تبلیغات
آموزشهای لژیون همسفر صبا - نور علم ؛ مقاله در باب دانایی
 

نور علم ؛ مقاله در باب دانایی

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
یکشنبه 26 فروردین 1397-02:07 ب.ظ

دانایی، سواد و دانایی مؤثر که همان اجرای دانایی و آموزش است در ادیان، عرف و ادبیات مختلف ستوده است؛ و برای پیشرفت و تکامل انسان‌ها ضرورت می‌باشد. بزرگان، اندیشمندان، شاعران، نویسندگان در سخن، کتاب‌های گوناگون و به نثر و شعر و داستان دربارهٔ دانایی و توانایی و ثمرهٔ اندیشه و دانایی آثار گران‌بهایی را ارائه داده‌اند و به یادگار گذاشته‌اند.


یا محیط

 

خدایا نگهدار راهنمایان الهی باش، راهنمایانی که دریچه‌های آموزش را به‌سوی گم‌گشتگان و خواستاران علم الهی می‌گشایند.

خدایا زمین را از برکات و انوار وجودت، پربار و سبز بگردان، خدایا صدای پای رنجِ عشق را بیش‌ازپیش در عرش الهی ت بشنو، صدا، صدای یارب یارب گم‌گشتگان است، انتظار، انتظار یک انگشت اشاره به‌سوی راه است، راهی که چشم درراه دارد،

اینک خاکسترنشینان اعتیاد و افکار اهریمنی از عمق قلب، داد بر عرش می‌آورند، کورسویی از روز الست در دالان‌های سیاه ذهن جرقه می‌زند. تنها نوری که راه تاریک را به‌سوی راهی روشن می‌شکافد، نور علم و آگاهی الهی است و آنچه جهت و جان به این علم می‌دهد، حرکت، رفتن و رسیدن است. خدایا شکر برای علم بیکرانت که در هستی و وجود انسان به ودیعه نهادی...

 دانایی به معنای آگاهی، وقوف، علم و دانش است. همچنین به معنای شناخت و معرفت، دانستن و یقین کردن است. دانایی، تشخیص را در دلِ خود دارد. در احادیث معصومین وارد است: علم را بیاموزید تا راه درست را بیابید.

علمی که راه و روش درست زندگی کردن را بیاموزد. در کنار فراگیری علم و دانش باید به ایمان اشاره داشت. شهید استاد مطهری می‌فرمایند: علم به ما روشنایی و توانایی می‌بخشد و ایمان، عشق و امید و گرمی. علم ابزار می‌سازد و ایمان مقصد، علم سرعت می‌دهد و ایمان جهت، علم توانستن است و ایمان خواستن، علم می‌نمایاند که چه هست و ایمان الهام می‌بخشد که چه باید کرد.

در کلام‌الله اشاره‌شده که: کسانی که ایمان آوردند مورد امتحان قرار می‌گیرند و فقط اسلام آوردن به‌ظاهر سودی ندارد، نشانهٔ مؤمن، عمل به دین الهی است.

دانایی، سواد و دانایی مؤثر که همان اجرای دانایی و آموزش است در ادیان، عرف و ادبیات مختلف ستوده است؛ و برای پیشرفت و تکامل انسان‌ها ضرورت می‌باشد. بزرگان، اندیشمندان، شاعران، نویسندگان در سخن، کتاب‌های گوناگون و به نثر و شعر و داستان دربارهٔ دانایی و توانایی و ثمرهٔ اندیشه و دانایی آثار گران‌بهایی را ارائه داده‌اند و به یادگار گذاشته‌اند.

درگذشته‌های دور و تاکنون برای زندگی بهتر و نجات انسان‌ها از معضلات اجتماعی و در این میان اعتیاد راه‌ها و روش‌های گوناگون ارائه و بیان‌شده است که با موفقیت‌های نسبی یا عدم موفقیت و به‌نوعی شکست مواجه گشته‌اند.

 کنگره 60، جمعیت احیای انسانی، نیز در این راه باایمان و یاری قدرت مطلق الله، قدم در راه درمان اعتیاد گذاشت و بنیان کنگره 60 آقای مهندس دژاکام در همان گام‌های نخست راه علم و ایمان را مدنظر گرفتند و با رعایت اصول و قوانین، درمان تدریجی dst را به‌عنوان علم کنگره ارائه نمودند و صورت‌مسئله درمان اعتیاد را کشف کردند. 

این حرکت منطبق بر علم، دانش و آگاهی بود و همواره اولین نکته پناهنده شدن به‌سوی خداوند، از جهل و نادانی بود. سرلوحهٔ کار کنگره 60، آموزش و خدمت هست؛ و با سعی و تلاش فراوان بنیان کنگره و فرزند ایشان آقای امین، منابع آموزشی در صدر کار کنگره 60 قرار گرفت. این آموزش‌ها ضرورت راه درمان اعتیاد، رسیدن به تعادل و احیای انسانی قرار گرفت؛ و مصرف‌کنندگان و خانواده‌هایشان به‌عنوان مسافران و همسفران موظف به اطاعت علم کنگره، اصول، حرمت‌ها و قوانین شدند؛ و متکی بر قدرت علم و ایمان خود، راه خدمت را در پیش گرفتند و عاشقانه و خالصانه به خود و همنوع خود که خواستاران درمان اعتیاد و خوب زندگی کردن بودند، خدمت می‌کنند. خدمت کردن به‌نوعی اجرای آموزش‌ها است؛ و این‌گونه است که خدمت مسیری می‌شود برای درمان و تزکیه و پالایش اعضای کنگره 60.

 شعبه‌های کنگره 60 تشکیل‌شده از لژیون‌هایی هستند که توسط راهنمایان گروه مسافر که درمان شدگان اعتیاد و راهنمایان همسفر که از خانواده‌های این رها شدگان هستند اداره می‌شوند و تحت آموزش قرار می‌گیرند.

 بنیان کنگره این حرکت اصولی را بر طبق درمان علمی و مستند و تجربه‌شدهٔ خود قرار داده است و این درمان، سندی بدون نقص و تجربه‌شده است. در کنگره 60 بر طبق آموزشی منظم و تدوین‌شده، اعضا از جهل و نادانی خود به خداوند پناه می‌برند و راه دانایی را برگزیده و در درجهٔ نخست، از خودِ فرد آغاز شده و تعمیم و گسترش می‌یابد. 

تفکرات بر پایهٔ آموزش و تجربه شروع به تغییرات در جهت مثبت کرده و باورها و ساختارهای غلط و کهنه تبدیل به تفکرات راستین می‌شود و حرکت و فعل در شخص به بار می‌نشیند و به بلوغ می‌رسد. دوراهی‌های درست و نادرست همیشه در مسیر انسان‌ها هستند، باید در مسیر دانایی قدم برداشت. کنگره 60 بعد از درمان اعتیاد به دنبال تعادل است. تعادل، نتیجهٔ دانایی است، بدون دانایی به درمان رسیدن محال است و تعادلی نیز صورت نمی‌پذیرد؛ و احیای انسانی که در کنگره 60 اتفاق می‌افتد، ثمرهٔ تعادل است.

در 25 اسفند 96 در پارک طالقانی از سوی سایت تحریریه عصر تشکل، مصاحبه‌ای با بنیان کنگره 60 آقای مهندس دژاکام صورت گرفت که به نکات شایان توجه ای‌ای اشاره شد که ثمره آموزش‌های کنگره و حرکت اصولی و اجرایی کنگره 60 در راه درمان اعتیاد است. پرسش و پاسخ کوتاهی صورت پذیرفت و آمارهایی از پیشرفت‌های کنگره اعلام گردید که چیزی جز به بار نشستن آموزش و دانایی و خدمت و حرکت نبود. 

در ابتدای این مصاحبه اشاره به معنا بخشیدن به فعل خواستن در کنگره می‌شود و کنگره به‌عنوان سمن (انجیو و گروه مردم‌نهاد) مطرح و برتر معرفی می‌شود. مهندس می‌فرمایند: کنگره 60 اینک 59 هزار عضو، صاحب کارت شناسایی دارد که یا بهبود یافتند و یا در حال بهبودی هستند و همچنین اعضای خانواده‌ها و پزشکان و دانشجویان و محققین نیز جز این اعضای رسمی هستند؛ که دارای 53 مرکز در 21 استان کشور، از سال 78 تاکنون، دو دهه فعالیت را در کارنامه خود دارد.

 موفق‌ترین و مؤثرترین کار در سال 96 که صورت پذیرفته، 4022 نفر درمان شده و رهایی با ماندگاری بی‌سابقه بوده است؛ یعنی در هفته میانگین 80 تا 100 رهایی از مواد مخدر بوده است. در کنگره 4 هزار پرسنل مشغول بکار بدون حقوق، داوطلبانه و آموزش‌دیده و با یکسری شرایط در حال خدمت هستند. کنگره 60 متکی بر توانایی‌های مالی خود است. ورزش‌ها در پارک طالقانی منظم و مرتب در حال اجرا هستند. با امکانات کم و حتی بر روی آسفالت و متکی به امکانات خود در حال اجرا هستند. در کنگره، 80 تیم فوتسال و 60 تیم والیبال و همچنین ورزش‌های دیگر در حال فعالیت هستند. انجیو ها به کمک‌های دولت نیازمند هستند، آقای مهندس در ادامه می‌فرمایند: ما بازهم راضی هستیم، همین‌که نگاه مثبتی به این امر از سوی دولت شده است و کنگره 60 دیده‌شده است.

از رمز موفقیت کنگره سؤال می‌شود، ایشان فرمودند: چاهی که در کنگره کنده شد به آب‌رسیده است، این شاید مهم‌ترین رمز موفقیت در کارمان است. همه می‌گویند، اعتیاد لاعلاج و غیرقابل درمان است، افراد معتاد مرموز و خودخواه هستند، اما در این موسسه ما نشان دادیم این‌طور نیست. ما در حال رسیدن به بلوغ هستیم. تلاش برای انسان‌سازی یک قرن زمان می‌برد، نباید در این راستا عجله کرد. ما نیازمند آموزش‌دهنده ماهر و متون آموزشی هستیم که باید آن را به‌مرور تأمین کنیم. اگر چیزی نکاشته باشیم، درو نخواهیم کرد.

 آنچه در عملکرد کنگره 60 دیده می‌شود، چیزی جز به دست آوردن علم و دانایی و به اجرا درآوردن بی کم‌وکاست این علم نیست. عمل به آموزش‌ها در صدر کار کنگره است؛ و این فعل ابتدا در شخص و به اجرا درآوردن آن در محیط خانواده است، خانواده در کنگره 60 از اهمیت خاص برخوردار است و تمام سعی در به دست آوردن آرامش و آسایش برای کانون خانواده است. فردی که در این امر موفق باشد می‌تواند، خدمتگزاری خوب برای کنگره و نجات انسان‌ها باشد؛ و این اهداف فقط در مسیر دانایی صورت می‌پذیرد. 

در کنگره به سواد و تحصیلات نیز توجه والایی می‌شود و برای پیشبرد تکامل انسانی مهم است؛ اما سوادِ تنها نشانهٔ شخصیت و برتر بودن نیست و کار به سخن، حرف و ظاهر افراد درست نمی‌شود، الا در راستای فعل و عمل به دانایی است که تکامل و تعالی انسان که همان احیای مدنظر کنگره است، به بار می‌نشیند. 

بنیان کنگره عمل به دانایی را در وجود خود نهادینه کردند که توانستند این حرکت عظیم را به سرمنزل مقصود برسانند. مقصود و هدفی والا که درمان قطعی اعتیاد و نجات انسان‌ها بود. علمی که باعث شد راه درمان گشوده شود و آرامش در خانه و کاشانه دردمندان سکنی گزیند، دانایی ایشان در مسیر اجرا بود که همسفران و خانواده‌ها را در جنگ و نزاع‌ها و بدبختی‌های اعتیاد و در مسیر راهروهای دادگاه‌ها و طلاق و جدایی، با تفکرات راستین و درمان واقعی آشنا کرد و با درک بیماری اعتیاد، به کانون خانواده‌ها نوید بازگشت و خوشبختی داد. 

اینک هزاران خانواده در کنار مصرف‌کنندهٔ در حال درمان خود قرار گرفتند، با آرامشی که حاصل دانایی است و در سایهٔ مهر و محبت الهی در این مکان برای نجات انسان‌های دردمند اعتیاد می‌کوشند تا همسران، مادران و فرزندان طعم داشتن سرپرست، پدر و فرزند را در آگاهی درک کنند و آنان را برای درمان یاری کنند تا جامعه به‌سوی سلامت حرکت کند.

 خداوندا انسان‌ها را در صراط مستقیم که راه علم الهی و عمل سالم و صالح است یاری بفرما.

خداوندا ما را شکرگزار به درگاهت بگردان. خداوندا انسان‌های بزرگی چون مهندس دژاکام را در مسیر نجات انسان‌های گم‌گشته و دردمند یاری بفرما

خدایا ما را دانا به علم و دانش الهی و اندیشهٔ انسانی بگردان و ما را در عمل سالم و صالح یاری بفرما

ما را شکرگزار راهنمایان الهی بگردان. آمین یا رب‌العالمین


نگارنده : همسفر فاطمه 

نظرات() 


جمعه 14 اردیبهشت 1397 05:03 ب.ظ
خانم مرزبان امیدوارم درهمه مرزهای خدمت بدرخشید راهنمایی عاشق هم بر11صاشید عاقبت به خیر و سربلند باخانواده
همسفر حوریه
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 01:17 ق.ظ
خانم فاطمه عزیز مثل همیشه بسیار عالی وشیوا بیان نمودید سپاسگزارم.
فاطمه همسفر امیر
پنجشنبه 30 فروردین 1397 12:14 ق.ظ
خواهر عزیزم مطلبتان مثل همیشه عالی و آموزنده بود خدا قوت خداوند به داناییتان برکت دهد.
الهام عزیزم بابت تمام تلاشهایت سپاسگزارم.
همسفر الهام 1
چهارشنبه 29 فروردین 1397 12:57 ق.ظ
خداقوت خانم فاطمه عزیز ، ممنون از مقاله آموزنده شما
سپاس از وبلاگ نویسان
عفت
سه شنبه 28 فروردین 1397 05:58 ب.ظ
خدا قوت خانم فاطمه وخانم الهام
رعنا
دوشنبه 27 فروردین 1397 11:35 ق.ظ
مرزبان گرامی خانم فاطمه ی عزیز؛بسیار جامع وکامل توضیح دادید.سپاس فراوان.موفق باشید.
خانم الهام عزیز؛ دستتان پر توان.
پوران
دوشنبه 27 فروردین 1397 11:11 ق.ظ
خداقوت مرزبان وکمک راهنمای موفق بسبار عالی نوشتید به شما تبریک می گویم بابت داشتن حس نوشتن وقلم قوی که به این زیبایی می نویسید همیشه برایم الگوی خوبی هستید امیدوارم من هم روزی بتوام مثل شما قلمم را به حرکت دراورم وبنویسم .همیشه از نوشته های شما لذت می برم .بسیار عالی بود .
خداقوت الهام عزیز
الهام قدیری
یکشنبه 26 فروردین 1397 10:00 ب.ظ
خانم فاطمه مرزبان محترم ممنون از مطلب گیرا و تاثیرگذارتون . در پناه حق پایدار باشید
همسفر زهرا
یکشنبه 26 فروردین 1397 04:51 ب.ظ
خدا قوت خانم فاطمه عزیز ،مثل همیشه قلمتان پر برکت در پناه حق موفق و موید باشید و ممنون از خانم الهام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox