تبلیغات
آموزشهای لژیون همسفر صبا - گزارش عملکرد لژیون روز دوشنبه 96/12/14؛ ادامه سی دی تقدیر
 

گزارش عملکرد لژیون روز دوشنبه 96/12/14؛ ادامه سی دی تقدیر

نوشته شده توسط :همسفر الهام قدیری
جمعه 3 فروردین 1397-01:26 ب.ظ

برای خودتان زن باشید، نه برای اینکه زن دیده شوید. اینکه بخواهید دیده شوید کار را خراب می‌کند و از زن بودن خودتان حس خوبی نمی‌گیرید؛ حتی اگر تنها در یک جزیره زندگی می‌کنید؛ که هیچ‌کس جز شما نیست،  آنجا هم باید به‌عنوان یک زن آراستگی خودتان را داشته باشید.

بسم‌الله الرحمن الرحیم


 سلام دوستان صبا هستم یک همسفر

ان‌شاءالله خداوند امروز نظر ویژه و رحمتش را شامل حال ما بکند و همه گره‌هایی که در مسیر داریم و مانع از رشد و روشنایی بصیرت و ارتقاءمان و تکاملمان است را ببینیم و به فضل خداوند، بتوانیم بازکنیم.

دستور جلسه عمومی دیده‌بان است.

جایگاه دیده‌بانان در کنگره قبل از چه کسی و بعد از چه کسی هستند؟

همسفر مرضیه: دیده‌بانان ازنظر جایگاه بعد از آقای مهندس هستند و بعد از دیده‌بان هم ایجنت و اسیستانت هستند.

دو دیده‌بان را نام ببرید؟آقای سلامی مسئول امور مالی هستند. آقای تراب خانی مسئول کمک راهنماها هستند.

محل خدمت دیده‌بانان کجاست؟شورای دیده‌بانان

وظیفه اصلی شورای دیده‌بانان چیست؟تصویب قوانین کنگره ۶۰

دو دیده‌بان نام ببرید:خانم آنی دیده‌بان همسفران، خانم آنی کماندار دیده‌بان ورزش همسفران

همسفر عفت: دیده‌بانان از داخل کنگره انتخاب می‌شوند و راجع به آینده برنامه‌ریزی می‌کنند و اولین دیده‌بان توسط آقای مهندس انتخاب‌شده است. شال آنها سفیدرنگ است.

دیده‌بانان را به چه تشبیه می‌کنید؟

بهترین تشبیه که آقای مهندس کردند و همان ستون‌های کنگره هستند.آقای علی خدامی دیده‌بان تحقیقات هستند.

چه کسی را به‌عنوان دیده‌بان انتخاب می‌کنند؟

همسفر الهام: افرادی انتخاب می‌شوند؛ که در رؤیای دیده‌بانی نباشند و عمل سالم را به منافع خودشان ترجیح می‌دهند.

خانم صبا: یک ویژگی قشنگ را آقای مهندس گفت: که درختی که قدش بلند شود از باغ بیرون می‌زند. ناخودآگاه مشخص است؛ که این  آدم قدش بلند است و او انتخاب می‌شود.

 آقای مهدی سهیلی و سعید نمکی  چه وظیفه‌ای دارند؟  آقای سهیلی بازنشسته شدند و از شورای دیده‌بانی رفته‌اند. آقای سعید نمکی دیده‌بان ورزش مسافران هستند.

 سیتی‌زن دیده‌بانی یعنی چه؟ سیتی‌زن عضوی است که فعلاً در آن جایگاه هست تا تثبیت شود؛ یعنی هنوز قطعی نشده است؛ که دیده‌بان شوند ولی در جلسات هستند.

خانم صبا: خداوند به همه دیده‌بانانمان توفیق دهد؛ که بتوانند در صحت و سلامت به خدمتشان ادامه دهند و مسیر را برای همه ما هموار کنند.خداوند لطف خیلی زیادی را شامل حال ما کرده و منت بر سر ما گذاشته که الآن ایجنت ما هم یک دیده‌بان است و هر بار که قدمش را در اینجا می‌گذارد به برکت قدم او خیلی از چیزها ازاینجا دور می‌شود.

دستور جلسات عمومی را خیلی جدی بگیرید و همیشه یک‌قدم از بقیه جلوتر باشید و همیشه حواستان به همه‌چیز باشد. باید درجایی که خدمت می‌کنید و آموزش می‌گیرید خدمت‌گزارهای خودتان را بشناسید. آدم باید یک دید جامعی ازلحاظ اجتماعی در مکانی که آموزش می‌گیرد، داشته باشد. تک‌وجهی به مسائل نگاه نکنید؛ مثل‌اینکه یک کتاب را می‌خوانید و اسم نویسنده و چاپ چندم آن را بدانید. خوب است؛ که یک مقدار در مسائلتان متمرکزتر و قوی‌تر باشید.

یکی از همکاران من هرروز برای پدرش تاکسی می‌گرفت تا پدرش به محل کارش برود؛ چون سن پدرش زیاد بود. امروز پدرش خودش با ماشین‌های خطی رفته بود؛ که قیمتش مناسب‌تر باشد و راننده‌ای او را سوار می‌کند؛ که او هم پیرمرد بود و زمانی که قیمت را می‌پرسد می‌گوید: هر چه بدهی، من اول صبح که بیرون می‌آیم مخصوصاً برای مسافرهای اولم می‌گویم هر چه خدا بخواهد و این آقا به دخترش گفته بود؛ که من دو برابر قیمت به  آن آدم دادم. او با این نیت رفته بود؛ که کمترین پول را دهد؛ ولی انرژی که تولید کرد و گفت هر چه دلت می‌خواهد بده و هر چه تو بدهی؛ یعنی خواست خداوند در  آن است و درسی که امروز برایم داشت این بود؛  که واقعاً اگر تسلیم خداوند می‌شویم به همان یقین و باوری که آن پیرمرد تسلیم شد؛ یعنی هر چه، ندادی هم ندادی، بعد نتیجه کاملاً عکس می‌شود. بعضی کارها که خیلی اذیت می‌شوید بگویید: خدایا هر چه تو بخواهی.

من دوستانی دارم؛ که دنبال خوب شدن هستند و به‌شدت تلاش می‌کنند؛ که خودشناسی داشته باشند. خود این شخص روانشناس است و می‌گوید: گاهی پیش یک استادی می‌رود و خودش را شخم می‌زند و راجع به مسائلش صحبت می‌کند و راهکار می‌گیرد و این شخص پیش یک منجم رفته است و یک نفر به او معرفی کرده؛ که راجع به گره‌ای که داری با این منجم صحبت کن و این منجم هم با توجه به صور فلکی که این شخص در آن  قرار دارد گفته که ببین؛ که چقدر مسیر تو قشنگ است و دوستم گفته بود کجای آن قشنگ است. من هیچ قشنگی در این مسیر نمی‌بینم و او گفته تو نمی‌بینی؛ ولی خداوند مسیر تو را خیلی خوب طراحی کرده است و طالع خیلی خوبی داری. به خاطر اینکه ما گاهی مشکلاتمان را اصلاً قشنگ نمی‌بینیم و فکر می‌کنیم همه سختی‌ها زندگی‌مان را زشت کرده است. هرکسی در ابعاد خودش سختی دارد؛ ولی شاید همین سختگیری من را می‌سازد و بهتر می‌کند.خیلی از چیزهایی که ازنظر ما بد می‌آید، اگر کسی از بالا ببیند و تحلیل کند می‌بیند؛ که در کل هستی این مدلی است؛ که خیلی خوب است و مدل زندگی‌ات عالی است.

این منجم دو توصیه کرده بود: گفته بود همه این اتفاق‌هایی که در موردش حرف می‌زنید کارمای خودت است؛ یعنی عکس‌العمل اعمال خودت است و زمانی که به این فرد گفت کارما است این فرد  آرام شد و گفت: باید بپذیری و درصدد برطرف کردنش باشی؛ چون یکسری کارماها در هستی برطرف می‌شود و تمام می‌شود؛ ولی اگر ادامه‌دار باشد در دنیاهای بعد و در  آخرت هم ما اذیت می‌شویم.

 نکته دوم که گفته بود این بود؛ که زن بودن خودت را خیلی تقویت کن و در راستای فطرتت حرکت کن؛ چون حس خوبی به تو می‌دهد.همه ما باید تلاش کنیم برای لطافت زن بودنمان و تیپ زنانگی‌مان یک کاری بکنیم و به ظرافت‌های خود توجه بکند. من یک حدیثی از امام صادق خواندم؛ که می‌گفت: زن حتماً باید زینت داشته باشد؛ حتی اگر یک نخ رنگی را به گردن خودش آویزان کند؛ یعنی زن باید با یک مرد فرق داشته باشد.

برای خودتان زن باشید، نه برای اینکه زن دیده شوید. اینکه بخواهید دیده شوید کار را خراب می‌کند و از زن بودن خودتان حس خوبی نمی‌گیرید؛ حتی اگر تنها در یک جزیره زندگی می‌کنید؛ که هیچ‌کس جز شما نیست،  آنجا هم باید به‌عنوان یک زن آراستگی خودتان را داشته باشید.

بحث تقدیر بحث وسیعی است و خیلی به آن فکر کردن مثل وجود باری‌تعالی است. مثال می‌زنم نمی‌خواهم مقایسه کنم؛ ولی بعضی وقت‌ها خیلی به ذات اقدس الهی فکر کردن، ممکن است ما را گمراه کند؛ یعنی اندازه دارد و به سرزمینی وارد شدن و راجع به هر چیزی اطلاعات کسب کردن و راجع به هر چیزی فهمیدن باید اجازه بدهند؛ مثلاً یک سری اعداد و رمزها و کدها است که برای رآکتورهای اتمی است و این را قرار نیست همه بدانند؛ چون ممکن است همه ظرفیت لازم را برای دانستن آنها نداشته باشند. بعضی علوم هم هست که برای درک همه‌جانبه باید خیلی ظرفیت و آگاهی بالایی داشته باشیم. گاهی فقط یک‌بخشی را متوجه می‌شوید و این بخش کمک می‌کند که یکسری چیزها که برایمان لاینحل است متوجه می‌شویم که بعضی چیزها را نمی‌توانیم با دودوتاچهارتای خودمان تفسیر کنیم و یک‌چیزهایی هست که نمی‌دانیم. قطعاً این بحثی که در موردتقدیر هست کمک می‌کند که با هر حرکتی به پاسخ سؤال‌هایمان نمی‌رسیم و گاهی سردرگم هستیم، شاید پاسخ آنها این باشد که تقدیر است.

اشاره خوبی کردیم و گفتیم: اگر ضمیر ما پاک باشد وجودمان عاری از هرگونه لکه‌ای باشد، صفحه سفید نقاشی است و اگر هیچ‌چیز نباشد تصویر خداوند است و هر چه در آن اتفاق می‌افتد، تقدیر الهی است. اگر جایی اتفاق‌هایی برایمان می‌افتد که خیلی ناخوشایند و تکرارشونده و رنج‌آور است به دلیل انعکاس‌هایی است که از همان صفحه سفید نقاشی در مسیر ما است. انعکاس‌هایی که در اثر تصویرهایی است که خودمان طرح کرده‌ایم؛ یعنی کارمای کار خودمان است.

یک آقایی بود که خیلی انسان خوبی بود و می‌گفت: هر جا سرِکار می‌روم افرادی اذیت می‌کنند و به او گفتند که ما قانون مهاجرت داریم. شما مهاجرت کن و باز مشکل ایجاد می‌شد. گفتند که شغلت را تغییر بده و باز همان مشکلات را داشت و بعدازاینکه این مشکلات تکرار شد، متوجه شدیم که این آدم به افرادی بدهکار است و در این قالب به سراغش می‌آیند و باید بپذیرد. البته بعدازاینکه تغییر کرد و مهاجرت کرد و مشکل حل نشد، نه اینکه از همان اول کاری نکنی و بگویی: این تقدیر است، بعدازاینکه هر کاری می‌کنی و یکسری مسائل برای تو تکرار می‌شود. این را نمی‌توان از اول تشخیص داد باید حرکت کنیم و از روند حرکتمان متوجه می‌شویم.

شخص دیگری بود و الآن خیلی انسان خوبی است؛ ولی می‌گفت: من معلم بودم و در جایگاه معلمی خیلی خدمت کردم؛ ولی برای من سؤال بود که چرا من رایگان آموزش می‌دهم و به آنها خدمت می‌کنم؛ ولی با من بد برخورد می‌کنند که متوجه شدم من در یک دوره‌ای رهبر بودم و رهبر بسیار بداخلاقی بودم. انسان‌های خیلی زیادی را اذیت کردمو حالا حالاها کار دارد که من ترخیص شوم.

مثلاً فردی الآن کمک راهنما است و افرادی را به رهایی می‌رساند و می‌گوید: چرا هر کاری می‌کنم مسائلم تمام نمی‌شود؟ شاید انسان‌هایی که تو از راه به در کرده‌ای خیلی بیشتر از انسان‌هایی هستند که به راه آورده‌ای؛ پس نباید توقع داشته باشی که صاف‌شده باشی و حالت خوب باشد و باید باز به راهت ادامه دهی.

 ما به کمک چه چیزهایی می‌توانیم روی تقدیرمان اثر بگذاریم؟

 همسفر مریم: با تزکیه و پالایش، خدمت، توبه، دعا، بخشش

خانم صبا: امام صادق می‌گوید: دعا قضا را تغییر می‌دهد؛ حتی اگر در آن قضا بسیار پافشاری شده باشد.

در این مدت با چه‌کاری، روی تقدیرتان اثر گذاشتید؟

همسفر ربابه: من به مادرم خدمت کردم و به خاطر قضاوت‌هایی که داشتم، توبه کردم و دعا هم همیشه می‌کنم.

این دستور جلسه چه تأثیری روی شما گذاشت؟

همسفر ربابه: سعی می‌کنم کاری کنم که تقدیر آینده‌ام خوب باشد.

همسفر نوشین: این دستور جلسه به من کمک کرد که زور بی خودی نزنم و مسائلی داشتم که انرژی زیادی برای آن می‌گذاشتم و این دستور جلسه به من کمک کرد تا جایگاه خودم را درک کنم و از دست‌وپا زدن فاصله بگیرم. من هم توبه کردم و ذکر یونسیه را خواندم و شب‌ها هنگام خواب وضو گرفتم و همان‌طور که خوابیدم باخدا صحبت کردم. امیدوارم به تقدیرهایی که داریم قانع باشیم و صبور باشیم. شکرگزاری و صبر دوروی سکه است که به هم متصل هستند و اگر بخواهیم به صبر واقعی دست پیدا کنیم باید اول شکرگزار باشیم و از صبر کمک بگیریم.

همسفر مرضیه: من با توجه به شرایطم زیاد بی‌تابی می‌کردم؛ اما این دستور جلسه باعث شد که سعی خود را بکنم که راه درست را ادامه بدهم و کارهایی که باید انجام بدهم را انجام دهم؛ ولی درنهایت به خدا بسپارم و خیلی نگران آینده نباشم و روی الآنم تمرکز داشته باشم. از خداوند می‌خواهم باکارهای ارزشی که انجام می‌دهیم حال دل‌هایمان خوب شود.

همسفر فریده: توبه یک فعل است. اینکه زمانی توبه من مقبول است که من آن کار را انجام ندهم. قبل از توبه یک حالی به انسان دست می‌دهد که اسم آن حال یقظه است؛ یعنی من حس پشیمانی می‌کنم. این حس خیلی وقت است که با من است؛ یعنی به‌محض اینکه مرتکب خطایی می‌شوم، آن حس به سراغم می‌آید. خیلی خوشحال هستم و این یعنی وجدان من بیدار شده است. شاید قبلاً کاری که می‌کردم تازه دلم خنک هم می‌شد و خوشحال هم بودم و اصلاً هم پشیمان نمی‌شدم؛ ولی چند سال است که این احساس با من است و در یکسری از کارهایم توانستم توبه را جاری کنم و از آن عمل برگشت کنم. تمام تلاشم را کرده‌ام؛ اما نفس گاهی برمی‌گرداند و گریز می‌زنم؛ ولی یکریز نیست و گریز است و در این اواخر حس‌هایی مثل کینه داشتم که غسل توبه می‌کنم؛ چون احساس می‌کنم وقتی یاد خدا آب خوردن من را هم شیرین می‌کند، پس چرا حمام رفتن من اینگونه نباشد. یک نیت است و نیت هر کاری را می‌تواند پاک کند. بابت همه افکار بدی که به ذهنم می‌آید و تمام‌کارهایی که انجام می‌دهم توبه می‌کنم و از خداوند می‌خواهم که جسم و جان من را با این آب پاکیزه بکند. حال خوبی به من دست می‌دهد و آرامم می‌کند. الآن من در عمل کار بدی انجام نمی‌دهم؛ ولی در ذهنم یکسری چیزها هجوم آورده و با آنها درگیر هستم؛ ولی بابت آنها هم الآن این کار را انجام می‌دهم تا جایی بتوانم سد را بشکنم.

از خداوند می‌خواهم وجدان‌های ما را همیشه بیدار نگه دارد. دل‌های ما را همیشه روشن بکند برای اینکه ببینیم و هر خطایی که انجام می‌دهیم را متوجه شویم و قبل از اینکه بار خودمان را سنگین کنیم بتوانیم برگشت کنیم.

خانم صبا: یکی از کارهایی که خداوند توصیه کرده این است که می‌فرماید: بر محمد و آل محمد درود بفرستید. بندگانی که به رسول خدا متوسل می‌شوند و درود می‌فرستند و دنبال رضایت رسول هستند، رضایت من به دنبال آن خواهد بود. امروز هم می‌خواهم یک کلید دیگر برای تقدیرهایتان بگویم: ذکر صلوات.

هر وقت در ذهنتان درگیر هستید بگویید: خداوندا بر محمد و آل محمد درود فرست؛ یعنی از خداوند کاری را می‌خواهی؛ چون می‌گویند: ما در هیچ کاری نمی‌توانیم شبیه خداوند بشویم؛ ولی یک آیه‌ای از قرآن است؛ انَّ اللَّهَ وَمَلائِكَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ؛ یعنی کاری که خداوند و همه ملائکه‌اش می‌کنند درود بر محمد و آل محمد است؛ یعنی دقیقاً کاری را می‌کند؛ که خداوند و ملائکه‌اش می‌کند این باعث می‌شود که ذهنتان باز شود؛ پس از ذکر صلوات خیلی کمک بگیرید. ان‌شاءالله که حضرت محمد شفاعت همه ما را نزد خداوند بکند و خداوند از سر همه کوتاهی‌ها، تقصیرها و گناهانی که این تقدیرها را برای ما رقم‌زده بگذرد، به برکت صلواتی بر محمد و آل محمد انشالله که مشمول رحمت‌های پنهانی خداوند بشویم.

من مطلبی را می‌خواندم، فردی به یک بزرگواری گفته بود که می‌شود برای من هم دعا کنید که پسرم ازدواج کند و گفت: من مکه رفتم و گفتم: خدایا شرایط ازدواج این فرد را قرار بده و او زودتر از پسر من ازدواج کند و موفق شود و یک‌دفعه یک‌صدایی از درونم شنیدم که گفت: اصلاً به تو چه ارتباطی دارد که تعیین تکلیف می‌کنید؛ یعنی داری می‌گویی: خدا تشخیص نمی‌دهد که چه‌کار کند و می‌گویی: تو از من به آن شخص مهربان‌تر هستی؟!

 این تکانه خیلی بزرگی است؛ چون اکثر ما دنبال تعیین تکلیف کردن برای هستی و خداوند هستیم و خیلی از بندهایی که داریم به خاطر همین است. خیلی وقت‌ها ما می‌خواهیم تقدیرها را تغییر بدهیم، در زندگی‌هایتان نگاه کنید؛ مثلاً دوست داشتید یک‌رشته دیگر بخوانید و اجبارتان کردند این رشته را بخوانید؛ چون فکر می‌کردند که این رشته بهتر است و بعد جلو آمدید و خیلی مشکلات برای شما به وجود آمده است یا فردی می‌خواسته کاری بکند و شما اصرار کردید که این کار را نکن و بعد یک مشکل در آینده برایش پیش‌آمده است؛ چون ما فکر می‌کنیم که خیلی خوب تشخیص می‌دهیم.

دلم می‌خواهد از این به بعد با یک خرد و عقل و بصیرت قشنگ‌تری دعا کنید؛ مثلاً همین مورد که گفتیم: خدایا، خودت صلاح این شخص را می‌دانی از فضل و رحمت خودت هر آنچه خیر و نیاز این شخص است برآورده به خیر وعافیت بگردان. این خیر و عافیت که می‌گوییم؛ یعنی خداوند به بهترین شکل ممکن هر چه صلاح می‌داند به آن شخص بدهد. شاید برای آن شخص خانه پنجاه متری خیر است و تو می‌گویی خانه صد متری. پس می‌کشیم کنار و می‌گوییم: یک کسی هست که بهتر از من است. این خیلی مهم است؛ چون در مسیر تقدیر اطرافیان تأثیر می‌گذارید و به‌اندازه‌ای که آنها دچار رنج، گمراهی و اذیت می‌شوند، برای شما هست و خودتان گرفتار می‌شوید.

 خدایا کمکمان کن، خدایا یاری‌مان کن، خدایا ما را به آن چیزی که باید انجام دهیم توانا کن، صبورمان کن برای آن چیزهایی که باید تحمل‌کنیم، خدایا خیرت را برای ما قرار بده.

به نظر خداوند احترام بگذارید. ببینید خدا چه جوری برایتان احترام می‌گذارد. تمرین کنید و سعی کنید تعیین تکلیف نکنید و دعا کنید؛ ولی مصلحت خدا را بخواهید و به ائمه متوسل شوید و بگویید: شما برای ما دعا کنید و وساطت ما را نزد خداوند بکنید. دعاهایی که برای افراد می‌کنید پنهانی باشد و نگویید: من دعا کردم؛ مثلاً تو برنده شدی. دعاهای پنهانی اثرگذار است و به شما توفیق دعا کردن می‌دهد، دعاهایی که افشا می‌شود، اثر را روی آن شخص می‌گذارد؛ ولی از شما توفیق دعا کردن سلب می‌شود.


تایپ : همسفر فاطمه


 


 

نظرات() 


الهام قدیری
سه شنبه 7 فروردین 1397 09:19 ب.ظ
با سپاس از راهنمای بزرگوارم و شکر برای وجود پرمهرشون و آموزه های نابشون .
فاطمه عزیزم خداقوت و بهترین ها روزی ات به فضل خدای متعال
همسفر حوریه
سه شنبه 7 فروردین 1397 01:39 ق.ظ
خانم الهام وفاطمه عزیز،بابت به قلم در آوردن صحبتها وآموزشهای ناب خانم صبای عزیزم از شما بسبار سپاسگزارم،واز خداوند می خواهم به همه ما توفییق عمل به آموزشهای ناب را بدهد.
همسفر زهرا
دوشنبه 6 فروردین 1397 10:55 ق.ظ
خانم صبای مهربان سپاسگزارم بابت این جلسه بسیار عالی و ممنون از خانم فاطمه
همسفر مرضیه
دوشنبه 6 فروردین 1397 08:00 ق.ظ
خانم صبای عزیزم سپاس بابت جلسات پربار سی دی تقدیر، بسیار تأثیرگذار بود، دستان پرمهرتان را می بوسم، بهترین ها نصیبتان شود به فضل قدرت مطلق، ان شاالله
خانم فاطمه ی عزیز سپاس بابت انعکاس آموزش ها، اجر خدمتتان گرمابخش زندگیتان
الهام جان سپاس از زحمات بی دریغت، اجرتان رهایی
فاطمه همسفر امیر
یکشنبه 5 فروردین 1397 03:48 ب.ظ
معلم مهربانم سپاسگزارم.
خواهران عزیزم از مشارکت هایتان آموختم.
الهام عزیزم خدا قوت
رعنا
یکشنبه 5 فروردین 1397 11:28 ق.ظ
خواهران عزیزم خانم فاطمه و الهام خوبم؛
امروز با خواندن این مطلب و تکرار و یادآوری آموزشهای ارزشمند راهنمای بزرگوارم خانم صبای عزیز،حس بسیار خوبی برای دعا و نیایش داشتم.بی نهایت سپاسگزارم.
پوران
یکشنبه 5 فروردین 1397 12:20 ق.ظ
خداقوت به خانم الهام وفاطمه.ممنون ازاین که مطالب رادراختیارما قرارمیدهید
امیدوارم که باحرکت درصراط مستقیم وبااعمال درست بتوانیم تقدیر خودراتغییردهیم .
مریم
شنبه 4 فروردین 1397 11:06 ق.ظ
سرکار خانم صبا راهنمای عزیزم از آموزشها ی عالی شما سپاسگزارم .خانم الهام خواهر خوبم از زحمات شما هم تشکر میکنم واز خداوند برای شما بهترینها را میخواهم. و خدا قوت به همه ی خواهر های گلم موفق باشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox