گزارش عملکرد لژیون روز پنج شنبه 97/02/27 ؛ سی دی شکوفه

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
یکشنبه 13 خرداد 1397-08:30 ق.ظ

در همین گفتگوهای ساده ،حرف‌هایی عنوان می‌شود مثل‌اینکه چقدر چاق شدی، چقدر پیر شدی یا چقدر رنگت پریده و...‌. ممکن است همین حرف ساده یک نفر را به‌کلی به هم بریزد؛ پس حتی اگر متوجه شدت تغییر کسی شَدید عنوان نکنید؛ چون هرکسی خودش می‌داند که در چه وضعیتی است و اصلاً نیازی به گفتن ما نیست.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

 

سلام دوستان صبا هستم همسفر

از همه‌کسانی که تابه‌حال در لژیون دعا نکردند می‌خواهم که دعا کنند

سلام دوستان زینب هستم همسفر

از خداوند می‌خواهم که در ماه رمضان ما را بیشتر و بیشتر به خودمان نزدیک کند.

سلام دوستان زهره هستم همسفر

خدایا به‌حق ماه عزیزت ما را از پیروان راستین امام زمان قرار بده.

سلام دوستان خدیجه هستم همسفر

از خدا می‌خواهم که به‌حق این ماه مبارک تقدیر همه ما را مبارک بنویسد.

سلام دوستان پوران هستم همسفر

از خدا می‌خواهم همان‌طور که در این روزهای عزیز دست و پای شیطان را به غل و زنجیر بسته است، کمک کند نیروهای منفی درونمان را هم با اعمال خوبمان به غل و زنجیر ببندیم تا ما را از مسیر منحرف نکنند و به صراط مستقیم هدایت شویم.

سلام دوستان مرضیه هستم همسفر

بار خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد و شناخت فضیلت این ماه و بزرگداشت حرمت آن و پرهیز از هر چه که ما را از آن منع کردی به ما اکرام کن و ما را به روزه داشتن یاری کن.

سلام دوستان مریم هستم همسفر

از خداوند می‌خواهم به‌حق امام زمان ما را مورد بخشش خودش و کسانی که سعادتمندی ما بسته به بخشش آنهاست قرار دهد.

سلام دوستان صفورا هستم همسفر

خدا را قسم می‌دهم به ولایت آقا امیرالمؤمنین انشاء اله همه ما بتوانیم بهره خوبی از این ماه ببریم.

سلام دوستان الهام هستم همسفر

بارالها ترا به خودت سوگند که ما را به جایگاه اهل طاعتت برسان و به منزلگاه شایسته و پسندیده خویش رهنمون باش و در میان اولیاء خویش، ما را مقام کسی بخش که آرزوی محبت افزون‌تر تو را دارد.

سلام دوستان صبا هستم همسفر

انشاء اله که خداوند به رحمتش دعای همه ما را مستجاب کند و تمام موانعی که بر سر راه استجابت دعاهایمان وجود دارد به فضل و رحمت این ماه از مسیرمان بردارد. انشاء اله همه‌تان که در این ماه وارد شدید و میهمان خداوند شدید، مشمول بهترین پذیرایی‌ها از جانب خداوند شوید و هم میزبان از شما راضی باشد و هم شما دست‌پر از این ماه خارج شوید.

 

دستور جلسه؛ سی دی شکوفه

خانم صبا: به نظر شما اصلی‌ترین نکته‌ای که در این سی دی مطرح شد چه بود؟

همسفر مریم:  آقای مهندس فرمودند هر کلامی که ما می‌گوییم مثل شکوفه است و عملی که انجام می‌شود میوه آن کلام است و هر سخنی جایی و مکانی دارد و هیچ حرفی بیهوده نیست و هر حرفی بار مثبت و منفی دارد و هر صحبتی که می‌کنیم تأثیر خودش را دارد و ممکن است میوه‌ای شیرین یا تلخ داشته باشد.

 

خانم صبا: ضرب‌المثل‌هایی که در رابطه با کلام عنوان شد را بگوئید.

همسفر مریم: تا مرد سخن نگفته باشد غیب و هنرش نهفته باشد یا هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

خانم صبا: اولین صحبتی که آقای مهندس عنوان کردند این بود که بیان خیلی مهم است. بیان یعنی کلام؛ یعنی چیزی که شما عنوان می‌کنید و آشکارش می‌کنید. شما افکارتان را به‌وسیله زبان، تبدیل به یکسری موج می‌کنید و این وارد دنیای فیزیک می‌شود و باقی و اثرگذار است. هر جمله‌ای که به خودتان می‌گویید که منفی است مثل من نمی‌توانم؛ که این جمله یک‌بار ناتوانی در شما ایجاد می‌کند هفده بار باید دیگران به شما بگویند تو می‌توانی تا این یک‌بار که خودتان گفته‌اید را جبران کند؛ پس ببینید که چقدر اثرش بالاست.

بنابراین اصلی‌ترین نکته‌ای که آقای مهندس می‌خواستند عنوان کنند این بود که بیان خیلی مهم است. از این به بعد خیلی به حرف‌هایی که می‌زنید دقت کنید حتی همین‌که می‌گویید من چقدر بدشانسم، همین یک کلمه باعث می‌شود واقعاً شما بدشانس شوید و برای جبران، گفتم هفده بار باید گفته شود که شما خوش‌شانس هستید تا جبران شود. خودتان هم می‌توانید بگوئید؛ ولی کارتان سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین بعدازاین، تکلیف شما سخت‌تر است؛ چون این آگاهی را به دست آوردید و باید هر کلامی را به زبان نیاورید.

 

خانم صبا: همیشه تصور کنید که در محضر قاضی هستید یعنی چه؟

همسفر فاطمه: آقای مهندس فرمودند وقتی هر حرفی را می‌خواهید بیان کنید فکر کنید در محضر قاضی هستید و مواظب باشید که چه می‌گویید؛ چون قاضی بر اساس حرف ما حکم صادر خواهد کرد و باید حرف‌هایمان سنجیده باشد.

خانم صبا: پس همیشه فکر کنیم که در محضر قاضی هستیم و همیشه فکر کنیم این حرفی که می‌زنیم چه باری، نتیجه‌ای و بازتابی برایمان خواهد داشت وخیلی به این مسئله توجه کنید.

 

قیاس شکوفه با انسان نکته دیگری بود که آقای مهندس مطرح کردند، آن قیاس چه بود؟

همسفر نسرین: یکسری درختان اول شکوفه می‌کنند بعد برگ می‌دهند؛ مثل درخت زردآلو و ... که اینها آسیب‌پذیرتر هستند و با یک باد و سرما از بین می‌روند؛ ولی درختی که اول برگ بزند سپس شکوفه کند این برگ‌ها محافظ هستند و از آسیب جلوگیری می‌کنند. انسان‌ها هم همین‌طور هستند وقتی حرفی ناپخته از دهانشان خارج می‌شود؛ یعنی بدون فکر حرف می‌زنند ، اولین ضربه‌ای هم که وارد می‌شود به خودشان است؛ اما اگر انسان با تفکر و سنجیده حرف بزند مثل این است که میوه را در معرض باد قرار نداده است؛ پس کلام بدون تفکر هم باعث نابودی فرد می‌شود.

خانم صبا: بنابراین کلامی که به کار می‌بریم؟ خیلی مهم است که چه باری دارد؛ بار ترس دارد یا بار ناامیدی و یا بار خشم! هر باری که باشد به خودمان برمی‌گردد و باعث نابودی ما خواهد شد.

 

آخرین سخنی که زدید و میوه شیرین داشته چه بوده است؟

همسفر حوریه: ما هفته‌های گذشته قصد خرید خانه داشتیم؛ ولی اطرافیان می‌گفتند که درجایی دیگر سرمایه‌گذاری کنید که سودش بیشتر است. اول وسوسه شدم؛ ولی بعد که فکر دیدم تا جایی که می‌توانستیم سرمایه‌گذاری کردیم و بچه‌هایمان هم که سروسامان گرفته‌اند و خرید خانه بهتر است و باعث می‌شود زندگی آرام‌تری داشته باشیم و الآن دیگرزمانی است که باید به استراحت و سفر و زندگی آرام‌تری فکر کنیم که یکی از اطرافیانم زنگ زد و گفت که چه حرف خوبی زدید و من تابه‌حال به زندگی این‌گونه نگاه نکرده بودم و فکر می‌کردم انسان تا زمانی که زنده است باید در حال تلاش و دویدن باشد تا جمع کند و این حرف شما خیلی برایم خوب بود.

خانم صبا: انشاء اله خداوند کمک کند که با فکر کردن همیشه حرف‌هایی بزنید که بار مثبت داشته باشد و میوه‌های شیرینی از حرف‌های ما به بار بنشیند. بعضی وقت‌ها شاید ما اصلاً متوجه نشویم که این میوه را چه کسی می‌خورد؛ ولی حتماً اثرش به خودمان برمی‌گردد. ممکن است حرفی را جایی بزنید، انتقادی کنید و تیکه‌ای بیندازید و بروید؛ ولی آتشی از حرف شما در آنجا به پا ‌شود؛ پس بعدازاین خیلی مراقب باشید و انشاء اله اثر حرف‌های ما اثر خیلی خوبی باشد.

نکته خیلی خوبی که آقای مهندس فرمودند که در همین گفتگوهای ساده ،حرف‌هایی عنوان می‌شود مثل‌اینکه چقدر چاق شدی، چقدر پیر شدی یا چقدر رنگت پریده و...‌. ممکن است همین حرف ساده یک نفر را به‌کلی به هم بریزد؛ پس حتی اگر متوجه شدت تغییر کسی شَدید عنوان نکنید؛ چون هرکسی خودش می‌داند که در چه وضعیتی است و اصلاً نیازی به گفتن ما نیست و از خود من هم حتی اگر بپرسند می گویم من خیلی توجه نمی‌کنم. امیدوارم همه ما بتوانیم در همین گفتگوهای ساده مراقب باشیم که اثر بدی روی دیگران نگذاریم.

نکته دیگری که آقای مهندس گفتند این بود که شاید ما همه‌جا حواسمان به صحبت کردنمان باشد؛ ولی با نزدیک‌ترین افراد مثل فرزندمان، همسرمان، پدر و مادرمان اصلاً حریم را رعایت نمی‌کنیم؛ پس بعدازاین مراقب این هم باشیم و خیلی دقت کنیم و هر حرفی را نزنیم و هر انتقادی را نکنیم؛ چون ما در مقابل آنها هم مسئولیم.

 

آقای مهندس یک مثلثی را در خصوص کلام مطرح کردند، چه بود؟

همسفر پوران: فرمودند که برای هر صحبتی ما باید زمان مناسب، مکان مناسب و کلام مناسب را مدنظر داشته باشیم و ببینیم آیا صحبتی که می‌کنیم موقعیتش و زمانش هست و آیا کلامی که با آن خواسته‌مان را مطرح می‌کنیم مناسب و درست هست یا خیر و مهم‌تر اینکه چه تأثیری روی طرف مقابل ما دارد و باید این سه اصل را در هر مقوله‌ای رعایت کنیم؛ مثلاً قصد نصیحت کسی را داریم باید ببینیم مکان و زمان مناسب است و یا طرف مقابل آمادگی این صحبت را دارد و با توجه به این سه اصل زمان مناسب، مکان مناسب و کلام مناسب حرفمان را بزنیم. برای مثال یکی از اطرافیانم هر حرفی را که بخواهد در جمع مطرح می‌کند و همیشه فرزندانم از او فراری هستند و اعتراض دارند؛ ولی من به آنها گفتم که این فرد سنش بالاست؛ اما شما می‌توانید از این موضوع درس بگیرید و رعایت کنید و هر چیزی را در زمان و مکان مناسب آن بیان کنید.

خانم صبا : نکته‌ای که می‌خواستم بگویم این است که حتماً آموزش‌های کنگره را در رمضان جزء برنامه روزانه‌تان قرار دهید مخصوصاً سی دی آقای امین؛ چون ایشان برداشت‌هایی که از قرآن در ماه رمضان دارند در قالب سی دی مطرح می‌کنند و نود درصد مشکلات شما با سی‌دی‌های آقای امین حل می‌شود به شرطی که درکش کنید؛ چون بعضی از ما اصلاً درکش نمی‌کنیم.

 

آیا می‌توان گفت که در درخت کدام بخش مهم‌تر است یا در کنگره می‌توان گفت چه کسی مهم‌تر است؟

خیر؛ پس همه ارزشمند هستند و در هستی باید به همه اعضای هستی احترام بگذاریم و همه یک مجموعه را تشکیل می‌دهند.

نکته بعدی در رابطه با علوم بود که خیلی گسترش پیداکرده و تخصصی‌شده است.

در رابطه با حقیقت صحبت شد که در سی دی دیگری هم عنوان‌شده بود که حقیقت را نمی‌شود در هرجایی بیان کرد و هرچقدر هم که شما درست صحبت کنید و حقیقت باشد؛ ولی هرجایی هم جای عنوان کردن حقیقت نیست.

تجربه‌ای که من در این رابطه دارم مربوط به سال‌های قبل است که در جمعی صحبتی بود و من با توجه به آموزش‌هایی که گرفته بودم گفتم که همه‌چیز به خود ما برمی‌گردد و طرف مقابلم گفت که من اصلاً چنین چیزی را قبول ندارم و اگر مثلاً فردی فلان کار را کرده چه ارتباطی به من دارد و درون من مشکلی ندارد و خیلی هم خوب است و من آنجا متوجه شدم که هرجایی، جای عنوان کردن حقیقت نیست و هرجایی حتی اگر درست هم حرف بزنیم بازار ندارد؛ یعنی با آن افراد با آن میزان دانایی، مقابله کردن بالاترین جواب است و هیچ‌گونه نمی‌توانند هضم کنند که هر اتفاقی که در زندگی‌مان می‌افتد یک ریشه‌اش درون خودمان است. خواستم بگویم شاید جایی بخواهید حقیقت‌هایی را بیان کنید که ممکن است قبول نکنند و اصلاً مهم نیست ؛ چون هر کس که به دنبال حقیقتی باشد، حقیقت چون از جنس خداوند است به او نزدیک خواهد شد؛ پس زور اضافه نزنید که حقیقت را به کسی نشان دهید و نکته خوبی بود و از پیامبران و بزرگان مثالی‌هایی که عنوان شد خوب بود.

یکی از ویژگی‌های مؤمن این است که اصلاً قدردانی نمی‌شود. بعضی‌اوقات شما ناراحت هستید از اینکه قدرتان را نمی‌دانند و در مسائلی که پیش می‌آید کسی متوجه کارهای خوبی که می‌کنید نیست و ناسپاس هستند؛ ولی کلامی از امیرالمؤمنین خواندم که یکی از نشانه‌های مؤمن این است که قدرش را نمی‌دانند و آقای مهندس هم می گویند که کلام قاضی در زمان خودش قابل‌درک نیست؛ پس اگر انسان‌هایی هستند که قدرشناس شما نیستند و هرچقدر شما خوبی و بزرگواری می‌کنید ، بخشش و گذشت دارید و متوجه نیستند اصلاً ناراحت نباشید و بدانید این نشانه‌ای است که شما به کار خوبتان ایمان‌دارید و کار خوب خودتان را به خاطر درجه ایمانی‌تان انجام می‌دهید نه به خاطر قدرشناسی دیگران؛ پس حالتان بد نشود و بگوئید حتماً من انسان مؤمنی هستم. حضرت محمد، عیسی و ... خیلی برای بشریت زحمت کشیدند و چه در دوران خودشان و چه در این دوران خیلی‌ها هستند که قدرشان را نمی‌دانند و این اصلاً اهمیتی ندارد.

 

مبحث بعدی اینکه همه‌چیز در مکتوبات هست؛ ولی آیا ما همه‌چیز را درک می‌کنیم؟

همسفر زهرا: آقای مهندس فرمودند در کتاب قرآن و خیلی از کتب آسمانی و حتی اشعار مولانا خیلی از موضوعات مطرح‌شده است؛ ولی ما همه اینها را درک نکردیم؛ چون اگر درک کرده بودیم، قرآن آخرین کتاب و حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر نبود و آموزش ها ادامه داشت .

خانم صبا: موضوع دیگری آقای مهندس عنوان کردند که مرگ اصلاً ترس ندارد و برای من کاملاً محرز است و مرگ پایان زندگی نیست و خواسته‌های نفسانی ما همیشه با ما هستند.

در هر رمضان ما می‌توانیم ماهیت خواسته های نفس خود را تغییر دهیم؛ چون تا همیشه این خواسته‌ها با ما هستند؛ ولی هر چه درجه خواسته‌مان تغییر کند رجعتمان به دنیاهای دیگر در درجه بالاتری است؛ مثلاً کسانی که وابستگی‌های شدیدی به ماده دارند؛ مثل پول، مواد مخدر، مشروبات الکلی، دنیایی که بَعدازاین دنیا واردش می‌شوند شرایط بسیار سختی دارند ؛ چون هنوز وابستگی دارند و همیشه شدیداً تشنه هستند و شرایط فوق‌العاده سختی خواهند داشت. برای همین از پروردگار می‌خواهیم به برکت این ماه همه مسافرانی که در اطرافمان هستند واقعاً از وادی اعتیاد خارج شوند.

سرگذشت روحی را می‌خواندم که در دنیایی وارد می‌شود و می‌بیند که همه به‌شدت همدیگر را می‌زنند و اصلاً خسته نمی‌شوند که از راهنمایی که داشته می‌پرسد چرا اینها این‌قدر سخت هم را می‌زنند که راهنمایش می‌گوید: اینها چهره‌های مختلف از یک شخص هستند و درواقع خودشان، خودشان را می‌زنند و اینها کسانی هستند که با حسادت و نفرت و قضاوت از بُعد زمینی‌شان خارج شدند و اینها در بُعد بَعدی مدام به خودشان ضربه می‌زنند تا جایی که خداوند به آنها رحم کند و راهی برایشان باز شود که از این حالت خارج شوند.

باز آن روح وارد مرحله دیگری می‌شود و می‌بیند که همه در حال کاوش و مطالعه و آزمایش هستند و به یکدیگر راهنمایی می‌دهند و پرسید اینها که هستند و راهنما می‌گوید اینها کسانی هستند که تا آخرین لحظات حیاتشان به دنبال کسب علم بودند و به همین خاطر اینها را در بُعدی آورده‌اند که مثل دانشگاه است.

یا افرادی که خودکشی می‌کنند را می بیند که افرادی به دنبال عزیزانشان افتاده‌اند و التماس می‌کنند و یا طلب بخشش دارند و آن افراد نمی‌شنوند و فردی که خودکشی کرده عذاب سختی متحمل می‌شود ؛ چون اذن ترخیص ندارند و باید با یکسری افراد زندگی کنند و رضایت آنها را به دست بیاورند؛ ولی چون آنها نمی‌شنوند و متوجه نیستند این افراد عذاب زیادی را تجربه می‌کنند.

می‌خواهم بگویم این طبقاتی که ما بعد از مرگ تجربه می‌کنیم بستگی به این دارد که ماهیت خواسته‌های نفسانی‌مان را چقدر تغییر داده‌ایم و ماهیت خواسته‌های نفسانی فقط با آگاهی تغییر می‌کند.

انشاء اله که واقعاً خداوند کمکمان کند؛ چون اذن خروج هیچ انسانی مشخص نیست که چه زمانی و در چه وضعیتی است؛ ولی اگر خدای‌نکرده خیلی به مال دنیا وابسته باشیم، آن وابستگی‌ها خیلی آزاردهنده خواهد بود.


 

نظرات() 


همسفر سکینه
دوشنبه 4 تیر 1397 12:23 ق.ظ
خانم صبای عزیزم،برای وجود پر برکتتان خداوند را شکر.
سپاس فراوان.
خدا قوت خدمت خانم الهام.
الهام قدیری
یکشنبه 27 خرداد 1397 10:28 ق.ظ
خانم صبای عزیزم ممنون بابت همه زحماتتون و ممنون از اینکه سی دی ها تا این حد برایمان شفاف و ساده می کنید . خدا رو شکر برای وجود پرمهرتان.
فاطمه عزیزم خداقوت انشاء اله به برکت همه لحظاتی که در مسیر خدمت هستی آرامش و حال خوش در زندگی ات جاری باشد .
همسفر فاطمه.
سه شنبه 15 خرداد 1397 01:24 ق.ظ
با نام ، یاد و شکر خدا
خدا را شکر که راهنما دارم.
من نیز به لطف راهنمایم که فرمودند ؛ دعا کنید ، دعا می‌کنم.
خدای مهربانم نیت مرا در اموراتم قرب الی الله و قرابت به رسول مهربانی و اهل بیت قرار ده .
خدایا مرا از شاکران به درگاهت قرار ده.

مانند همیشه جلسات الهی و زیبا ، مفید و مؤثر
مشارکت ها ، پرسش و پاسخ‌ها عالی و ثمربخش، می‌توان رنگ نور و روشنایی را حس کرد و آرام گرفت.

من نیز آخرین سخن خوبی که بیان کردم و میوه ی شیرینی داشت در باب شکرگزاری پروردگارم بود ، و اینکه خداوند بزرگ است و دست خدا بالاترین دست ها است و من نگاهم و امیدم فقط به خداوند است ، آنگونه که از راهنمایم آموختم و خداوند بر من کافی است. و هراسی به دل ندارم.
و خداوند نیز پاسخی نیکو بر من عطا فرمود و.مرا مورد لطف و عنایتش قرار داد و هدیه ایی بر من عطا کرد ، چون باور داشتم که وعده ی خدا راست است. خدایا شکر الهی شکر.

راهنمای متفکر ، صبور و مهربانم ، ممنون برای وجود بابرکت و امیدبخش تان ، خداوند مرا قدردان وجودِ شما بزرگوار بگرداند.
خداقوت ای خدمتگزار در هستی و ای عاشقی که بلاعوض محبت می‌کنید و بدون چشم داشت خدمت می‌نمایید.
خدمتتان پربرکت ، ممنون.که نشان راه گشتید.نگاه خدا همراهتان.
خانم الهام عزیز خداقوت خدمتتان پربرکت ، دستانتان سراسر جوانه و گل رهایی

خدایا شکر برای وجود بنیان کنگره و آموزشهای ناب و الهی کنگره
همسفر ربابه
دوشنبه 14 خرداد 1397 02:50 ق.ظ
از راهنمای عزیزم ، خانم صبا تشکر میکنم بابت آموزشهای بسیار خوبتان.
خدا قوت خانم الهام
دوشنبه 14 خرداد 1397 02:48 ق.ظ
از راهنمای عزیزم ، تشکر میکنم بابت آموزشهای بسیار خوبتان.
خدا قوت خانم الهام.
رعنا
یکشنبه 13 خرداد 1397 04:33 ب.ظ
الهام عزیزم؛ بی نهایت ممنونم از ارائه مطالب آموزشی و یادآوری آن. انشااله خیر وبرکت این خدمت در زندگیتان جاری باشد.موفق باشید.
مهدخت
یکشنبه 13 خرداد 1397 12:44 ب.ظ
عزیزم تا حالا یه لیست جالب از متنوع ترین وبلاگ ها رو داشتی؟ می خوای ببینی؟ کافیه بهم سر بزنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox