برداشت از لژیون روز پنج شنبه 97/06/01

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
چهارشنبه 21 شهریور 1397-09:48 ق.ظ

همسفر مرضیه: اگر انسان و ساختار انسان را بشناسم متوجه می‌شوم که همه ما انسان‌ها در تاریکی‌ها شبیه هم هستیم.

هر چه انسان در جایگاه بالاتری باشد با قضاوت کردن آسیب بیشتری می‌بیندهرچقدر که انسان جلوتر می‌رود و آگاه‌تر می‌شود و متوجه می‌شود که ساختار یک انسان به چه صورتی است، ناخودآگاه و بدون فشار و تلاش قضاوت‌هایش کمتر می‌شودبه میزانی که از ترس‌ها، ناامیدی‌ها و منیت هایمان فاصله بگیریم به همان میزان قضاوت‌های ما کمتر می‌شود.

خدایا مرا نزد خودم خوار و نزد دیگران عزیز گردان.


یا علیم

 

همسفر صفورا: هیچ‌چیز خداوند بی‌حکمت نیست و وقتی می‌گوید قضاوت نکنید، این کار گناه و حرام است نه به خاطر اینکه درباره کسی صحبتی می‌شود (که آن‌هم به‌جای خود که یکسری انرژی منفی می‌آید و حال فرد را خراب می‌کند) بلکه اینها همه برای خود ماست؛ چون من می‌آیم و یک مسیر سختی را می‌روم و با یک اشتباه همه‌چیز را از دست می‌دهم؛ مثل کوهنوردان که مسیر سختی را طی می‌کنند و با یک خطا و اشتباه دستشان در می‌رود و یا میخشان را محکم نمی‌کوبند و سقوط می‌کنند و مجبورند که دوباره آن مسیر سخت را طی کنند. ما ساعت‌ها می‌آییم و در لژیون می‌نشینیم و ساعت‌ها آموزش می‌گیریم و ساعت‌ها مطالعه می‌کنیم و یک مسیری را با سختی طی می‌کنیم و صد واحد امتیاز می‌گیریم؛ ولی با یک قضاوت بیهوده که هیچ ربطی هم به ما ندارد هزار واحد سقوط می‌کنیم.

 

همسفر اکرم: یکی از ضد ارزش‌های قوی قضاوت است که باعث می‌شود رنج‌های زیادی بکشیم و همه را به‌حساب خدا می‌گذاریم. خیلی وقت‌ها در لحظه کارهایی انجام می‌دهیم و چوب آن را می‌خوریم؛ ولی نمی‌دانیم که از کجا می‌خوریم و ریشه در قضاوت دارد. هیچ‌چیز خداوند بی‌حکمت نیست، وقتی در مورد انسانی صحبت و حکم صادر می‌کنیم، اگر خود را جای او بگذاریم شاید بدتر از آن را انجام می‌دادیم. گاهی ساعت‌ها آموزش می‌گیریم و با یک قضاوت بیهوده سقوط می‌کنیم. صراط مستقیم یکی از ناهموارترین راه‌هاست.

باید یاد بگیریم این دنیا حساب‌وکتاب دارد. همه اتفاقات به ما نزدیک است و جهان هستی کارما دارد و هرچقدر قضاوت کنیم به خود ما برمی‌گردد. گاهی بعضی از قضاوت‌ها را در عوامل بیرونی می‌دانیم و بزرگ‌ترین اشتباه است. قضاوت به میزان جهل بستگی دارد.

فرازی از دعای عرفه: خدایا مرا نزد خودم خوار گردان و نزد دیگران عزیز گردان. آمین

 

همسفر مرضیه: اگر انسان و ساختار انسان را بشناسم متوجه می‌شوم که همه ما انسان‌ها در تاریکی‌ها شبیه هم هستیم.

هر چه انسان در جایگاه بالاتری باشد با قضاوت کردن آسیب بیشتری می‌بیند. هرچقدر که انسان جلوتر می‌رود و آگاه‌تر می‌شود و متوجه می‌شود که ساختار یک انسان به چه صورتی است، ناخودآگاه و بدون فشار و تلاش قضاوت‌هایش کمتر می‌شود. به میزانی که از ترس‌ها، ناامیدی‌ها و منیت هایمان فاصله بگیریم به همان میزان قضاوت‌های ما کمتر می‌شود.

خدایا مرا نزد خودم خوار و نزد دیگران عزیز گردان.

 

همسفر سکینه: خیلی از رنج‌هایی که امروز می‌کشیم به دلیل قضاوت‌هایی است که در گذشته انجام دادیم و آن را به بی‌عدالتی خداوند نسبت دادیم. اگر خود محاسبه‌گر باشیم و به درون خودمان نگاهی بیندازیم، می‌بینیم مشکلات ما به دلیل قضاوت و جهالت ماست.

اگر ساختار انسان را بشناسیم، می‌دانیم که همه انسان‌ها در تاریکی شبیه هم هستند و ما همیشه با حال الآن خودمان، رفتار اشخاص را می‌سنجیم، بدون آنکه در نظر بگیریم انسان‌ها در آن لحظه چه حالی داشتند که آن رفتار از آنها سرزده است.

اگر خداوند کاری یا رفتاری را برای ما حرام کرده به خاطر خود ماست. با یک ضد ارزشی که انجام می‌دهیم به عقب برمی‌گردیم و سقوط می‌کنیم و هر چه جایگاه‌ها بالاتر و آموزش‌ها بیشتر می‌شود بیشتر باید مراقب رفتارمان باشیم؛ زیرا احتمال سقوط بیشتر است.

خدایا مرا نزد خودم خوار و نزد دیگران عزیز گردان. اگر انسان نزد خودش خوار شود دیگر به خودش اجازه نمی‌دهد که دیگران را قضاوت کند. انسان اگر خودش را بشناسد، می‌داند که در تاریکی‌ها می‌تواند خیلی بد باشد و رفتارش خیلی بدتر از شخصی باشد که آن را قضاوت می‌کند.

اگر قضاوت ما کمتر شده؛ یعنی جهالتمان کم شده، اگر قضاوتمان بیشتر شده؛ یعنی جهالتمان هم بیشتر شده است. مثلث جهالت منیت، ترس و ناامیدی است و به میزانی که این سه ضلع از ما فاصله گرفته، قضاوت ما کمتر شده است.

 

همسفر حوریه: خدایا من را نزد خودم خوار و نزد دیگران عزیز گردان.

خیلی وقت‌ها آدم کاری را می‌کند و وقتی‌که چوبش را می‌خورد؛ چون در لحظه نمی‌داند از کجا می‌خورد ممکن است خیلی حالش بد شود و عدالت خدا را زیر سؤال ببرد؛ اما زمانی که انسان کمی به خودش فرصت می‌دهد و کمی خودش را مرور می‌کند و کمی خود محاسبه‌گری می‌کند می‌بیند که دقیقاً در آن مسئله قضاوتی داشته است.

هیچ زمانی نمی‌توانیم بگوییم که با رسیدن به فلان درجه و جایگاه، دیگر از قضاوت کردن مبرا می‌شویم، این‌طور نیست و تا روزی که در زمین هستیم و حیات داریم احتمال سقوط هم داریم، 

قضاوت طیف دارد و گاهی وقت‌ها خیلی ریز است و باید خیلی باهوش بود تا متوجه اش شد و انسان هرچقدر که جلوتر می‌رود و آگاه‌تر می‌شود و متوجه می‌شود که ساختار یک انسان به چه صورتی است، ناخودآگاه و بدون فشار و تلاش قضاوت‌هایش کمتر می‌شود.

قضاوت در صور آشکار مثل این است که موشک‌هایی را به سمت فرد موردنظر ارسال می‌کنید و حتی اگر آن فرد هزاران کیلومتر با شما فاصله داشته باشد موجش را می‌گیرد و قطعاً عکس‌العملش این است که او هم موشک‌هایی به سمت شما پرتاب می‌کند و همان‌طور که قضاوتش کردید مورد قضاوت او قرار می‌گیرید

 نقطه موازی قضاوت، جهالت است؛ یعنی ما به میزان جهلمان قضاوت می‌کنیم. اگر قضاوت‌های ما کمتر شده؛ یعنی از جهل ما کاسته شده و برعکس. جهالت هم در کنگره مثلثی دارد که شامل منیت، ترس و ناامیدی است؛ یعنی به میزانی که از ترس‌ها و ناامیدی‌ها و منیت هایمان فاصله گرفتیم به همان میزان باید قضاوت‌های ما کمتر شده باشد.

 

همسفر الهام قدیری: هیچ‌چیز خداوند بی‌حکمت نیست و وقتی می‌گوید قضاوت نکنید، این کار گناه و حرام است نه به خاطر اینکه درباره کسی صحبتی می‌شود (که آن‌هم به‌جای خود که یکسری انرژی منفی می‌آید و حال فرد را خراب می‌کند) بلکه اینها همه برای خود ماست؛ چون من می‌آیم و یک مسیر سختی را می‌روم و با یک اشتباه همه‌چیز را از دست می‌دهم.

هیچ زمانی نمی‌توانیم بگوییم که با رسیدن به فلان درجه و جایگاه، دیگر از قضاوت کردن مبرا می‌شویم، این‌طور نیست و تا روزی که در زمین هستیم و حیات داریم احتمال سقوط هم داریم، برای همین هم هرچقدر که انسان جلوتر می‌رود باید بیشتر مراقب باشد؛ چون هرچقدر که منِ انسان قوی‌تر شوم، شیطان درونی من هم مکارتر می‌شود.

به میزانی که از ترس‌ها و ناامیدی‌ها و منیت هایمان فاصله گرفتیم به همان میزان باید قضاوت‌های ما کمتر شده باشد.

 

گردآوری و تایپ: همسفر رعنا

 

نظرات() 


همسفرربابه
شنبه 31 شهریور 1397 12:08 ق.ظ
خدا قوت خدمت خواهرانم و سپاس از آموزشهای بسیار خوبتان ممنونم
خدیجه باقری
پنجشنبه 22 شهریور 1397 12:01 ب.ظ
از تک تک خواهران خوبم تشکر میکنم با بت آموزشهای خوبشان موفق باشید
همسفر اکرم
چهارشنبه 21 شهریور 1397 10:06 ب.ظ
از همه خواهران عزیزم بابت برداشت هایشان که برای من آموزش های زیادی دارد هیلی ممنونم.
خانم رعنا وخانم الهام خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox