ادب قلب

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
چهارشنبه 24 مرداد 1397-02:00 ب.ظ

قلب، یک بُعد از ابعاد وجودی انسان است. بحث در این است که کارایی قلب در چیست که انسان از او کار می‌کشد. اگر کاری را که انسان از قلب کشید، درراه رضای خدا بود، آن قلب می‌شود باادب؛ امّا اگر درراه رضای خدا نبود، آن قلب می‌شود بی‌ادب.

 

راه‌های تزکیه و تطهیر قلب

بحث ما راجع به مسئله تأدیب و تربیت بود. انسان باید تمام ابعاد وجودی‌اش؛ یعنی عقل، قلب، نفس، اعضا و جوارحش را ادب کند. در روایت می‌فرماید: «زَکِّ قَلْبَکَ بِالْأَدَبِ کَمَا یُذَکَّی النَّارُ بِالْحَطَب» روایات متعدد است. من قبلاً روایت دیگری خوانده بودم که تطهیر سر و باطن، به تطهیر قلب است.

 

تطهیر قلب و تزکیه نفس

من در اینجا دو تا مطلب را به‌طور خلاصه عرض می‌کنم؛ یک بحث در باب تطهیر قلب است و یک بحث در باب تزکیه نفس. تزکیه، هم شامل تطهیر می‌شود و هم شامل رشد. انسان، هم وظیفه دارد دلش را پاک کند و هم وظیفه دارد آن را رشد بدهد.


قلبی که تطهیر نشده باشد بی‌ادب است!

در باب تطهیر، قلبی که تطهیر نشده است بی‌ادب است. ما در باب ادب و تربیت گفتیم که ادب الهی، عبارت از مرزشناسی و مرزداری است. مرزشناسی و مرزداری به‌طور خلاصه یعنی؛ انسان نیرویش را در راه رضای الهی مصرف کند.

مرزشناسی؛ یعنی اوامر الهی و دستورات خدا.

مرزداری؛ یعنی به کار بستن اوامر و دستورات الهی که مصرف نیرو در مرزداری است.

خلاصه بحث این است که انسان، اگر نیرویی که در هر بُعدی از ابعاد وجودی‌اش دارد، در راه رضای خدا مصرف کند، آن بُعد وجودی‌اش را مؤدّب کرده است و اگر در راه غیر رضای الهی مصرف کند آن بُعد وجودی‌اش بی‌ادب است.

 

قلب باادب، قلب بی‌ادب

قلب، یک بُعد از ابعاد وجودی انسان است. بحث در این است که کارایی قلب در چیست که انسان از او کار می‌کشد. اگر کاری را که انسان از قلب کشید، در راه رضای خدا بود، آن قلب می‌شود باادب؛ امّا اگر در راه رضای خدا نبود، آن قلب می‌شود بی‌ادب.

 

قلب‌ها ظروف خدا هستند!

قلب یک ظرف است و ادب و بی‌ادبی این ظرف در ربط با مظروف آن است. ما راجع به قلب روایات متعدّدی داریم که همین تعبیر است. علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ أَوْعِیَةٌ»؛ این دلها ظروف هستند. «فَخَیْرُهَا أَوْعَاه».

در روایتی دیگر از پیغمبر اکرم هست که فرمودند: ان لله تعالی فی‌الارض اوانی الا فیها القلوب»؛ در زمین، برای خدا ظرف‌هایی وجود دارد که عبارت از دلها است. صحبت در این است که این ظرف برای کیست و مظروفش چیست؟


قلب؛ مخزن حبّ الهی، دار حق‌تعالی، حرم الله و ناموس خدا است!

در باب قلب، این ظرف را به اشکال گوناگون تعبیر می‌کنند. می‌گویند: قلب، مخزنی است که مظروفش حبّ الهی است، «مخزن حبّ الهی»، گاهی از این ظرف به «دار حق‌تعالی» تعبیر می‌کنند، گاهی به «بیت حق‌تعالی» و در روایت به «حرم حق‌تعالی» تعبیر می‌کنند. در روایتی است که؛ «الْقَلْبُ حَرَمُ اللَّهِ فَلَا تُسْکِنْ حَرَمَ اللَّهِ غَیْرَ اللَّهِ»؛ هم ظرف را می‌گوید و هم مظروف را. استاد ما (رضوان‌الله تعالی علیه)، تعبیرشان از قلب این بود که قلب و دل ناموس الهی است.

 

ادب کردن قلب

کار دل دل‌بستگی است. می‌گویند: این ظرف که مظروفش باید حبّ الهی باشد، اگر حبّ غیر خدا در آن جایگزین شود، بی‌ادب است. آنچه متناسب با آن ظرف بود و باید در آن راه که مورد رضای الهی بود، مصرف می‌شد، این بود که حبّ خدا در این ظرف می‌آمد و جایگزین می‌شد نه حبّ غیر خدا. لذا این مطلبی که در روایات هست که قلب خود را ادب کن و اینکه می‌گویند: ادب قلب به تطهیرش است؛ یعنی پاک کردن قلب از حبّ به غیر خدا. به این می‌گویند: ادب قلب.

دلی که به غیر خدا تعلّق پیدا کند، هرزه و بی‌ادب است! دلی که هرروز و هر آن، به چیزی غیر خدا تعلّق پیدا کند، قلبی هرزه و بی‌ادب است و این هرزه گری قلب است. دلی که در دل‌بستگی به خدا، راسخ و پابرجا است و غیر حبّ به خدا را در خود راه نمی‌دهد، این دل و قلب مؤدّب به ادب الهی است.

 

قلب بی‌ادب، بیمار است!

در معارف ما، در باب سلامت قلب و بیماری قلب که کدام دل سالم است و کدام دل بیمار، معیار حبّ به خدا است. دلی که به دنیا تعلّق گرفته باشد؛ یعنی در آن دل، حبّ به دنیا رسوخ کرده باشد و دل‌بسته به دنیا شده باشد، این قلب مریض است. گفتم: بی‌ادب است، در بیماری‌اش هم می‌گویم: این بی‌ادب، بیمار است. بی‌ادب‌ها بیمار هستند.

آن دل که در راه رضای خدا باشد سلامت است. آن دل که نیرویش را در راه رضای الهی مصرف کرده باشد؛ یعنی این دل، به الله تعالی و اولیای خدا که آنها را هم به خاطر خدا دوست دارد، تعلّق پیداکرده باشد، این دل سلامت است. در قیامت، فقط قلب سالم به درد می‌خورد!

حالا من برای نمونه روایتی را می‌خوانم «یَوْمَ لا یَنْفَعُ مالٌ وَ لا بَنُونَ، إِلاَّ مَنْ أَتَی اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلیمٍ»؛ قیامت، روزی است که نه پول، نه فرزند و نه چیز دیگری، به درد انسان نمی‌خورد بلکه دل سلامت است که به درد او می‌خورد.

 

قلب سالم چه قلبی است؟

روایت از امام صادق (صلوات‌الله‌علیه) در ذیل همین آیه منقول است که حضرت فرمود: «هُوَ الْقَلْبُ الَّذِی سَلِمَ مِنْ حُبِّ الدُّنْیَا» قلب سلیم آن قلبی است که از حبّ به دنیا سلامت باشد و نگذارد حبّ به دنیا در آن رسوخ کند، این در ربط باادب قلب که همان تطهیر قلب است.

 

همه ابعاد وجودی انسان قابل رشد هستند؛

یک بحث دیگری در همین رابطه هست که در روایات هم مطرح است و آن مسئله رشد دل و قلب است. به این معنا که رشد قلب به چه چیز است. ابعاد وجودی انسان، غیر از بُعد مادّی او که ازنظر روند رشد و نکث جدا از بقیّه ابعاد است، همگی قابل رشد هستند. عقل و حتّی نفس هم قابل رشد هستند.

 

هرچه مظروف بزرگ‌تر، ظرف بزرگ‌تر؛

رشد قلب به همین است که ما گفتیم. هرچه مظروف بزرگ‌تر، ظرف هم بزرگ‌تر و هرچه مظروف کوچک‌تر، ظرف هم کوچک‌تر؛ چون مظروفِ قلب، حب و دوستی است، اگر تعلّق دل به یک‌چیز محدود باشد، قلب هم محدود می‌شود؛ امّا اگر تعلّق دل، به یک‌چیز نامحدود باشد، رشد قلب هم بی‌نهایت می‌شود.

 

مظروف قلب حب به خدا است؛

مظروف قلب، حبّ به خدا است. خدا نامحدود است؛ پس حبّ به او هم نامحدود است. یک‌وقت خط‌کش‌های مادّیّت را وسط نگذارید، بحث شدّت و ضعف است؛ یعنی شدّت رشد، به شدّت تعلّق به خدا است. این رشد قلب، گاهی در ربط با حالات است و گاهی در ربط با اعمال.

 

رشد قلب در ربط با حالات؛

در روایت هست که «قال الله تعالی لعیسی (علیه‌السلام) أدِّب قلبک بالخشیه»؛ خشیت یک حالت درونی است که بر محور علم و معرفت استوار است؛ چه‌بسا آن خوفی که از درک عظمت خدا ناشی می‌شود را خشیت تعبیر می‌کنند. «أدب قلبک بالخشیة»؛ در ربط با حالات است.

 

رشد قلب در ربط با اعمال؛

روایت از امام صادق (علیه‌السلام) است؛ «إِنَّ الْقَلْبَ یَحْیَا وَ یَمُوتُ»؛ قلب زنده می‌شود و می‌میرد. «فَإِذَا حَیَّ»؛ وقتی‌که زنده بود «فَأَدِّبْهُ بِالتَّطَوُّعِ» آن را با مستحبات ادب کن. عمل واجب را چه دلت بخواهد و چه نخواهد مجبور هستی انجام دهی. اگر قلب سرحال بود، جایی است که می‌توانی قلبت را با عملی ادب کنی که آن را توسعه دهی؛ یعنی عمل مستحب. «وَ إِذَا مَاتَ فَاقْصُرْهُ عَلَی الْفَرَائِضِ» اگر قلبت مرده است، فقط واجباتت را انجام بده. آن مستحبی که از روی کسالت است، رشد درونی نمی‌آورد.

 

اولیای خدا عاشق عبادت بودند؛

اولیای خدا هم در ربط با اعمال خودشان همین روش را داشتند. آنها هیچ‌گاه از عبادت، زدگی پیدا نمی‌کردند. این است که می‌بینید آنها عاشق عبادت بودند. از پیغمبر اکرم؛ «قُرَّةُ عَیْنِی فِی الصَّلَاةِ» نماز نور چشم من است. در روایتی از امام باقر (علیه‌السلام) نقل‌شده است که؛ «کَانَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ ع یُصَلِّی فِی الْیَوْمِ وَ اللَّیْلَةِ أَلْفَ رَکْعَةٍ»؛ این تعبیرات را راجع به امیرالمؤمنین هم داریم. نه اینکه اینها خسته نمی‌شدند، کأنّه نیرو هم می‌گرفتند.

روایت از امام حسن (علیه‌السلام) است که حضرت می‌گوید: شب جمعه بود، دیدم مادرم در محراب ایستاد و مشغول به نماز و عبادت شد و تا صبح مشغول عبادت بود یا این تعبیراتی که راجع به زهرا (سلام‌الله علیها) است که به‌قدری به عبادت می‌ایستاد که پاهای حضرت ورم می‌کرد، احساس نمی‌کرد.

اولیای خدا، رشدی را که برای دل مملو از حبّ به خدا بود را از حالات و اعمال تغذیه می‌کردند و این اعمال برایشان رشد صعودی داشت.

 

 

تهیه‌کننده: همسفر فریده

نظرات() 


همسفر فاطمه.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 04:13 ب.ظ
ما از سوی خداییم و بسوی خدا بازگشت می‌نماییم. و از همان نقطه که آغاز کردیم ، در پایان به همان نقطه می‌رسیم ، با یک تفاوت.....در آگاهی و به دانایی رسیدن در مسیر رشد الهی و قرب الی الله.
طعم عشق را در مسیر رشد و تکامل و رسیدن به سلامت الهی طی می‌کنیم ، و در این میان سلامت جسم ، روان و جهان بینی را نیاز داریم.
خدایا شکر در مسیر چگونه زیستن در کنگره 60 قرار گرفتیم، و با طی کردن مسیر سلامت جسم و جان.
دنیا مزرعه آخرت و باید از آنچه خداوندمان آفریده در جهت رشد استفاده کرد.
الحمدلله رب العالمین
خداوندا ندای شکر در سوره ی حمدت بجای می‌آوریم ، و تنها تو را می‌پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم.

خانم فریده ی عزیز سپاس بیکران خداقوت ، دل و جانت سلامت
خانم الهام عزیز سپاسی کران تا بیکران،
خدمتتان پرخیر و برکت ، گل رهایی در قلب عاشق و زلالت انشاءالله به بار نشیند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox