ
خواهر خوبم خانم الهام عزیز،بسیار عالی بود .خیلی خوب سی دی را شکافته اید،از شما سپاسگزارم.
خانم الهام عزیز ممنون از خدمات شما.
فاطمه همسفر امیر
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:21 ب.ظ
الهام عزیزم سپاسگزارم واقعا عالی بود
خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox