مهندس حسین دژاکام از عملکرد کنگره در سال ۹۶ می‌گویند....

نوشته شده توسط :همسفر فاطمه بیرانوند
یکشنبه 26 فروردین 1397-11:00 ق.ظ

علی اکبرزاده ـ عصر تشکل| جمعه ۲۵ اسفند ماه فرصت خوبی برای حضور در جمع همراهان و اعضای جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ بود که در خلال ورزش و فعالیت های صبحگاهی شان گپ و گفتی صمیمی داشته باشیم. افرادی که با رهایی از دام اعتیاد و یا اقدام برای بهبود از این بیماری فعل خواستن را معنایی دوباره بخشیده اند. سازمان مردم نهاد کنگره ۶۰ با حدود ۸۰ تیم فوتسال و ۶۰ تیم والیبال برای آقایان و بانوان از جمله سمن هایی است که در حوزه ورزش نیز فعالیت های گسترده ای دارد. مطلب پیش رو اما گفتگویی کوتاه با موسس و بنیانگذار جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ ٬ مهندس حسین دژاکام است که بی شک در رهایی بخش اعظمی از معتادان در سراسر کشورمان از دام اعتیاد نقش بی بدیلی داشته است. گفتگوی ما با این فعال اجتماعی را در ادامه بخوانید:

آقای دژاکام امروز به چه مناسبتی شما و بسیاری از اعضای کنگره ۶۰ در پارک طالقانی گردهم آمده اید؟

اعضای موسسه گنگره ۶۰ طبق برنامه ای که هر جمعه دارد برای برگزاری مسابقات ورزشی و فعالیت های این چنینی در رشته های مختلف امروز نیز دور هم جمع شده اند تا در روزهای پایانی سال نیز به پیاده سازی برنامه های کنگره بپردازند. البته امروز به دلیل جمعه آخر سال و تعطیلات مسابقات حدود ۳۰ درصد از افراد فعال در این برنامه حضور دارند اما در مابقی روزهای جمعه استقبال از حضور در مسابقات کنگره ۶۰ در محل پارک طالقانی بسیار زیاد و پرشور است.


اکنون چه تعداد فرد عضو رسمی این موسسه هستند و تعداد نمایندگی های تان در سراسر کشور به چه رقمی رسیده است؟

اکنون حدود ۵۹ هزار نفر عضو جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ و صاحب کارت شناسایی این مجموعه هستند که عمده آنان مصرف کنندگان مواد مخدر هستند که یا بهبود یافته اند یا در حال بهبودی اند. بخش دیگری از آنان اعضای خانواده این افراد هستند. همچنین که بسیاری از پزشکان٬ دانشجویان و محققین نیز از اعضای رسمی کنگره ۶۰ هستند. ما ۵۳ مرکز در ۲۱ استان کشور نمایندگی داریم که آغاز فعالیت مان نیز از سال ۱۳۷۸ بوده و حدود دو دهه است که در این زمینه فعالیت داریم.


چندی پیش سایت «عصر تشکل» فراخوانی در رابطه با موثرترین اقدام سمن های کشور داد که استقبال خوبی از این طرح شد. شما به عنوان یکی از بزرگترین سمن های سراسر کشور که در حوزه اعتیاد فعالیت دارید کدام اقدام در کنگره ۶۰ را موفق ترین و موثرترین کار در سال ۱۳۹۶ می دانید؟

ما در این سال اقدامات زیادی داشتیم اما مهمترین موضوع در مورد مقدار رهایی از اعتیاد است که در سال ۹۶ داشته ایم. این آمار حدود هفته ای ۸۰ تا ۱۰۰ نفر است که اگر ۹۵ نفر دیگر در این هفته آخر سال به تعداد رهاشوندگان از دام اعتیاد در موسسه کنگره ۶۰ اضافه شود٬ در سال ۹۶ ما ۴۰۲۲ نفر را از اعتیاد رهایی داده ایم که طول درمان این افراد به طور میانگین ۱۱ ماه بوده و ماندگاری شان نیز در دنیا بی سابقه بوده و در تمامی کشورهای پیشرفته این امر بسیار پایین تر از ایران و کنگره ۶۰ است.

به نظر شما و با توجه به این اقدامات رمز موفقیت مجموعه شما در چه موضوعی است؟

در واقع باید بگویم چاهی که گنگره ۶۰ کنده اکنون به آب رسیده است. این شاید مهمترین رمز موفقیت ما در کارمان است. همه می گویند اعتیاد بیماری لاعلاج و غیر قابل درمان است و افراد معتاد خودخواه و مرموز هستند اما در این موسسه ما نشان دادیم که اینطور نیست. این یکی از کارهای مهم ما در این سال بود. کنگره ۶۰ نزدیک ۴ هزار نفر پرسنل به صورت پاره وقت دارد که هیچکدام حقوقی نمی گیرند. تمامی افراد داوطلب هستند و باید یک سری شرایط و آزمون ها را پشت سر بگذارد.


برآورد شما از شرایط سمن ها در سال ۹۶ چیست و در کل آیا سال خوبی را در حوزه فعالیت اجتماعی پشت سر گذاشته اید؟

به اعتقاد من سال ۹۶سال خوبی بود زیرا ما در حال رسیدن به بلوغ برای فعالیت سمن ها هستیم و باید توجه داشته باشیم که این بلوغ خیلی زمان بر است. تلاش برای انسان سازی یک قرن زمان می برد و ما نباید در این راستا عجول باشیم. ما نیازمند آموزش دهنده ماهر و متون آموزشی خوب هستیم که باید آن را به مرور تامین کنیم. اما در مجموع سال ۹۶ سال خوبی بوده و یکی از خوبی های آن این است که برخی از دست اندرکاران دولتی به تشکل ها توجه کردند. دستگاه هایی نظیر قوه قضاییه ٬ وزرات کشور وزارت بهداشت کارهای مثبتی در راستای حمایت معنوی و توجه به سمن ها انجام دادند.


در نتیجه به اعتقاد شما توجه دولت به سمن ها در این سال بیشتر شده؟

اهتمام معنوی دولتی ها به سازمان های مردم نهاد رو به رشد بوده ولی حمایت مادی خاصی نبوده است. البته کنگره ۶۰ نیازی به موضوعات مادی ندارد زیرا خودش توانا است. اما فعالیت ان جی اویی نیازمند حمایت است زیرا ۹۰ درصد حوزه درمان و پیشگیری بر عهده تشکل ها است. اما به نسبت این خدمات٬ امکانات مناسبی به آنان داده نشده است.همانطور که می بینید تمامی ورزش هایی که ما در این مکان انجام می دهیم بدون هیچ امکاناتی است و تمامی ورزش ها روز آسفالت انجام می شود در نتیجه که مشخص است کمکی به ما نشده. بنابراین نمی توان انتظار داشت که NGO به این صورت رشد کند.


یعنی فاصله حرف تا عمل زیاد است؟

در عمل کار خاصی انجام نمی شود و حمایتی از تشکل ها صورت نمی گیرد٬ بودجه برخی ستادها و سازمان ها مانند گوشت قربانی است که در مسیرهای اشتباه هزینه می شود و از آن سو معتادان و کارتن خواب ها هم در خیابان سرما می کشند. این در حالی است که تمامی دستگاه های دولتی وظیفه دارند که به آسیب های اجتماعی بپردازند و مشغول این فعالیت ها باشند اما تا زمانی که چیزی نکاشتیم چیزی درو نخواهیم کرد. در مجموع من راضی هستم زیرا پیشرفت هایی هرچند اندک وجود دارد و تمامی دست اندرکاران دولتی نگاه مثبتی به این امر دارند چرا که NGO در سال ۱۳۹۶ به چشم آمد و دیده شد.

تیم تحریریه سایت «عصر تشکل» برای مدیریت و اعضای این سازمان مردم نهاد آرزوی موفقیت دارد.نظرات() 


مربم
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:55 ب.ظ
خدایا شکر به خاطر وجود با برکت آقای مهندس و خانواده محترمشان ان شالله همیشه سلامت باشند .خانم فاطمه عزیزم خدا قوت .
مریم همسفر مهدی (1)
سه شنبه 28 فروردین 1397 05:03 ب.ظ
درود خداوند بر بنیان کنگره و سپاس از تمام زحماتشان
خانم فاطمه خدا قوت ممنون از شما خدمتتان پر ثمر


پوران
دوشنبه 27 فروردین 1397 11:00 ق.ظ
خداقوت خدمت اقای مهندس مطالب بسیار مهمی رافرمودند بسیار سپاسگزاریم که برای پیشرفت کنگره تلاش می کنند .
خداراشکر که اجازه دادند من هم عضو کنگره باشم امیروارم بادرست حرکت کردن درمسیر اموزشها سفیر خوبی برای کنگره باشم تا بتوانیم از اهدا ف کنگره محافظت کنیم .
الهام قدیری
یکشنبه 26 فروردین 1397 10:02 ب.ظ
خدایا شکر برای راهی که برایمان نمایان کردی و شکرت برای وجود بنیان کنگره و خانواده محترمشان و تشکر بابت تمام زحمات این بزرگواران برای نجات انسان های دردمند .
همسفرخدیجه موگوئی
یکشنبه 26 فروردین 1397 09:43 ب.ظ
خداقوت به بانی و ناجی تاریکیها،،،، امید که بتوانیم قدردان زحمات بی منت شما باشیم سایه تان مستدام ، عمرتان ، پر برکت خدا را سپاس به خاطر وجود انسانی صالح و شایسته برای درمان آتش ویرانگر .
همسفر فاطمه
یکشنبه 26 فروردین 1397 04:52 ب.ظ
خدایا نگهدار و یار و یاور نجاتبخش گمگشتگان درمان اعتیاد باش ، آن بزرگمردی که با تمام قدرت خود در این راه سعی و تلاش نمود ، تا راهی روشن بسوی رهایی از بندهای اعتیاد و ضدارزشها بگشاید. و عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر را به سرانجام برساند.
خدایا شکر که ما را نجات بخشیدی و از سیاهی ها و فلاکت اعتیاد نجات دادی و توانستیم آرامش را درک کنیم ، و سقفهای امن بر کانون خانواده‌ها را نظاره گر باشیم.
بنیان کنگره مهندس علم درمان اعتیاد آقای حسین دژاکام خداقوت و خداقوت ای کسی که باور محبت را در قلبهایمان کاشتی و فضل و لطف خداوند را شکرگزار گشتیم و به رهایی رسیدیم. آموختیم از جهل و نادانی خود بسوی خداوند پناهنده شویم و بسوی دانایی و حرکت در راه دانایی قدم برداریم.
بنیان کنگره برای وجود بابرکت شما شکر شکر شکر.
خداوند ما را قدردان زحمات و تلاشهای شما بگرداند.
سپاس از مهربانی و صبر شما در راه نجات و احیای انسانها.
خداوند عمر باعزت و برکت نصیب شما و خانواده ی بزگوارتان بفرماید.
ما همسفران از زحمات شما در پارک طالقانی و ورزش در کنگره سپاسگزاریم که با امنیت و آرامش به ورزش و نشاط می‌پردازیم.
آمین یا رب العالمین


با تشکر و سپاس از سایت کنگره 60،
تشکر از مدیر وبلاگ لژیون و سرپرست وبلاگ همسفران شعبه ی شاداباد خانم صبای عزیز و مسئول وبلاگ لژیون خانم الهام خدمتتان پربرکت.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox