دیدن نقاط ضعف

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
سه شنبه 9 مرداد 1397-10:00 ق.ظ

یکی دیگر از ضعف‌هایم این است که فن بیان ضعیفی دارم و از صحبت کردن در جمع معمولاً پرهیز می‌کنم و به خاطر همین مسئله...به نام خدا

یکی از نقاط ضعفم این بود که اعتمادبه‌نفس کمی داشتم و خیلی وقت‌ها دنبال تأیید دیگران بودم و زمانی که دیگران از من تعریف می‌کردند واقعاً لذت می‌بردم. گاهی برای اینکه از پسِ خواسته‌های اطرافیانم بربیایم و تأیید آنها را بگیرم، تمام انرژی‌ام را می‌گذاشتم و این مسئله باعث می‌شد که گاهی برای خودم و خانواده‌ام کمتر انرژی بگذارم.

آدم مسئولیت‌پذیری بودم و اگر کاری به من محول می‌شد تمام سعی خود را می‌کردم که به نحو احسن انجامش دهم؛ ولی چون قصدم فقط گرفتن تأیید و تعریف از دیگران بود، هیچ انرژی از انجام خودِ کار به دست نمی‌آوردم و به دنبال به دست آوردن انرژی از تعریف و تمجید دیگران بودم و این موضوع من را متوقع کرده بود و علاوه بر عدم اعتمادبه‌نفس، متوقع بودن نیز به آن اضافه‌شده بود و همه این نقطه‌ضعف‌ها را پشت مسئولیت‌پذیری خود پنهان می‌کردم.

با آموزش‌هایی که از کنگره و راهنمای عزیزم گرفتم تمام سعی خود را کردم که اگر کاری یا خدمتی را انجام می‌دهم دنبال تأیید و تعریف انسان‌ها نباشم و آن کار را در درجه اول برای رضای خدا انجام دهم و برای تقویت حس‌هایم تمام تلاش خود را کردم که برخی از کارهای خیری که انجام می‌دهم به‌صورت پنهانی باشد و از کارهای کوچک شروع کردم. قبلاً اگر برای خانواده خودم هم کاری انجام می‌دادم، اگر آنها متوجه نمی‌شدند به‌طور غیرمستقیم طوری رفتار می‌کردم یا حرفی را به میان می‌کشیدم که آنها متوجه کار من بشوند و از من تشکر کنند. خدا را شکر می‌کنم که متوجه ضعف بزرگ خود شده‌ام و سعی می‌کنم که این نقطه‌ضعف را برطرف کنم.

آدم انتقادپذیری نیستم؛ البته روی این نقطه‌ضعف خود خیلی کار می‌کنم و بهتر از قبل شده‌ام و سعی می‌کنم انتقادها را گوش کنم و ضعف‌های خود را برطرف کنم، درصورتی‌که قبلاً سریع جبهه می‌گرفتم و اصلاً قبول نمی‌کردم؛ ولی الآن گاهی پیش می‌آید که از دیگران درخواست می‌کنم که عیب و ایرادهایم را بگویند.

یکی دیگر از ضعف‌هایم این است که فن بیان ضعیفی دارم و از صحبت کردن در جمع معمولاً پرهیز می‌کنم و به خاطر همین مسئله، از مشارکت دوری می‌کردم و حتی در لژیون هم تمایلی به صحبت نداشتم و مدتی است که روی این ضعف خود هم کار می‌کنم. ابتدا که شروع به مشارکت کردم با کوچک‌ترین تپقی که می‌زدم کل آن روز را دچار سردرد می‌شدم و به‌جای اینکه از مشارکت انرژی بگیرم حالم خراب می‌شد؛ ولی به قول آقای امین تغییر سخت است و ساختارهای منفی هر کاری می‌کنند که ما تغییر مثبت نداشته باشیم. ساختار منیت در من خیلی قوی بود و من همیشه دنبال مشارکت‌های عالی بودم و چون توانایی و دانایی بالایی در این زمینه نداشتم از مشارکت فرار می‌کردم و این منیت بالا، جلوی آموزش پذیری من (درزمینهٔ مشارکت) را گرفته بود. ساختارهای منفی مقاومت می‌کردند و به همین دلیل من سردرد می‌گرفتم؛ ولی خدا را شکر، منیت در وجودم خیلی کمرنگ شده است و این را مدیون همان مشارکت‌هایی هستم که از آنها حال خوبی به دست نمی‌آوردم و فقط برای فرمان‌برداری از راهنمایم انجام می‌دادم. الآن مشارکت‌هایم بیشتر شده است و احساس می‌کنم بهتر از قبل صحبت می‌کنم و اگر هم در صحبت کردن ایراد داشته باشم دچار سردرد نمی‌شوم و معمولاً از مشارکتم انرژی هم می‌گیرم و حالم بهتر می‌شود.

امیدوارم هرروز نقطه‌ضعف‌هایم را بیشتر ببینم و تمام تلاش خود را می‌کنم که ضعف‌هایم را برطرف کنم و در جهت بهتر شدن حرکت کنم و امیدوارم خداوند هم من را یاری کند.

 

نگارنده: همسفر فاطمه

 

نظرات() 


همسفر حوریه
شنبه 20 مرداد 1397 05:53 ق.ظ
خواهر خوبم خانم فاطمه عزیز،بسیار به شما ابریک می گویم بابت تغییرتان به سوی نور ودانایی،وخوشحالم بابت حال خوبتان،واز خداوند برایتان توفیق روزافزون طلب دارم.
نکات خوبی برایم یاد آوری شد سپاسگزارم.
خواهر خوبم خانم الهام عزیز از شما هم بابت انعکاس مطالب بسیار مفید سپاسگزارم.
خدیجه باقری
پنجشنبه 18 مرداد 1397 12:52 ب.ظ
خدا قوت به خواهر خوبم خیلی خوب و آموزنده بود امیدوارم با تلاش بیش تر در جایگاه بالاتری قرار بگیری
خدیجه باقری
پنجشنبه 18 مرداد 1397 12:52 ب.ظ
خدا قوت به خواهر خوبم خیلی خوب و آموزنده بود امیدوارم با تلاش بیش تر در جایگاه بالاتری قرار بگیری
خدیجه باقری
پنجشنبه 18 مرداد 1397 12:52 ب.ظ
خدا قوت به خواهر خوبم خیلی خوب و آموزنده بود امیدوارم با تلاش بیش تر در جایگاه بالاتری قرار بگیری
همسفر اکرم
یکشنبه 14 مرداد 1397 11:19 ق.ظ
خواهر عزیرم ،بسیار عالی ،از اینکه نقاط ضعف خودتان را می بینید و در رفع آن تلاش می کنید .این نشانه حرکت وتغییر است. برای شماآرزوی پیروزی ورهایی دارم.
الهام جون، خدمتتان پربرکت .خدا قوت
همسفر مرضیه
یکشنبه 14 مرداد 1397 09:32 ق.ظ
خانم فاطمه ی عزیز خواهر مهربان و پر تلاشم بسیار عاااالی خود را دیدی و خواندن مطلبتان برایم یادآوری هایی به همراه داشت که بسیار خوب بود
خداوند به همه ی ما کمک کند تا آموزش های مورد نیازمان را بگیریم تا نوری شوند در وجودمان و باز کردن گره های وجودی مان تا پیمودن مسیر برایمان هموارتر شود
الهام جان سپاس، زندگی ات پربرکت
پوران
شنبه 13 مرداد 1397 05:13 ب.ظ
خداقوت خانم فاطمه بسیارعالی بود خیلی مهم که انسان تاریکی درون خود راببیند ودرپی رفع ان باشد برایتان ارزوی موفقیت درادامه مسیر رادارم.
خداقوت الهام عریز.
همسفر فاطمه.
شنبه 13 مرداد 1397 06:06 ق.ظ
خانم فاطمه عزیزم خواهر مهربانم ، خداقوت و سپاس ، خداوند به قلمتان برکت عنایت فرماید.
دیدارِ خود بر شما مبارک و پرشگون باد و چه امری زیباتر از رسیدن به خود
دیدارِ خود یعنی هجرت بسوی دوستی خویشتن ، و این امری والا است در نزدیکی به باریتعالی....
دیدار خالقی بخشنده و مهربان که مرا انسان آفرید ، و تا خود را نبینم ، به فطرت و اندیشه ی والای انسان بودن پی نمی‌برم!
آفریدگاری که با قرار دادن ظلمت ضدارزشها در منِ انسان ، مرا آفریننده خود قرار داد ، زمانیکه ، خود را دیدم و تاریکی را تشخیص دادم ، به درمان ، تعادل و احیا می‌پردازم. و خود را در مسیر الهی زنده و احیا می‌نمایم .

با آموزش به خود ارزش می‌نهم و با خدمت ، پالایش را در برون و درونم را آغاز می‌کنم.
خانم فاطمه پرتلاش و متفکر ، خدمت علی الخصوص خدمت در وبلاگ شما را روان رو بسوی خودشناسی نمود و قدردان خود قرار داد.
زیبا و زیبا خود را ساختید و با ارزشها آراستید. این آراستن الهی بر شما تبریک و شادباش
گلدان رهایی تان پرثمر ، گل رهایی تان شاداب و استوار
احسنت بر عزم والایتان در خدمت

خانم الهام عزیز خداقوت خدمتتان پربرکت ، دستان مهربانتان سرشار از جوانه های رهایی

وجود با برکت خانم الهام و خانم فاطمه خدمتگزاران خالص و عاشق وبلاگ را خدمت راهنمای عزیزمان تبریک عرض می‌نمایم ، خداقوت باغبان عشق و صفا
همسفر زهرا
جمعه 12 مرداد 1397 10:01 ب.ظ
بسیار عالی بود ممنونم از مطلب خوبتان خانم فاطمه عزیز که آموزشها را یاد آوری کردید ،در پناه خدواند مهربان موفق و موید باشید
شایسته
سه شنبه 9 مرداد 1397 04:02 ب.ظ
سلام گلم
وبلاگ خیلی خوبی داری، مطالبت عالین.
اگه دوست داشتی بیا تبادل لینک کنیم
فقط بیا و خودتو لینک کن ^_^
موفق باشی
مریم همسفر مهدی 1
سه شنبه 9 مرداد 1397 02:08 ب.ظ
خواهر عزیزم ،یکی از مهمترین روزی های خداوند ، دیدن خود و خودشناسی است . درواقع راه رسیدن به خدا شناسی این است که از دروازه های شناخت خودمان عبور کنیم . تبریک به شما برای این موهبتی که به دست آورده اید و سعی میکنید هر روز بهتر از روز قبل حرکت کنید . موفق و موید باشید.
خانم الهام عزیزم ، خداقوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox