برداشت از لژیون روز پنج شنبه 97/03/17

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
یکشنبه 3 تیر 1397-04:00 ب.ظ

همسفر رعنا: خداوندا ظرف وجودمان را به‌اندازه وجود خودت که در آن قرارگیری، بزرگ و عظیم کن.

برای به دست آوردن هر جایگاه و مسئولیتی، نیتمان نزدیک شدن به خداوند باشد؛ چون او جاودان است.

وقتی مشکلی برایمان پیش می‌آید؛ اگر نیتمان مشورت و کمک خواستن است، با افراد صاحب‌نظر مطرح کنیم؛ ولیکن تجربه نشان داده، بیان مشکلات با دیگران نه‌تنها نتیجه‌ای نداشته بلکه باعث می‌شود آتش درونمان را به آنها منتقل کنیم و باعث ایجاد نگرانی، قضاوت، نفرت و... در آنها شده‌ایم.

با استغفار کردن ظرفیتمان را برای بهتر بودن و خوب‌تر شدن، بالا می‌بریم. سجده و شکرگزاری، خودپسندی را در وجودمان کم می‌کند و ظرفیتمان را بالا می‌برد و به فضل خدا دعایمان اجابت خواهد شد.

یا علیم

 

همسفر صفورا: حضور هیچ انسانی در زندگی شما بیهوده نیست. بودن این فرد که از نزدیکان شماست و به‌شدت سرد و بی‌حس و یخ است برای آموزش شماست. شاید پذیرشش سخت باشد؛ ولی یک‌وقت‌هایی مسیر خوب شدن و آموزش شما مسیر سختی است؛ اما باید از این مسیر رد شوید. گاهی اوقات مسیر محبت کردن از نفرت‌های بسیار عمیقی رد می‌شود. اینکه بخواهید چشمه‌های جوشان وجودتان را روان کنید، نفرت‌های سختی را تجربه خواهید کرد که بعضی وقت‌ها ترجیح می‌دهید که باشند تا نباشند؛ چون توانایی شکستن آنها را ندارید؛ ولی برای رسیدن به محبت باید از آن رد شوید و یا در تاریکی بمانید. پس مسیر محبت علی‌رغم انرژی و احیاگری بالایی که دارد مسیر بسیار سختی و به این راحتی کسی به عشق نمی‌رسد و واقعاً از خداوند بخواهیم که کمک کند؛ چون فقط خودش می‌تواند کمک کند. همه ما ناتوان هستیم و گاهی ناتوانی‌هایی داریم که نمی‌توانیم تغییرش بدهیم. انسان از خشم‌هایی که هضم می‌کند بزرگ می‌شود و اوج می‌گیرد نه از خشم‌هایی که بروز می‌دهد. انشاء اله امیرالمؤمنین برای همه ما دعا کند همان‌طور که در نهج‌البلاغه برای همه ما دعا کردند. دعا کنیم خداوند به فضل و رحمتش از ما بگذرد.

از این به بعد هر مسئله‌ای برایتان پیش آمد بگوئید که کجا ناسپاسی کردم و سپاسگزار خداوند نبودم؛ چون یک‌وقت‌هایی با تمام مهارت و توانایی که در انجام کارهایتان دارید؛ ولی شرایطی پیش می‌آید که کاری می‌کنید که خودتان متعجب می‌مانید که چرا این کار یا این اشتباه را کردم. یک‌وقت‌هایی متوجه می‌شوید که مثلاً سال‌های طولانی اشتباه کردید و بدون عشق، محبت، تعقل زندگی‌تان را خراب کردید و مدام می‌گویید چرا این‌گونه حرکت کردم و ... و همه این افسوس‌ها را دارید که کاش درست‌تر زندگی می‌کردم؛ ولی یک‌چیزی که باعث می‌شود همه گذشته شما تغییر کند و نتیجه همه آن سال‌ها الآن به شما برسد، خداوند است. هیچ‌کس به گذشته شما دسترسی ندارد و تنها کسی که به آن دسترسی دارد خداوند است و می‌تواند نتیجه را برایتان عوض کند؛ مثلاً می‌گویید ۱۵ سال با فرزندم با همسرم رفتار اشتباه داشتم و تا به امروز بابت آن ۱۵ سال ضربه می‌خورید و تنها کسی که می‌تواند آن ۱۵ سال را به خاطر درکی که الآن کردید و متوجه اشتباهتان شدید ببخشد و تغییر دهد خداوند است. یک اسمی هم خداوند دارد به نام یا کریم الصف؛ پس از خداوند بخواهیم تمام گذشته ما را با توبه‌ای که الآن می‌کنیم ببخشد و تغییر دهد.

 

همسفر سکینه: فکر نکنید به‌اندازه گناهانتان استغفار می‌کنید، بلکه به‌اندازه خوبی‌هایتان استغفار می‌کنید. وقتی کم استغفار می‌کنید به این معناست که خوبی‌هایتان کم است. انسان‌های خوبی که استغفار می‌کنند، نه اینکه آنها بد هستند، آنها خیلی خوب هستند و دلشان می‌خواهد خوبی‌ها در وجودشان بیشتر شود.

یکی از دلایلی که خداوند دعایمان را مستجاب نمی‌کند، این است که خداوند می‌داند با مستجاب کردن دعا، ما دچار خودپسندی می‌شویم. خودپسندی فاصله ما را با خداوند زیاد می‌کند و به این دلیل اجابت دعای ما را به تأخیر می‌اندازد. اگر خضوع و خشوع داشته باشیم و زیاد سجده کنیم و شکرگزاری کنیم و هر چه داریم از خداوند بدانیم، خود را شایسته استجابت دعا می‌کنیم.

آتش درونتان را به سمت دیگران پرتاب نکنید. خودتان که می‌سوزید، نخواهید که دیگران هم در این آتش بسوزند. این سوختن‌ها شمارا می‌سازد. در اثر این سوختن‌ها و گذشت هایی که می‌کنید یک سری ناخالصی‌ها و ضد ارزش‌هایتان می‌سوزد و آن‌وقت ناخواسته وارد بعضی گناه‌ها و ضد ارزش‌ها نمی‌شوید و در صراط مستقیم حرکت می‌کنید.

 

همسفر زهرا: در این رمضان قدر شما تغییر خواهد کرد و تجلی آن را در ادامه متوجه خواهید شد.

فکر نکنید که ممکن نیست شما قبله‌تان را گم نکنید و برای اینکه قبله گم‌نکنید همیشه از خداوند طلب هدایت کنید و ظرفتان را برای خدا بازکنید و به هیچ‌چیزی کمتر از او راضی نشوید، هر دعا و هر خواسته و هر جایگاهی که می‌خواهید برای این باشد که شمارا به خدا نزدیک‌تر کند.

یکی از دلایلی که خداوند دعای ما را مستجاب نمی‌کند این است که خدا می‌داند که با برآورده شدن آن دعا ما دچار خودپسندی می‌شویم و چون خودپسندی فاصله ما را با خودش زیاد می‌کند، بعضی وقت‌ها دعای ما را استجابت نمی‌کند و یکی از راه‌هایی که بتوانیم این مسئله را برطرف کنیم این است که خضوع و خشوع را در مقابل خداوند بیشتر کنیم و سجده، خیلی در این مورد کمک می‌کند، با سجده کردن خودتان را مستعد دریافت موهبت‌های الهی و شایسته استجابت دعا کنید.

سی دی گره عشق خیلی عالی بود و خیلی درس برایم داشت، اینکه برای خروج از تاریکی و احیا کردن صفاتی که ازدست‌داده‌ایم باید مثل پر سبک باشیم و خیلی زور نزنیم.

خیلی از کسانی که تازه به کنگره می‌آیند سطح انرژی بالایی دارند و یک شور و شیدایی خاصی دارند؛ چون اینجا چیزهایی که ازدست‌داده‌اند را می‌بینند و علت اینکه بعضی‌ها نمی‌توانند در کنگره بمانند این است که نتوانستند پل بزنند که اگر می‌زدند عشق به نفرت تبدیل نمی‌شد.

نکته جالب دیگری که در این سی دی بود اینکه ما چطور آتش درونمان را به سمت دیگران پرتاب می‌کنیم؛ مثلاً وقتی راجع به اعضای خانواده چیزی می‌شنویم که خیلی ناراحت‌کننده است دلمان می‌خواهد که به بقیه هم بگوییم و این باعث می‌شود آنها راهم نگران می‌کنیم یا یک‌وقت‌هایی کسی ما را اذیت و یا قضاوت کرده و ما باید این آتش را در خود نگه‌داریم تا این حلقه قضاوت از ما به دیگری نرسد. وقتی ما گذشت می‌کنیم و این سوختن را در خود نگه می‌داریم میلمان به ضد ارزش‌ها کم می‌شود و اصلاً متوجه آنها نمی‌شویم و این باعث می‌شود در صراط مستقیم حرکت کنیم.

 

همسفر عفت: در جایگاه‌ها و مسئولیت‌هایی که به دنبال آن هستیم ببینیم که به دنبال چه چیزی هستیم آیا به دنبال خداوند هستیم یا خواسته‌های نفسانی خودمان، اگر به دنبال خواسته نفسانی هستیم بهتر است که رها کنیم؛ چون فقط یک تجربه است که به دست می‌آوریم و بعد از مدتی بی‌نتیجه رها می‌کنیم؛ ولی اگر همین تجربه به خداوند گره بخورد جاودانه است؛ چون خداوند جاودان و ازلی است و بقیه چیزها کوتاه و گذرا است.

انسان‌ها به‌اندازه خوبی که در درونشان وجود دارد می‌توانند استغفار می‌کنند؛ چون خوبی‌ها، انرژی ایجاد می‌کند که دوست دارند بیشتر خوب شوند و ظرفیت برای خوب شدنشان بیشتر شود. خداوند بر ما ببخشد آن چیزهایی را که نمی‌گذارد ما خوب شویم و آنها را از ما بگیرد.

اینکه گاهی اگر دعای ما به استجابت نمی‌رسد؛ این است که خداوند می‌داند اگر آن دعا اجابت شود ما دچار عجب و خودپسندی می‌شویم که این ما را از خداوند دور می‌کند و ما باید در برابر خداوند خاضع و فروتن باشیم. سجده در برابر خداوند نشانه خضوع و خشوع است و با سجده خود را مستحق دریافت موهبت‌های الهی و شایسته اجابت دعاها بکنید. دیگری شکرگزاری است که باعث می‌شود عجب در وجودتان کم شود؛ چون وقتی شکرگزاری می‌کنید عظمت چیزهایی دیگر را می‌بینید، بزرگی کس دیگری را می بنید و این باعث می‌شود ظرفیت وجودی‌تان بزرگ شود و دعاهایتان به اجابت برسد به فضل و رحمت خداوند.

 

همسفر الهام قدیری: شاید همه فکر کنند که احیا در یک ایام خاصی در سال است؛ ولی خداوند آنقدر به ما لطف داشته که این فرصت احیا و زنده شدن را در هر هفته برایمان قرار داده است.

هر دعا و خواسته‌ای که دارید ببینید پشتش به خداوند می‌رسید یا نه؟ هر ظرفیتی و هر جایگاهی و هر مسئولیتی که می‌خواهید، برای این باشد که شمارا به خداوند نزدیک‌تر کند و محبت خداوند را در وجود شما بیشتر کند.

انسان‌ها به میزان پاکی درونشان استغفار می‌کنند، اگر می‌بینید که انسانی خیلی استغفار می‌کند؛ یعنی خیلی پاک است.

خداوند بعضی از دعاهای ما را مستجاب نمی‌کند به خاطر این است که خداوند می‌داند با برآورده کردن آن دعا ما دچار عُجب و خودپسندی می‌شویم و چون خودپسندی فاصله ما را با خدا زیاد می‌کند؛ پس استجابت دعاهایمان به تأخیر می‌افتدیکی از راه‌هایی که شما بتوانید این مسئله را برطرف کنید این است که خیلی تواضع و خشوع و خضوع را در برابر خداوند بیشتر کنید. چیزهایی که باعث خضوع و خشوع زیاد می‌شود سجده و شکرگزاری است. وقتی در همه‌چیز خدا را ببینید دچار عُجب نمی‌شوید.

گره عشق در همه ما هست و همه ما یک نیمه گمشده داریم. کسانی که وارد کنگره می‌شوند و در راستای قوانین و حرمت‌ها حرکت می‌کنند کم‌کم خودشان را می‌بینند و وقتی خودتان را دیدید و یکسری چیزها را برداشتید، نیمه گمشده جایگزین می‌شود و کم‌کم حالتان خوب می‌شود؛ ولی اگر این اتفاق نیفتد حالتان خوب نمی‌شود.

سوختن‌هایمان را بپذیریم و به دیگران انتقال ندهیم؛ چون این کار باعث می‌شود که خیلی از ناخالصی‌ها در ما بسوزد و خیلی زود در مسیر صراط مستقیم حرکت کنیم. یک‌زمانی مطرح کردن مشکل به نیت کمک گرفتن و همفکری است و یک‌زمان دیگر برای درگیر کردن دیگران است؛ پس در انتقال حس‌های بد، شما ادامه‌دهنده نباشید و این حلقه را قطع کنید؛ مثل حلقه قضاوت، حسادت، کینه و ... و یکسری از بالا و پایین‌ها را بپذیرید و همین پذیرش باعث می‌شود این حلقه از طریق شما ادامه پیدا نکند.

یک‌وقت‌هایی مسیر خوب شدن و آموزش شما مسیر سختی است. مسیر محبت علی‌رغم انرژی و احیاگری بالایی که دارد مسیر بسیار سختی است و به این راحتی کسی به عشق نمی‌رسد؛ چون گاهی ناتوانی‌هایی داریم که نمی‌توانیم تغییرش بدهیم. انسان از خشم‌هایی که هضم می‌کند بزرگ می‌شود و اوج می‌گیرد نه از خشم‌هایی که بروز می‌دهد.

 هر مسئله‌ای برایتان پیش آمد بگوئید که کجا ناسپاسی کردم و سپاسگزار خداوند نبودم.

 

همسفر مرضیه: از قبولی دعا تا وقوع آن ممکن است یک بعُد زمانی داشته باشد که برای ما مشخص نیست، در شب‌های قدر که دعا می‌کنید اصلاً فکر نکنید که دعاهایتان اجابت نشده بلکه در ادامه استجابت خواهد شد؛ مراقب باشید نیروی منفی شمارا نااُمید نکند و شکرگزار باشید که دعاهایتان مستجاب شده است.

هر دعا و خواسته‌ای دارید ببینید اگر با آن به خداوند نمی‌رسید کنارش بگذارید؛ هر ظرفیتی و هر جایگاهی که می‌خواهید برای این باشد که شمارا به خداوند نزدیک‌تر کند و محبت خداوند را در وجود شما بیشتر کند.

خدایا غم‌های دنیایی را از ما بگیر و غم دوری از خودت را به ما عنایت فرما.

انسان‌ها به میزان پاکی درونشان استغفار می‌کنند؛ اگر می‌بینید که انسانی خیلی استغفار می‌کند؛ یعنی خیلی پاک است و خوبی‌ها یک انرژی در آن فرد به وجود می‌آورد که آن مقدار کمی هم که بدی هست برطرف شود.

استجابت نشدن بعضی از دعاهای ما به دلیل این است که ممکن است با اجابت آن دچار عُجب و خودپسندی شویم و از خداوند فاصله بگیریم و برای برطرف کردن عُجب باید در برابر خداوند خیلی خشوع و خضوع کنید که سجده و شکرگزاری باعث خشوع و خضوع می‌شود.

کنگره همیشه خوب است و به‌اندازه تمام نقاط تاریک ما جا دارد و این ما هستیم که در تشخیص ناتوانی‌هایمان ناتوان بوده‌ایم.

آتش درونتان را به دیگران انتقال ندهید و نگویید من دارم می‌سوزم، بگذار دیگران هم در این سوختنم سهیم باشند؛ اگر این سوختن را برای خودتان نگه‌دارید، این سوختن باعث می‌شود خیلی از ناخالصی‌ها در شما بسوزد. انسان از خشم‌هایی که هضم می‌کند بزرگ می‌شود و اوج می‌گیرد نه از خشم‌هایی که بروز می‌دهد.

هر اتفاق خوبی که برایتان می‌افتد بگویید این من نیستم و خداوند این مسیر را برایم بازکرده و در همه‌چیز خداوند را ببینید تا دچار عُجب نشوید و اگر دچار عجب شوید، نعمت‌های برتر را نمی‌توانید داشته باشید.

 

همسفر رعنا: خداوندا ظرف وجودمان را به‌اندازه وجود خودت که در آن قرارگیری، بزرگ و عظیم کن.

برای به دست آوردن هر جایگاه و مسئولیتی، نیتمان نزدیک شدن به خداوند باشد؛ چون او جاودان است.

وقتی مشکلی برایمان پیش می‌آید؛ اگر نیتمان مشورت و کمک خواستن است، با افراد صاحب‌نظر مطرح کنیم؛ ولیکن تجربه نشان داده، بیان مشکلات با دیگران نه‌تنها نتیجه‌ای نداشته بلکه باعث می‌شود آتش درونمان را به آنها منتقل کنیم و باعث ایجاد نگرانی، قضاوت، نفرت و... در آنها شده‌ایم.

با استغفار کردن ظرفیتمان را برای بهتر بودن و خوب‌تر شدن، بالا می‌بریم. سجده و شکرگزاری، خودپسندی را در وجودمان کم می‌کند و ظرفیتمان را بالا می‌برد و به فضل خدا دعایمان اجابت خواهد شد.

 

گردآوری و تایپ: همسفر رعنا


 

 

نظرات() 


همسفر مونا
جمعه 8 تیر 1397 02:09 ب.ظ
سپاس فراوان در وجودم ارامش برپا کردید و جوانان لبریز عشق وارامش
الهام قدیری
دوشنبه 4 تیر 1397 09:06 ق.ظ
ممنون از برداشت های همه عزیزان .موفق باشید
همسفر فاطمه.
دوشنبه 4 تیر 1397 05:26 ق.ظ
الحمدلله رب العالمین
براستی اگر شکرگزاری نباشد ، هستی دوامی ندارد ، و اگر مهربانی خداوند نباشد ، شکرگزاری اندک بندگان به جایی نمی‌رسد. پس امید به فضل الهی داریم که خداوند اندک شکر ما را به فراوانی قبول می‌نماید. خدایا بار پروردگارا! شکر برای ثانیه ثانیه عمرمان ، عمری که ما را انسان قرار دادی و چه منتی والاتر از این منّ عظیم و فضل جسیم!
و شکر خدایی را که ما را در مسیر سختی اعتیاد به بستر پُر فیض آموزش در کنگره رساند. و در حلقه های لطف و رحمت واسعه اش ، راهنما قرار داد.
و برای بنده اش که آنقدر والا است ، نشان و ستاره ی راه مقرّر فرمود.

سپاس و خداقوت خدمت خواهران عزیزم که برای هر جلسه از گلستان علم الهی کنگره و راهنمایمان ، دسته گلی ، گلچین کرده و در سبد عشق و شکرگزاری قرار می‌دهند ، و چه زیبا است که تفکرات و انتخابهای خواهران بهم نزدیک و شبیه است و این موضوع گل آرایی را در سبد عشق و شکرگزاری به نهایت می‌رساند.
خدایا شکر که راهنما داریم و خدا را شکر و هزاران شکر برای خانم صبای مهربان و صبور ، راهنما ، معلم ، استاد و مادری دلسوز در حقّ رهجویان و فرزندانش

خانم رعنای عزیز ممنون از صبوری و خدمت ارزشمندتان ، خدمتتان پربرکت ، کمک راهنمایی روزی و قسمت شما
خانم الهام عزیز مسئول محترم وبلاگ عشق ، خداقوت و سپاس ، گلدانِ گل رهایی تان پربار و ثمر ، قلبتان راضی به رضای حقّ ، اجرتان آرامش و اطمینان قلبی
و هزاران هزار شکر شکر شکر برای آموزش های الهی که سیر و سیرابمان می‌نماید. خدایا ممنون که پروردگارمان هستی و خدایا ما جز تو پروردگاری نداریم ، بر ما رحم فرما و توبه و بازگشت ما را بپذیر ، کاستی های ما را ببخش و به فضل و لطف بی پایان خود ما را فراوانی در نعمت و رحمت عطا کن ، ما را از خیر کثیر در دنیا و آخرت بی نصیب مگردان......
آمین یا رب العالمین
الحمدلله رب العالمین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox